שתף קטע נבחר

עמידרור ראש המטה לביטחון לאומי: אשרת כראוי

ראש הממשלה הודיע כי האלוף במילואים נבחר להחליף את עוזי ארד וייכנס לתפקידו לאחר חפיפה מסודרת. "הוא אינו חושש להביע את דעתו המקצועית", קבע נתניהו. "מקווה לשרת את מדינת ישראל כראוי", אמר עמידרור ל-ynet בעקבות ההודעה

גבר על כל מתחריו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (ד') כי החליט למנות את האלוף במיל' יעקב עמידרור לעמוד בראש המטה לביטחון לאומי. מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי עמידרור ייכנס לתפקידו לאחר חפיפה מסודרת עם ראש המטה היוצא, ד"ר עוזי ארד. בשיחה עם ynet אמר עמידרור כי הוא "רוחש כבוד עמוק לתפקיד", וכי הוא "מקווה לשרת את מדינת ישראל כראוי".

 

 

על רקע הביקורת שנשמעה בעקבות הכוונה למנות את עמידרור לתפקיד, ציין נתניהו כי "עמידרור אינו חושש להביע את דעתו המקצועית. הוא בעל ידע רב וניסיון מצטבר בתחומי צבא, ביטחון ואסטרטגיה. הוא ימשיך להוביל את המטה לביטחון לאומי כגוף מרכזי בקביעת המדיניות הלאומית והביטחונית של מדינת ישראל". המינוי יובא לאישור הממשלה לאחר אישור ועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה.

 

לפני כשלושה שבועות, זמן קצר לאחר הידיעות על פרישתו של עוזי ארד מהתפקיד, הודיע נתניהו כי מחליפו המסתמן יהיה עמידרור. בלשכת ראש הממשלה דאגו להודיע כי על מקומו של ארד מתמודדים עמידרור, האלוף במילואים עמוס גלעד ואפילו המזכיר הצבאי לשעבר, האלוף מאיר כליפי. אלא שכבר באותו היום היה ברור כי עמידרור הוא המועמד המוביל וכי ככל הנראה המרוץ הוכרע באותו רגע.

 

"יאמר את שעל לבו"

האלוף במיל' אורן שחור שפיקד בעבר על עמידרור, אמר ל-ynet לקראת המינוי כי הוא אדם בעל אמירה ויכולות גבוהות. "אני מכיר את עמידרור מאז היה חייל שלי ופקוד ראוי. הוא מכיר את החומרים, הוא אדם בעל יכולות שמתאים לתפקיד בלי ספק. עמידרור הוא האיש שיכול לעשות את זה בצורה טובה, מדובר באיש עם אמירה, שיאמר את שעל לבו אם יידרש לכך".

 

עמידרור כיהן בעבר כמפקד המכללות בצה"ל, ובהן המכללה לביטחון לאומי. הוא פרש מצה"ל ב-2002, ובשנים האחרונות הוא ידוע כאיש ימין מובהק, שהביע, בין היתר, תמיכה בכיבושה מחדש של רצועת עזה.

עמידרור נחשב לאיש צבא בעל ניסיון רב, אולם במערכת הפוליטית יש המגדירים אותו כ"מיליטריסט", ומביעים חשש מפני אופיו הלוחמני, בעיקר לנוכח העובדה כי לאחר מינויו, הוא יהפוך לאחד האנשים הקרובים ביותר לאוזנו של ראש הממשלה בכל הקשור לנושאים המדיניים והביטחוניים הרגישים ביותר.

 

גם בתחום המדיני, נחשב עמידרור לנץ, שלא נראה שידחוף בכל הכוח להתקדמות במסלול המשא-ומתן מול הפלסטינים. על המצב ברצועת עזה שאחרי השתלטות חמאס, הוא אמר כי "האינטרס הישראלי הוא ליצור מצב שבו ההתחזקות של חמאס לכדי דמוי חיזבאללה לא תתממש. צריכה להיות נכונות להישאר בשטח במשך שנים. אם אין יכולת להישאר בשטח - והמטרה היא להיכנס ולצאת - עדיף לא להיכנס בכלל. מי שמחליט פה, צריך לקבל החלטה קשה ביותר, כי המשמעות היא מלחמה קשה, ולאחר מכן הישארות ארוכת שנים בשטח".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמידרור. "כבוד עמוק לתפקיד"
צילום: אמיר כהן
מומלצים