שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: אסור לשווק מכשירים שזוללים חשמל

שר התשתיות חתם על תקנות מקורות אנרגיה, שקובעות רף צריכה מרבי למוצרי חשמל. מכשירים שהספקם החשמלי גבוה יותר - ייאסרו לייבוא והפצה

שר התשתיות עוזי לנדאו חתם אתמול (ג') על תקנות מקורות אנרגיה, שקובעות רף צריכה מרבי למוצרי חשמל ביתיים ושאוסרות על יבוא, ייצור והפצת של מכשירים צורכי חשמל שאינם עומדים ביעילות אנרגטית מינימאלית.

 

התקנות אוסרות על יבוא, מכירה, שיווק או ייצור לשימוש בארץ של מקלטי טלוויזיה, אלא אם הספקם אינו עולה על ההספק החשמלי המרבי המפורט בתקנות. תקנות אלה יכנסו לתוקף ב-1 בספטמבר השנה. במשרד התשתיות מעריכים, כי הצריכה החשמלית השנתית של כלל מקלטי טלוויזיה בארץ עומדת כיום על כ-1 מיליארד קוט"ש, וללא יישום התקנות צפויה להגיע ל-כ-2 מיליארד קוט"ש לשנה עד שנת 2020. עוד נמסר, כי יישומן צפוי להביא לחסכון של כ-700 מיליון קוט"ש בשנת 2020. החיסכון הצפוי בשנת 2011 יעמוד על כ-70 מיליון קוט"ש.

 

בנוסף קובעות התקנות הספק חשמלי מרבי במצב המתנה ("סטנד ביי"), למכשירי חשמל ביתיים ומשרדיים: הן אוסרות לייבא ולשווק מכשירים בעלי תצוגה אלקטרונית להצגת מצב ההפעלה של המכשיר, שהספקם החשמלי במצב ההמתנה עולה על 2 וואט. בנוסף נאסר לייבא מכשירים שניתן להחזיר לפעולה בשליטה מרחוק, שהספקם עולה על 1 ואט. הכוונה היא לציוד טכנולוגי כגון מקלטי טלוויזיה וציוד מחשבים, ומכשירים ביתיים בעלי צג אלקטרוני כמו מכונות כביסה ומכשירי מיקרוגל.  

 

תקנות אלה ייכסו לתוקף ב-1 בינואר 2012. במשרד מעעריכים כי ללא יישום התקנות - ההפסד ממצבי ההמתנה של מכשירי חשמל יגיע בשנת 2020, לכ-5 מיליארד קוט"ש בשנה. עוד נמסר, כי התקנות החדשות יורידו את ההפסד בשליש ויחסכו כ-1.5 מיליארד קוט"ש בשנה.

 

התקנות הן חלק מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, שתאפשר ליישם את החלטת הממשלה לפיה יש לצמצם 20% מצריכת החשמל עד 2020. עוזי לנדאו, שר התשתיות, מסר כי "אישור התקנות יוביל לחסכון בשימוש בחשמל בקרב הצרכנים ולתרומה גדולה לסביבה. יישום התוכנית יתרום לשיפור איכות הסביבה, יפחית את צריכת החשמל ולא פחות חשוב – יחסוך לצרכנים מאות שקלים בשנה בחשבונות החשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים