שתף קטע נבחר

זירת הקניות

גשמי ברכה: מפלס הכנרת עלה ב-17 ס"מ

מנתוני רשות המים עולה שמפלס האגם טיפס ב-12 ס"מ ביממה האחרונה וצפוי להמשיך לעלות בשל הזרימות החזקות. הבשורות הרעות: המפלס צפוי לצנוח שוב בקרוב וכנראה שאלה הגשמים המשמעותיים האחרונים השנה

מפלס הכנרת עלה ב-12 ס"מ ביממה האחרונה, והיום (ו') בבוקר עמד על 213.6 מטר מתחת לפני הים. בסך הכל טיפס מפלס ב-17 ס"מ בשלושת ימי הגשם האחרונים - העלייה החדה ביותר בשנה זו, אך חסרים עוד 426 ס"מ לקו האדום. כך עולה מנתוני השרות ההידרולוגי שברשות המים.

 

הנחלים זורמים בשצף קצף: צילמתם תמונות? שלחו אלינו

 

מהרשות נמסר, כי ביומיים הקרובים ימשיך המפלס לטפס בשל הזרימות החזקות ויעלה מעל הקו האדום התחתון - 213.00 מטר מתחת לפני הים, אך הוא צפוי לשוב ולרדת תחתיו כבר באפריל-מאי. המפלס ישוב להיות בטווח השחור במהלך כל הקיץ ובסופו הוא יגיע סמוך לקו השחור.

 

עוד עולה מנתוני הרשות, כי בימים האחרונים ירדו כמויות משקעים גבוהות ביותר, בפריסה רחבה שהקיפה את צפון ומרכז הארץ. הכמויות הגבוהות ביותר ירדו בגליל העליון - 140 מ"מ באזור מירון ובגבול הצפון, ובצפון רמת הגולן - 120 מ"מ עד 150 מ"מ.   

 

גם באזורים דרומיים יותר באגן הכנרת ירדו כמויות משקעים גבוהות - 100 מ"מ באגן נחל משושים וכ-40 מ"מ מעל לאגן עצמו. בניגוד לאירועי הגשם הקודמים, באירוע זה ירדו כמויות משקעים גבוהות גם באגן ירקון-תנינים, אך גם שם יש עוד מחסורים עצומים.

 

הספיקות הגבוהות ביותר נמדדו בנחלי אגן ההיקוות של הכנרת: נהר הירדן עם כ-100 מ"ק לשנייה ונפח זרימה גבוה, ונחל משושים עם 65 קוב לשנייה.

 

ברשות מעריכים, שמדובר ככל הנראה בארוע הגשמים המשמעותי האחרון השנה. עמוס פורת מנהל גף אקלים בשירות המטארולוגי מסכים עם ההערכה. "בתחזיות הנוכחיות לא נראה כי צפוי פרק גשם משמעותי בזמן הקרוב", הוא אומר, "החל מאמצע מרס הסיכויים לגשמים משמעותיים הולכים ופוחתים". לדבריו, לעונת החורף אין אמנם תאריך סיום רשמי, אך נהוג לציין את סוף החורף לקראת סוף מרס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנרת - השבוע
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים