שתף קטע נבחר

למען גלעד שליט: מדינה שלמה עצרה חמש דקות

עשרות אלפי ישראלים הפסיקו בשעה 11:00 את מלאכתם למשך חמש דקות וחסמו כבישים ברחבי הארץ לאות הזדהות עם החייל החטוף. "מה זה בשבילנו חמש דקות, כשגלעד שליט מעל 1,700 ימים בשבי?", תהה נהג שנאלץ לעצור בצומת הסירה. נועם שליט: "דקה לכל שנה ארוכה וחשוכה"

היוזמה שהחלה ברשת הפכה לאחד ממפגני המחאה הגדולים בתולדות ישראל: רבבות ישראלים הפסיקו בשעה 11:00 (יום ג') את מלאכתם למשך חמש דקות וחסמו כבישים ברחבי הארץ, כאות הזדהות עם המאבק לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. "דקה לכל שנה ארוכה וחשוכה שגלעד נמצא בבדידות", אמר נועם שליט, שחסם את התנועה יחד עם מאות מפגינים בכיכר פריז בירושלים. ynet העביר שידור חי מירושלים ומתל אביב.

 

 

אביו של החייל החטוף בירך על היוזמה, אך הדגיש כי הוא ובני משפחתו עדיין לא רואים את הסוף. "זה רק סמלי", אמר ל-ynet, "כל אחד שמעביר את הדקה הזאת יחשוב מה זאת שנה לעבור בחשכת הבור ובבדידות במרתפי עזה".

 

גם הנשיא שמעון פרס שיתף פעולה עם היוזמה, ובמהלך נאומו בוועידת הנגב עמד חמש דקות

על הבמה. "זה חמש שנים שהעם כולו מאוחד בתקווה ודרישה ששליט יהיה כאן עמנו בריא ושלם", אמר הנשיא, "משפחת שליט היקרה, אנו חשים כחלק ממשפחתם. גלעד הוא חייל של צבא הגנה לישראל. המדינה כולה לא תשקוט או תנוח עד שישוב הביתה. המשא ומתן לשחרורו קשה. אנו נאבקי בארגון ללא חוק ולב. לא נרפה ולא ירחק היום עד שנראה אותו איתנו".

 

בצפון חסמו מפגינים את כביש 90, החל מצומת המצודות שבקריית שמונה ועד צומת צמח שליד כנרת. כ-150 סטודנטים ממכללת עמק הירדן עמדו בצומת צמח עם בלונים צהובים וחילקו עלונים לנהגים. "אנחנו עוצרים את המדינה, דקה על כל שנת שבי של גלעד, שחייו נעצרו ברגע אחד", אמרה אורנה שמעוני, מארגון ארבע אמהות. "עצירת החיים הזו, תקוותנו שתביא להתחלת החיים החדשים של גלעד, בריא ושלם בחיק הוריו".

 

בצמתים מחניים וראש פינה ניצבו כ-50 מפגינים וזכו לצפירות עידוד מהנהגים, שחלקם אף ירדו מהמכוניות ונעמדו לצד המפגינים. למרות השביתה ברשויות המקומיות, בחרו מספר רשויות לארגן את עובדיהן למחאה, בהן עיריית כרמיאל והמועצות האזוריות גולן ומטה אשר, אשר יצאו לעצרות הזדהות קצרות בצדי הדרכים הראשיות, הסמוכות לבנייני הרשויות. מהמשטרה נמסר כי למרות החסימות לא נרשמו אירועים חריגים והמפגינים פינו את הצמתים בתום חמש הדקות.

 

צילום: נועם מושקוביץ

 

"הנושא הזה מאוד חשוב", אמר נהג שעצר את רכבו בצומת הסירה, אחרי שמאות מפגינים חסמו את הצומת וקראו לנהגים לצאת מהרכב. "מה זה בשבילנו חמש דקות, כשגלעד שליט מעל 1,700 ימים בשבי?". מאות אנשים נכנסו לצומת כשהם נושאים בידיהם שלטים שעליהם נכתב "1,716 ימים ואתם נכשלתם" ו"מדינה בלי גלעד זה כמו גוף בלי נשמה". הם קראו גם "לא נעצור עד שגלעד שליט יחזור".

