שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מאבק המים: הרשויות המקומיות מאיימות לשבות
  יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט שלח מסר ישיר לראש הממשלה, כשאמר: "אם לא תהיה לנו ברירה אחרת, יתכנס מטה המאבק כבר בשבוע הבא ויודיע על השבתת הרשויות". בממשלה טוענים: המחיר החדש משקף את העלות הריאלית

  המאבק סביב גל התייקרויות לא הסתיים - החזית הבוערת החדשה היא המים. ארגונים בהסתדרות ומרכז הרשויות המקומיות מובילים את המאבק נגד התייקרות המים ותובעים הוזלה מיידית שלהם. בממשלה מתנגדים בטענה שהמחיר החדש משקף את עלותם הריאלית של המים ומציינים כי מאז התייקרותם, ירדה הצריכה באופן משמעותי.

   

   

  הרשויות המקומיות קוראות להוזלה באופן מיידי של מחירי המים לצרכן הביתי - ולא יפתחו בשביתה. "אני קורא לרה"מ, אל תיתן לנו שוב לחזור לשביתה", אמר שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי. "במידה ולא תהיה לנו ברירה אחרת, יתכנס מטה המאבק של השלטון המקומי כבר בשבוע הבא ויודיע על השבתת הרשויות".

   

  צוות מקצועי שמינה מרכז השלטון המקומי הגיע למסקנה כי מחירי המים כיום אינם תואמים את העלויות המים האמיתיות. "בין השנים 2001 – 2010 עלות הפקת המים בחברת "מקורות" עלתה ב-36%", אומר אמנון נויבך, יועץ כלכלי בשלטון המקומי. "בעלייה זו מגולם הכל - כוח אדם, עלויות הון, עלויות אנרגיה, קניית מים מותפלים ועוד. אך למרות זאת, הממשלה העלתה את המחיר המים ב-150%. אין בכך שום הגיון".

   

  ברשויות המקומיות טוענים כי המים הפכו לסוג של מס לצרכן הביתי. מחיר המים הגבוה מסבסד סקטורים אחרים, כמו תעשייה, חקלאות, בתי-מלון וכדומה. כך שלמרות שהצריכה הביתית ירדה, מחירי המים קפצו באופן שערורייתי.

   

  הרשויות המקומיות להפחית את מחירי המים בכ-4 שקלים למטר מעוקב, כך שבמקום שהצרכן הביתי ישלם 11 שקלים עבור כל מטר מעוקב, ישלם הצרכן 6 שקלים ו-38 ואגורות.

   

  רשות המים או רשעות המים?

  "רשעות המים מפרסמת נתונים מטעים לגבי מצב משק המים כדי להצדיק את המחירים הגבוהים שהיא גובה מהצרכנים, בהם קשישים", מאשים יו"ר הסתדרות הגימלאים, גדעון בן-ישראל, שבחר לסלף את שמה של הרשות כדי להמחיש את "יחסה האכזרי לקשישים".

   

  בישיבת הנהגת ארגונו טען בן-ישראל כי פעם אחת טוענת הרשות כי כמות המשקיעים שירדה עד כה היא כמחצית מהממוצע הרב שנתי ופעם אחרת כשני שליש ממנו. "רשעות המים מנפחת נתונים כדי להצדיק את ניפוח חשבונות המים".

   

  הוא חזר ותבע להוציא מרשות המים את הסמכות לקבוע את מחירי המים ולהעמיד את הרשות תחת פיקוח ציבורי של הכנסת, שכן היא גוף שלטוני שאינו כפוף כיום לפיקוח ציבורי.

   

  בן ישראל קבל במיוחד על הפגיעה בציבור הקשישים והביא כדוגמא את אותה קשישה שבשל מצב בריאותה נזקקה פעמים רבות לשרותים וקיבלה לכן חשבון של 900 שקל. יו"ר הסתדרות הגימלאים ציין עוד כי ארגונו תומך במאבק מרכז השלטון המקומי בנושא ושותף לדרישתו להוזיל לאלתר את מחירי המים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים