שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הקרינה הגרעינית מצפון לטוקיו: "פי 10 מהרגיל"

הממשלה ניסתה להרגיע שרמת הקרינה בטוקיו איננה מסוכנת, אך על פי דיווח אחרון הענן הרדיואקטיבי קרוב מרחק 100 ק"מ בלבד מהעיר ועלול לסכן את בריאות תושביה. מוקדם יותר פרצה שריפה בכור בפוקושימה לאחר פיצוץ במתחם הגרעיני

החשש מאסון גרעיני ביפן הולך והופך לממשי מרגע לרגע. הקרינה הרדיואקטיבית מאזורי הכורים שנפגעו בפוקושימה הגיעה לאזור טוקיו - 100 קילומטרים צפונית מהעיר - והיא נמדדת ברמה של פי עשרה מהרגיל. כך דיווחה היום (יום ג') סוכנות הידיעות היפנית "קיודו", שציטטה גורמים בראשות עיר הבירה היפנית.

 

האסון ביפן - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

   

הדיווח על רמת הקרינה הגבוהה באזור עיר הבירה היפנית, בעיר מאבשי, בא לאחר שהלילה פרצה שריפה בכור מספר 4 בפוקושימה. הממשלה היפנית אישרה שהקרינה שדלפה באזור הגיעה לרמה המסכנת את הבריאות, ולכן הורתה לתושבים ברדיוס של עד 30 קילומטרים להישאר במקומות סגורים. לפי שעה, הרשויות הצליחו לכבות את האש במתקן הרגיש. 

 

סבא"א: "קרינה רדיואקטיבית בכור שנשרף"

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מסרה כי יפן דיווחה שבכור שעלה באש היתה דליפה של דלק וקרינה רדיואקטיבית נפלטה לאוויר. סבא"א הוסיפה כי על פי יפן, רמת קרינה של כ-400 מיליזיוורט לשעה (יחידה שמודדת את ההשפעה הביולוגית של קרינה רדיואקטיבית).

 

צילום :AP

 

מוקדם יותר הסביר גורם בממשל, טקאיוקי פוג'יקי, כי רמת הקרינה אינה מסכנת את תושבי עיר הבירה. "כמות הקרינה קטנה מאוד, ולא נשקף חשש לבעיות בריאותיות. זה לא ישפיע עלינו", אמר פוג'יקי. עם זאת, הודעתו של גורם הממשל התקבלה בזהירות, שכן הערכות מוקדמות ביפן על כך שהכורים לא ייפגעו נגוזו באסון הצונאמי.

 

ראש ממשלת יפן, נאוטו קאן, כינס מסיבת עיתונאים בה הסביר כי מהפיצוץ בכור מספר 2

נפגעה מעטפת הגנרטור של ליבת הכור, דבר המעלה חשש כבד מפני דליפה מסוכנת. עם זאת, הרשויות במדינה הבהירו כי ליבת הכור לא ניזוקה. זמן קצר לאחר הפיצוץ דווח כי נמדדה בפוקושימה רמת קרינה הגבוהה פי 4 מהרמה שהייתה באזור האתר בימים האחרונים.

 

דובר הממשלה ציין במסיבת עיתונאים כי על התושבים הנמצאים ברדיוס שבין 20 ל-30 קילומטר לכורים להישאר בביתם, לא לצאת ולא להפעיל מיזוג אוויר. "אני מצטער על כך שאני מדווח על דברים כה מדאיגים אך אנחנו התכוננו לכך ולכן פינינו את התושבים הגרים במרחק של עד 20 קילומטר מהמתחם", הסביר.


 

תושבים ברדיוס של 30 קילומטרים הצטוו להישאר בבתים (צילום רויטרס)

 

עוד ציין הדובר כי 800 עובדים "לא חיוניים" פונו מהמתקנים. לדבריו, במקום נותרו 50 עובדים שפועלים במרץ להזרמת מים אל תוך הכורים בניסיון לקרר אותם ולמנוע את עליית הטמפרטורות שעלו לגרום להתכה של ליבת הכור.

 

גם מזג האוויר אינו מטיב עם המצב המסוכן. הרוחות המנשבות מהאוקיינוס לכיוון דרום-מערב, עלולות לשאת חומרים מסוכנים מפוקושימה לכיוון דרום-מערב, שבו שוכנת טוקיו.

הממשלה הודתה כי היא עוקבת בדריכות אחר מצב הרוחות, ושגרירות צרפת במדינה התריעה כי קרינה רדיואקטיבית ברמה נמוכה עלולה להגיע אף לטוקיו בשעות הקרובות. שגרירות צרפת בבירה קראה לאזרחיה בבירה להישאר באזורים סגורים ו"לא להיכנס לפאניקה".

 

הודעה מטעמו של ראש הממשלה נשלחה לטלפונים סלולריים ברחבי המדינה, בה התבקשו האזרחים לחסוך בחשמל על רקע ההתפתחויות האחרונות.

 

הנזקים לכלכלת יפן עצומים ולהערכת מומחים, נאמדים לפי שעה בכ-180 מיליארד דולר. הבורסה בטוקיו הגיבה כצפוי בחריפות, ומדד הניקיי ירד הבוקר (נכון לשעה 6:30) ביותר מ-13%.

 

זה הפיצוץ השלישי במתחם הגרעיני, שמבניו נפגעו קשות ברעידת האדמה העוצמתית ביום שישי ומגל הצונאמי שהגיע מיד אחריו. בימים אחרונים דווח על פיצוצים בכורי הגרעין 1 ו-3, גם כן בתחנת פוקושימה.

 

על רקע החשש מאסון גרעיני, נמשכים מאמצי החילוץ וההצלה באזורים שנפגעו ברעש האדמה ומגל הצונאמי. המשטרה במדינה הודיעה כי מניין ההרוגים הרשמי עלה ל-2,414 בני אדם. על פי ההערכות, מניין הקורבנות הסופי יגיע ליותר מעשרת אלפים הרוגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיצוץ הקודם בכור בפוקושימה
צילום: רויטרס
ר"מ יפן. הורה לתושבים להסתגר
צילום: AP
נזקי אסון הטבע
צילום: בועז ארד
מומלצים