שתף קטע נבחר

נתניהו דורש גינוי תקיף לפיגוע, העולם ייענה?

"לא צריך איזונים, אין שום הצדקה לרצח תינוקות", אמר רה"מ. גם מאבו מאזן שהתקשר אליו הוא דרש את הפסקת ההסתה. עם זאת, דיפלומטים ישראלים העריכו כי העולם לא יטיל על הרשות את האחריות. בזירה הפוליטית - הליכוד זז ימינה

אחרי טבח משפחת פוגל באיתמר , יוצאת ישראל לקרב הסברה: ראש הממשלה דרש הערב (שבת) מהקהילה הבינלאומית גינוי חריף לפיגוע ואת הפסקת ההסתה ברשות. שגרירי ישראל הונחו לדרוש מכל מדינה הצהרה, אך דיפלומטים באירופה אמרו ל-ynet: "קשה מאוד להעביר מסר על פיגוע ועל אחריות של הרשות ושל הפלסטינים כשזה מתבצע בהתנחלויות. ההתנחלויות הן סדין אדום מבחינת האירופים".

 

המשפחה שנרצחה - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייצב הערב מול המצלמות וקרא למדינות העולם ולרשות הפלסטינית לגנות בחריפות את הפיגוע באיתמר - בו נרצחו זוג הורים, ושלושה ילדים - בני 11, 4 ותינוקת בת שלושה חודשים. "שיסוף גרונם של תינוקות מחייב גינוי חריף", הוא אמר. עם זאת, נתניהו קרא לאיפוק בעקבות פעולות "תג המחיר" של המתנחלים ברחבי יו"ש.

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן התקשר אליו, והביע את צערו על הרצח באיתמר. נתניהו הדגיש כי "אין להסתפק בגינויים אלו ויש לעצור את ההסתה ולחנך את העם הפלסטיני לשלום". נתניהו הוסיף כי "יש לגנות את האלימות לא רק כי היא נוגדת את האינטרסים של הרשות הפלסטינית אלא בגלל שמוסרית הם בלתי קבילים. אני מצפה שתעצרו את ההסתה בבתי הספר, בספרי הלימוד ובמסגדים ותחנכו את ילדכם לשלום כפי שאנו עושים. רצח תינוקות בשנתם הוא לשם רצח".

 

מול המצלמות, נתניהו ציין כי הוא "מבקש להביע זעזוע עמוק, זעזוע שבוודאי מרגישים כל אזרחי ישראל על רצח של משפחה צעירה. במשפחה הזו נותרו שלושה ילדים יתומים. אחת הבנות ראתה את הוריה ואחיה דקורים, מתים במיטותיהם, משפחה שנרצחה בצורה אכזרית בליל שבת בשנתם".

 

ראש הממשלה פנה גם לקהילה הבינלאומית: "שמתי לב שכמה מהמדינות שמיהרו למועצת הביטחון כדי לגנות את ישראל ומדינת היהודים על כך שהיא תכננה בית באיזשהו מקום, מתמהמהות בהוצאת גינוי חריף לרצח תינוקות יהודים. אני מצפה מהם שהם יתנו את הגינוי הזה מייד ללא איזונים וללא הצדקה. אין שום מחילה והצדקה לרצח תינוקות".

 

מה יהיה על הנאום המדיני?

גם שר הביטחון קבע כי הפיגוע באיתמר הוא "פשע חמור ומתועב שאין לו כפרה. הלב של כולנו היום עם המשפחה ועם כל אנשי איתמר". ברק הוסיף כי יש לתחקר את האירוע וליישם לקחים על מנת למנוע מקרים דומים בעתיד. "הלב נחמץ והדם רותח אבל דווקא בעיתוי הזה נדרשת מאתנו משמעת עצמית והתנהגות אחראית. חשוב שנזכור כל הזמן שיש לנו רק חלקת אדמה אחת, חלקת אלוהים שלנו, ואנחנו אחראים על ביטחון האזרחים בכל מקום כי כולנו אחים".

 

למרות הכעס הרב בצמרת הישראלית, גורמים מדיניים מעריכים כי לרשות לא ייגרם נזק מדיני ממשי. "באירופה רואים בישראל אחראית למצב שנוצר באזור. ראש הממשלה מבחינת האירופים הוא האחראי העיקרי, ונתניהו נמצא בסחרור מוחלט מול מדינות אירופה. בארצות הברית זה שונה, כי יש שיקולים פוליטיים פניים אמריקניים. ארה"ב פועלת דרך הקוורטט, כדי לא להיראות כאילו שהם תוקפים את ישראל ישירות, אך אירופה רואה בהתנחלויות גורם מרכזי לבעיות".

 

נתניהו אמור היה לשאת בשבועות הקרובים נאום מדיני משמעותי, ולגבש תוכנית מדינית על מנת להתמודד עם הלחץ הבינלאומי ועם הבידוד של ישראל בעולם המערבי. אלא שבישראל יש המעריכים כי לאור הפיגוע ולנוכח המתקפה החריפה נגד הרשות הפלסטינית ויכולותיה לשלוט, יפעל נתניהו בקרב מנהיגי המערב על מנת לשכנע אותם כי יש להפעיל תחילה לחץ בינלאומי על אבו מאזן ועל אנשיו, ולהימנע ממהלכים מדיניים מרחיקי לכת בתקופה הקרובה.

 

גורמים בליכוד המקורבים לנתניהו אמרו הערב כי בימים האחרונים ציין ראש הממשלה בשיחות סגורות כי הוא "התכוון לשים דגש גדול על הנושאים הביטחוניים בנאומו המדיני".

 על פי הגורמים, לא מן הנמנע כי לנוכח הפיגוע באיתמר, ישנה ראש הממשלה את גישתו כלפי הנאום, והחלק הביטחוני יהיה אף גדול מהחלק המדיני, קרי - נתניהו יימנע מהתייחסות לנושאים רגישים כמו גבולות או הרחבת השליטה של הפלסטינים על השטח.

 

בליכוד מציינים כי "נוצרה מציאות חדשה. הליכוד מושך כעת ימינה, ואפשר לראות את זה בדבריהם של כל השרים וחברי הכנסת היום. יש תחושה של מציאות חדשה, וצריך להתייחס אליה בהתאם. הליכוד זז יותר ימינה, וזה אומר יחס חם יותר כלפי המתנחלים וההתנחלויות, ויותר דגשים ביטחוניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. דורש גינוי
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
הבית באיתמר לאחר הפיגוע
מומלצים