 

"לא נוותר עד שהילד הזה יהיה בבית" 

מירב פופול, תושבת הרצליה שארגנה את ההפגנה במחלף הסירה, הודתה שהופתעה מההיענות: "הייתי בטוחה שיבואו 30 איש, הופתעתי לראות שהגיעו מעל 300 אנשים. הנהגים גילו הבנה והזדהות ושיתפו איתנו פעולה. לא נוותר עד שהילד הזה, גלעד, יהיה בבית". עובדים מענף ההיי-טק שהגיעו לצומת סיפרו שהמעסיקים אפשרו להם לצאת להפגין.

 

בחיפה, מאות מעובדי בתי המשפט וקריית הממשלה בעיר התחתית יצאו מהמשרדים, עלו על הגשר המקשר בין מבני הממשלה ובהמשך עצרו את התנועה בשדרות פל-ים. הנהגים קיבלו זאת בהבנה. "צריך לעשות משהו הרבה יותר חזק ומזעזע", אמרה אחת המפגינות, "אירוע כזה לא מזיז לאף אחד".

 

 

בירושלים, בנוסף להפגנה בכיכר פריז, עמד ראש העיר ניר ברקת, יחד עם ראש העיר מרסיי ז'אן קלוד גאודין, חמש דקות לאות הזדהות עם המאבק.

 

עובדי המועצה האזורית חוף אשקלון חסמו את צומת כפר סילבר, ועשרות סטודנטים חסמו את צומת הרחובות אלי כהן ובן צבי, סמוך למכללת אשקלון. הם נשאו שלטים וקראו לשחרור החייל החטוף. 

 

"זועקים מכל הלב" 

גם עובדי עיריית תל אביב ממחלקת מנהל השירותים החברתיים, החליטו לעזוב את המשרד הממוזג ולהגיע אל צומת עזריאלי. לבנה, אתי, שושי, שרה ולימור צעקו בגרון ניחר שהן מחכות לגלעד כבר בפסח הקרוב בבית. "באנו כי אנו זועקים מכל הלב לשחרר אותו כבר", הסבירו, "בעבודה הרשו לנו לצאת לכאן כמובן, כאזרחים וכאימהות

לא כעובדים. הוא שווה כל מחיר. המסר שלנו היום הוא שעם ישראל לא מוותר על הילדים שלו, אנחנו מאחורי כל חייל שלנו".

 

המחאה הלא שגרתית למען גלעד שליט, על רקע הקיפאון במגעים, היא פרי יוזמתו של קובי סידי מראשון לציון שנועדה להגביר את המודעות לנושא החייל החטוף, בתקווה להביא לשחרורו עד לחג הפסח. בשיחה עם ynet סיפר סידי כי לא האמין שיוזמתו תסחוף אחריה רבבות ברחבי המדינה.

 

"רק לפני שלושה ימים, כשהתחילו לפנות אלי מהנהלות של מוסדות, מפעלים, רשויות מקומיות, הבנתי כמה שזה תפס", אמר סידי, "אולי הייתי צריך להיערך מראש עם משרד יחסי ציבור וכו', אבל מסתבר שאפשר להפיק אירוע כזה רק באמצעות הפייסבוק ושני טלפונים". סידי הוסיף כי למרות האמצעים הצנועים, עד כה הוציא מכיסו ואף גייס מחבריו סכום כולל של כ-50 אלף שקלים לצורך הדפסת שלטים ומודעות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, קובי נחשוני, רענן בן צור, חגי עינב בועז פיילר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. "זה רק סמלי"
צילום: אבי פרץ
צילום: עידן ארדיב
"גלעד עדיין חי"
צילום: עידן ארדיב
מכוניות עצרו בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים