שתף קטע נבחר

הרבנות לעיריית י-ם: אתם מכשילים את הציבור

הרבנות הראשית דורשת מעיריית ירושלים להכשיר את פסטיבל טעמים שעתיד להתקיים בעיר, וטוענת כי העירייה פוגעת ברגשותיהם הדתיים של המבקרים. "מילא בתל אביב", אומר אחד הפעילים. "אבל ירושלים זה המגרש הביתי של הקב"ה"

הרבנות הראשית ורבנים מירושלים דורשים מראש העיר ניר ברקת להפוך את "פסטיבל טעמים" שמקיימת העירייה לכשר, ולא להגיש בו "נבלות וטריפות" כמתוכנן.

  

 

 • לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

   

  במכתב לברקת, טוען ראש אגף הכשרות הארצי ברבנות, הרב יעקב סבג, כי "קיים חשש למכשלה ציבורית ופגיעה ברגשות הדת של המבקרים", ולכן יש להציב בדוכנים, באירוע שעתיד להתקיים בסוף החודש בעיר העתיקה - מאכלים כשרים בלבד.

   

  סבג פנה לראש העיר בעקבות "גילוי דעת" שפרסמו רבנים בכירים בבירה ומחוצה לה, בו הם "מרימים קול מחאה וזעקה" נגד סיור הטעימות שנקבע לשבוע האחרון של החודש, ומבקשים "לבטל לאלתר דבר נורא וחמור זה". בין החותמים: רב הרובע היהודי אביגדור נבנצאל, רב העיר רחובות ובית הכנסת "החורבה" שבעיר העתיקה, שמחה קוק, נשיא ישיבת "הר המור" וממנהיגי הציבור הדתי-לאומי, הרב צבי טאו, והרב הליטאי הבכיר שמואל אויערבאך.

   

  "חוסר רגישות מחריד"

  במכתב שנושאו "אירוע אלף טעמים בעתיקה", טוען הרב סבג כי חברת "אריאל" הפועלת מטעם עיריית ירושלים, מתעתדת לערוך אירוע של טעימות וסיורים בעיר העתיקה, ברובעים היהודי, המוסלמי והנוצרי, ולהציע מזון של מסעדות שאינן כשרות.

   

  "למותר לציין כי ירושלים, מעבר לקדושתה ההיסטורית, משמשת כמטרופולין לכל באי העולם מבחינה תיירותית, כך שאירועים ציבוריים מהסוג דלעיל הנעשים בחסות עיריית ירושלים, עשויים להיתפס ככשרים", מזהיר הרב סבג. "הימצאותן של חלק מהמסעדות הלא כשרות במסגרת הטעימות, לצד מסעדו כשרות - מחזקת את המצג הכשרותי בעיניי הציבור, ומגבירה את ההכשלה".

   

  הרב יעקב סבג מדגיש במכתבו כי "הרבנות הראשית לישראל אינה מנסה לכפות בדרך כלל קבלת כשרות מגורמים שאינם מעוניינים בכך", אך הוא טוען כי "האירוע הנוכחי, המקבל חסות מעיריית ירושלים באזור מקודש זה - ראוי שיתבצע תוך כיבוד ההלכה היהודית ושמירת הסטטוס-קוו בעיר". לטענתו, בעיר העתיקה מסעדות כשרות ולא כשרות, והדבר עלול להטעות את משתתפי הפסטיבל ולהכשילם.

   

  אחד הפעילים במאבק אמר ל-ynet: "אם גוי אוכל במסעדה של ארמני נוצרי – שיהיה לו לבריאות. תיירים צריכים לאכול. אבל אם עיריית ירושלים, שבה חברי מועצה רבים הם שומרי כשרות, מביאה לאכול ולשתות חזיר, יין נסך ושאר נבלות וטריפות - זה דבר שלא יסולח. חוסר הרגישות הזה מחריד אותי". הוא תקף את המארגנים – "אנשים יהודים עם ראש פלורליסטי ולא נורמלי" – וטען כי "טדי קולק בחיים לא היה עושה דברים כאלה".

   

  ברוח התקופה הזכיר הפעיל כי האיום "להשמיד ולהרוג ולאבד" את כל היהודים בסיפור מגילת אסתר, היה עונש על שסעדו במשתה המלך אחשוורוש הלא כשר. לדבריו, "כשעושים את זה בתל אביב אפשר להבין, אבל ירושלים זה המגרש הביתי של הקדוש-ברוך-הוא. התיירים באים

  לראות מקומות קדושים, ולא למזללה! הם רוצים קדושה, לא הוללות!"

   

  העירייה: הכשרות תסומן

  בתחילת החודש שלח רב הרובע היהודי אביגדור נבנצאל, מכתב למנכ"ל החברה לפיתוח הרובע היהודי שלומי אטיאס - ובו דרש ממנו למנוע את קיום הפסטיבל. הוא ואיים כי אם האירוע לא יבוטל - יפנה לרב יוסף שלום אלישיב, ויבקש ממנו להורות לנציגים החרדים במועצת העיר לפרוש מהקואליציה, במחאה. בתגובה השיב אטיאס כי הוא רק מארח את האירוע ולא יוזם אותו.

   

  מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הפסטיבל מבוסס על מסעדות מקומיות, ואופיין נגזר באופן טבעי ממיקומן הפיזי. הפסטיבל וירידי האוכל פונים למגוון אוכלוסיות ותיירים, ויאפשרו בחירה מגוונת בהתאם לכך. יש לציין כי הכשרות במקומות ממכר האוכל תסומן לשימוש המבקרים".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  געגועים לטדי קולק. ניר ברקת
  צילום: גיל יוחנן
  נכנסים לצלחת?
  צילום: מורן ראדה
  חתם. הרב שמחה קוק
  מומלצים