שתף קטע נבחר

חברי החייל הסרבן מאיימים במרד: "נאמנים לרב"

פלוגת הטירונים בחטיבת כפיר מתייצבת לצדו של שמעון וייזמן מחוות גלעד, שביתו נהרס והוא נשלח למחבוש לאחר שהצהיר כי לא ישוב לצבא. "אם המח"ט והסגל ימשיכו בהתנהלות הזו, הם יישארו לבד", אמרו החיילים. צה"ל: "אין מרד בפלוגה"

פרסום ראשון: מתגברת המחאה בצה"ל בעקבות הריסת בית החייל בחוות גלעד. חבריו לפלוגת הטירונים בחטיבת כפיר של החייל שמעון וייזמן מחוות גלעד, שנשלח למחבוש לאחר שהצהיר שלא יחזור לצבא בעקבות הריסת ביתו, מתייצבים לצדו. שני טירונים נוספים שנשאלו אם הם נאמנים למפקדם או לרב צפויים להדחה מהפלוגה לאחר שהשיבו כי הם נאמנים קודם כל לרב. חבריהם המשרתים בפלוגה סיפרו ל-ynet כי לא יתנו יד להתנהלות המח"ט ואיימו במרד. בצה"ל הגיבו: "אין מרד בפלוגה".

 

 

אין זו הפעם הראשונה שחטיבת כפיר עולה לכותרות בעקבות התבטאות חייליה נגד פינוי יישובים. "צריך לשאול מדוע יש התנהלות כזו שחוזרת על עצמה דווקא בחטיבה הזאת", אמר ל-ynet אחד החיילים בחטיבה. "לדעתנו יש כאן אטימות עקבית של המח"ט שממשיכה לאטימות המשטרה בכל סיפור חוות גלעד והטיפול בשמעון וייזמן. היה כאן חייל שקיבל חופשה מאושרת ונהרס ביתו. במקום לשפוט אותו לקולא ולהתחשב במצבו, החמירו איתו עד כמה שניתן למען יראו וייראו".


עימותים בין מתנחלים לכוחות הביטחון (צילום: גיל יוחנן)

 

לדברי החייל, כעת מאיימים החברים לפלוגה בחרם. "הם קיבלו את התוצאה ההפוכה. בעבר הצבא ידע לעבוד יפה עם אוכלוסיות שונות שמשרתות בו ולהתחשב בצרכים שלהם. לא ייתכן שהמח"ט וסגל הפיקוד יחליטו שהם הולכים נגד החיילים שלהם עם הראש בקיר". חיילים אחרים סיפרו כי "וייזמן זומן במרמה לבסיס ונשפט בפני המח"ט שהחליט מראש להדיח אותו. הרבה חיילים, לא רק מהפלוגה, באו לתמוך בו ומסרו לו שאם הוא הולך לכלא הם אחריו".

 

החיילים פרסמו מכתב ובו 70 חתימות, בקריאה להחזיר את וייזמן לשירות. "המכתב בן 70 החתימות של המח"ט בא לאותת לו מסר ברור. אם הוא וסגל הפיקוד ימשיכו בהתנהלות הזו הם יישארו לבד ללא החיילים. חוסר האמון בין הפיקוד לחיילים גם ככה הגיעו לרמה קריטית ובמוצאי שבת הקרובים אנו מתכננים מפגן תמיכה ענק מול כלא 6 בסיסמת 'כולנו שמעון וייזמן' ובו ייקחו חלק חיילים מכל רחבי הארץ".

 

"קיוו להפחיד וקיבלו תוצאה הפוכה"

חיילים מהחטיבה מספרים כי סגל הפיקוד נלחץ מהתגובה למשפטו של וייזמן והגיבוי שניתן לו מצד חיילי החטיבה. "הם קיוו להפחיד ולהשתיק אותנו וקיבלו את התוצאה ההפוכה" אמרו. "היו חיילים שביקשו לסייע לווייזמן בבניית ביתו. שניים התייעצו עם הוריהם ולהם לא אונה כל רע, שניים אחרים התייעצו עם הרב דויד חי מבת ים והרב יגאל שלדורפי מנחניאל. הרבנים האלו ביקשו להרגיע את הרוחות והדריכו אותם לעשות את הדברים בתיאום ולא לשבור את המסגרת הצבאית.

 

"בעקבות זאת נלקחו שניהם ונשאלו אם הם נאמנים למח"ט או לרב, הם אמרו לרב והיום מבקשים לשפוט אותם או לזמנם לברור על מנת להדיחם מהחטיבה גם כן. ההתנהלות הזו חייבת להפסק. בסוף נאלץ כולנו להכריז על תמיכתנו בם ועל נאמנותנו לרבנים". החיילים אמרו כי אם התנהלות המפקדים תמשיך באותו כיוון, "זה הולך למקום מאוד לא טוב. חבריהם של החיילים שעתידים להיות מודחים מהפלוגה הבטיחו לתמוך בהם ולעשות בלגן".

 

לדברי החיילים, "הם (סגל הפיקוד, י.א.) איבדו את הראש. חשוב שנשמיע את הקול השפוי כדי להחזיר את השפיות לחטיבה. האטימות הצבאית והמשטרתית יצרה גם את המשבר בחטיבה וגם את התסיסה הציבורית שתוביל למפגן התמיכה הגדול במוצאי שבת". חבר של אחד החיילים אמר, כי "הם דחקו אותו לפינה והוא מאוד ניסה להימנע מתשובה ישירה אבל בסופו של דבר היה חייב להגיד את האמת".

 

החברים לפלוגה לא מתכוונים לעבור על כך לסדר היום. "ברגע שהאיסור להיוועץ עם רבנים ייצא לציבור החרדי הוא יעמוד על הרגליים. הצבא עשה כאן טעות קריטית ברמה הפרקטית. מה הם ימכרו לרבנים? שהם לוקחים את התלמידים שלהם לשירות ומכריחים אותם לא להיוועץ איתם כלל? לקחו אנשים מאמינים, צירפו אותם לסכמה המטומטמת הזו של פינוי יישובים וגם לוחצים אותם לקיר ומתנהגים אליהם בבריונות".

 

בצה"ל טענו כי אין מרד בפלוגה: "טירוני חטיבת כפיר ממשיכים ולא הפסיקו לרגע את הכשרתם במסגרת הטירונות. מעבר לכך, מתקיים שיח בין מפקדים לחייליהם באופן שוטף במגוון נושאים, גם לאור האירועים בפלוגה. אנחנו מתריעים מפני ניסיונות של גורמים אינטרסנטיים חיצוניים לצה"ל ליצור פרובוקציות, תוך שימוש ציני בחיילים ושמם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמעון וייזמן. פשט את המדים ונשפט
צילום: אוהד צויגנברג
ההריסות והאלימות בחוות גלעד
צילום: גור דותן
מומלצים