שתף קטע נבחר

הזרמת הגז ממצרים לישראל תחודש היום

חמישה שבועות של בצורת למשק האנרגיה בישראל, מגיעים לקיצם. חברת EMG, המספקת גז טבעי למפעלים ותחנות כוח בישראל, הודיעה על חידוש הזרימה שהופסקה בגלל פיגוע בסיני

חברת EMG, ספקית הגז המצרי, הודיעה ללקוחותיה בישראל כי היא תחדש היום (ב') את אספקת הגז הטבעי. שותפתה הישראלית של EMG - חברת אמפל של יוסי מימן, הודיעה על כך לבורסה. זאת, לאחר שבמשך יותר מחודש לא היתה אספקת גז בגלל פיצוץ בצינור ההולכה שבדרום סיני.

 

 

הגז הטבעי המצרי יגיע בראש ובראשונה לחברת החשמל, שעימו היא מפעילה את תחנות הכוח שבבעלותה. הלקוח השני שיקבל את הגז הוא בית הזיקוק בחיפה שבשליטת החברה לישראל, שאמור לקבל עד סוף החודש גז טבעי עבור הפעלת בתי הזיקוק.

 

הפסקת הזרמת הגז נגרמה עקב פיגוע חבלני בצינור ההולכה שבדרום סיני, בבוקר ה-5 בפברואר. בשלב זה לא ברור האם תפוקת הגז תחזור במלואה או באופן חלקי. יצוין כי הנזק למשק הישראלי כתוצאה מחסרונו של הגז נאמד על ידי משרד התשתיות בששה מיליון שקל בכל יום.

 

ב-EMG שותפים ממשלת מצרים, איש העסקים המצרי חוסיין סאלם, חברת האנרגיה התאילנדית PTT, איש העסקים היהודי-אמריקני סם זל וחברות מרחב ואמפל הישראליות שבשליטת יוסי מימן. החברה סיפקה לישראל גז מאז מאי 2008, בהתאם להסכם שנחתם בין ישראל למצרים ביולי 2005.

 

EMG סיפקה לחברת החשמל עד תחילת פברואר כ-40% מהגז הטבעי שהחברה משתמשת בו לייצור כ-20% מהחשמל בישראל. מאז הפסקת האספקה ממצרים רוכשות חברת החשמל ותחנות הכוח הפרטיות את הגז ממאגר "ים תטיס" הישראלי.

 

בסוף השבוע שעבר הופסקה למספר שעות האספקה מים תטיס וישראל נותקה מגז, בשל עבודות שידרוג שבוצעו בים תטיס להרחבת יכולת האספקה שלה למקרה שתהפוך לספק גז יחיד. במהלך העבודות, עברה חברת החשמל לייצר את החשמל מסולר וממזוט, בנוסף על הייצור בפחם.

 

בישראל חששו, כי הפסקת האספקה ממצרים באופן קבוע תגרום לכך שמאגר ים תטיס ייגמר בסוף 2012 במקום בסוף 2013. את מקומו של ים תטיס יחליף מאגר תמר, שהיה אמור להיכנס לפעולה רק ב-2014, אך יצחק תשובה, מבעלי השליטה בים תטיס ותמר, הבטיח בשבוע שעבר שהוא ייכנס לפעולה כבר בתחילת 2013.


פורסם לראשונה 13/03/2011 16:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים