שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בעקבות דברי גאון: מחווה לזמר המזרחי בכנסת

  בעקבות הסערה שעוררו דבריו של יהורם גאון, יזמה חברת הכנסת רונית תירוש יום הוקרה לז'אנר המזרחי בכנסת. "גאון מחזיר אותנו לימי המעברות", אומרת תירוש, " הוא חטא למעמדו כחתן פרס ישראל"

  כנסת ישראל מצטרפת לסערת המוזיקה המזרחית שעורר יהורם גאון. בעוד כשבועיים ייערך בכנסת יום הוקרה לזמר המזרחי בעקבות התבטאויותיו של יהורם גאון, שתיאר את הז'אנר כ"אסון טבע" ו"זבל שהשטן לא ברא". יום ההוקרה, שייערך ב-22 במארס, ייפתח בדיון בכנסת בנושא הזמר המזרחי - איכותי יותר או פחות. אל הדיון יוזמנו אמנים שונים ונציגי ארגון אמני ישראל (אמ"י). בסיום הדיון מתכננים בכנסת לקיים גם הופעות של זמרים מהז'אנר הים תיכוני.

   

  יוזמת יום ההוקרה היא חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה), שגינתה הבוקר את דבריו של גאון: "אליטיזם והתנשאות הינם אם כל חטאת. לאחר שנים של מאבק למתן לגיטימציה למוזיקה המזרחית, מחזיר אותנו יהורם גאון שנות דור אחורה.

  המוזיקה הינה אמצעי לחיבור ולא לפילוג בין תרבויות שונות, ובמדינה כמו שלנו יש לה חשיבות שבעתיים. אם יהורם גאון לא משכיל להבין זאת, הציבור שמצביע ברגליו מוכיח זאת בהופעות המלאות עד אפס מקום" .

   

  דבריו של גאון נחשפו הבוקר (ד') עם פרסום הקלטת הראיון שנתן לעיתון של בית הספר לתקשורת במרכז האוניברסיטאי אריאל, שם אמר הזמר הוותיק: "זה כזה זבל, שהשטן לא ברא אפילו. זבל איום. אתה לא שומע נעמי שמר, ואתה לא שומע וילנסקי, ואתה לא שומע סשה ארגוב, אתה לא שומע כלום. לפעמים אני מקשיב למילים, ואני לא מאמין למה שאני שומע. העברית עילגת, יש שם שגיאות. אני לא מבין את הדבר הזה. זה ממש נורא".

   

  בשיחה עם ynet סיפרה תירוש: "חשוב לי שדווקא בכנסת, המקום שמכבד את העם על כל פלגיו, ייערך יום מסוג זה. האמירה הזו מחזירה אותנו שנות דור אחורה. היום זה מוזיקה מזרחית, מחר זו מוזיקה אתיופית. זה פשוט מחזיר

  אותנו לימי המעברות. גם 'רוזה רוזה' זה לא שיר השירים, לא רק 'יפיופה'. הלחנים יכולים להיות מעולים, סוחפים ונעימים. גם על שירי הקדם-אירווזיון יש ביקורת, אבל היא נקודתית. כל ביקורת היא לגיטמית אם היא לא מכלילה".

   

  תירוש אף התייחסה לתואר אותו מחזיק גאון - חתן פרס ישראל לזמר עברי לשנת 1994: "יהורם גאון הוא בקונצנזוס, הוא הטביע חותם ויש הרבה כבוד והערכה אליו. יחד עם זאת, הוא חתן פרס ישראל וככזה הוא מחוייב יותר מכל דמות אחרת במתן שיוויון הזדמנויות וכבוד לאחר. אלה ערכים שמחייבים חתן פרס ישראל והוא חטא למעמדו. הפרס לא מצדיק את מעמדו כרגע".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תירוש. "גם 'רוזה רוזה' זה לא שיר השירים"
  צילום: גיל יוחנן
  לאתר ההטבות
  מומלצים