שתף קטע נבחר

"ארזנו תיקי חירום לדליפת קרינה". ישראלי ביפן

גם לתרחיש הגרוע ביותר היפנים היו מוכנים יחסית: איתי תירם מטוקיו סיפר כי חילקו לכולם דפי הדרכה והוראות כיצד להגיע למקלט הקרוב. הוא וחבריו חוששים מרעידה עזה נוספת: "כולם פה על קוצים, זה לא נגמר"

לרעידת האדמה היפנים היו מוכנים, וגם הדליפה הרדיואקטיבית מהכור בפוקושימה, אולי התרחיש הגרוע ביותר האפשרי, לא תפסה אותם מופתעים לגמרי. איתי תירם בן ה-32, שמתגורר בטוקיו בשמונה השנים האחרונות, סיפר כי הוא ושכניו ארזו תיקי חירום למקרה שיצטרכו להתפנות מהמקום.

 

צונאמי ביפן, כותרות אחרונות

 

"תיק החירום שלי עומד ליד הדלת. אני בהחלט לוקח בחשבון שאצטרך להתפנות והכל כבר מוכן", אמר תירם ל-ynet, לאחר הדיווח על פיצוץ בכור בפוקושימה, שקירותיו והתקרה בו קרסו. תירם, שעובד בתעשיית המוזיקה המקומית, אמנם נמצא בטוקיו הרחוקה יחסית ממקום הדליפה, אך הוא סיפר כי גם שם מוכנים יחסית לרע מכול.

 

"ארזנו תיקי חירום למקרה שנצטרך להתפנות ולא ישנו כל הלילה", סיפר הישראלי. "חילקו לכולנו דף הדרכה עם מפה, ובו הוראות כיצד להגיע למקלט השכונתי הקרוב, אשר אמור להיות מוגן לדברים כאלה". 

 

"אנשים נשארו לישון במשרד או בבתי קפה"

לדבריו של תירם, אין יוצא ואין בא מטוקיו, וגם מי שרוצה לברוח פשוט לא יכול. "עכשיו אני לא יכול לעזוב, גם אם אני רוצה. שדה התעופה סגור, גם הנמלים, והתחבורה הציבורית לא חזרה לעבוד מאז הרעידה, כך שאי אפשר בכלל להתרחק. הדרך היחידה להגיע ממקום למקום היא ברגל".

 

ובאמת, מחזות של יפנים שהולכים קילומטרים ברגל מכיוון שלא יכלו לשוב לביתם מהעבודה, נראו שוב ושוב בטלוויזיה היפנית. "אנשים נשארו לישון במשרד, או בבתי קפה ומסעדות שנשארו פתוחות בלילה. שמעתי שחילקו אוכל לאנשים". הישראלי סיפר כי למרות החזרה האיטית לשיגרה, כל תושבי יפן נותרו דרוכים: "אומרים שתנודת הלוחות הבאה תהיה במשטח הקרוב לטוקיו. כולם פה על קוצים, יושבים כל היום מול החדשות. זה לא נגמר".

 

"אי אפשר להשיג מים, נשאר רק תה"

תירם תיאר את הרגעים בהם הכל השתנה: "רעידות אדמה זה דבר די רגיל פה

בסך הכול. הייתי במשרד, התחילה הרעידה ואני רואה בהתחלה אנשים יושבים ומחייכים, חושבים לעצם 'הנה עוד אחת'. פתאום הרגשתי שזה נמשך יותר מדי, העוצמה התחזקה, ומנורות ומסכי טלוויזיה התחילו ליפול במשרד. יצאנו החוצה, וראינו את כולם רצים. לידינו יש הרבה גורדי שחקים ואזורים בבנייה, וראינו את המנופים זזים, ואז גם את חוטי חשמל ואת הבניינים. הייתה פאניקה".

 

"חוויתי די הרבה רעידות אדמה פה, אבל לא בעוצמה כזו", הוסיף תירם, שמאז הרגיש עוד עשרות רעידות משנה, שלא הגיעו לעוצמה העזה של הראשונה - 8.9 בסולם ריכטר. "הרעידה הורגשה במשך 20 דקות. והרחוב נראה כמו ערב ראש השנה - הכול מפוצץ באנשים. הם קפצו על כל סופרמרקט ומכולת באזור בשביל לקנות מים. כל אחד יצא עם 10 בקבוקים גדולים, עד עכשיו אי אפשר להשיג מים. נשארו רק בקבוקי תה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיצוץ בכור, היום
צילום: רויטרס
איתי תירם
מסוקים מעל פוקושימה
צילום: רויטרס
הולכים קילומטרים
צילום: רויטרס
מכוניות טבעו בצונאמי
צילום: AP, NHK TV
מומלצים