שתף קטע נבחר

רבבות הפגינו בגדה ובעזה: "רוצים אחדות"

במסגרת קמפיין שהחל בפייסבוק יצאו הפלסטינים לרחובות והפגינו נגד המשך הפילוג. "רמאללה ועזה - מדינה אחת", קראו בערים המרכזיות בגדה וברצועה. הנייה לאבו-מאזן: בוא ניפגש

הפלסטינים רוצים אחדות, וגם ראש ממשלת חמאס הצטרף לקריאה: בערים המרכזיות בגדה המערבית וברצועת עזה יצאו בצהריים (יום ג') עשרות אלפי תושבים לרחובות וקראו לפיוס בין פתח וחמאס. שתי ההפגנות המרכזיות נערכו בכיכר "מנארה" שברמאללה ובכיכר "החייל האלמוני" בעזה. על רק הפגנות הענק קרא איסמאעיל הנייה לנשיא הפלסטיני אבו-מאזן להיפגש מיד על מנת להביא לסיום הסכסוך.

 

 

"בואו נבחן את כל הסוגיות בדרך להשגת פיוס, ונתרגם את קריאות ההמונים למציאות כדי להשיג את הפיוס", אמר הנייה בפתח ישיבת הממשלה בעזה. הוא הציע שהדיאלוג יהווה בסיס לפיוס ולקיים ועידה פלסטינית רחבה שתדון בעתיד הסוגייה הפלסטינית וכן במצבו של העם "בפנים ובחוץ" (בשטחים ובחו"ל - א.ל). "המהפכות בעולם הערבי וסיום הרודנות דורשים מאיתנו כפלסטינים לנצל את האווירה, כדי לחזק את האיתנות של העם, להגן על התנגדותו ולסיים את הכיבוש, לבנות מדינה פלסטינית ולשבור את ההגבלות על האסירים שלנו", אמר הנייה.


מפגינים היום ברמאללה. "העם רוצה את סיום הפיצול" (צילום: AP)

 

למרות זאת, ראש ממשלת חמאס תקף את ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית והאשים אותה באחריות להמשך הקרע בעם. לדבריו, אין לה כל רצון פוליטי להגיע לפיוס. הנייה גם תקף את המשטר הקודם במצרים שתיווך במגעי הפיוס וטען כי הוא לא היה הוגן.

 

זו הפעם הראשונה מאז תפס חמאס את השלטון ברצועת עזה, ששתי ההנהגות משתפות פעולה למען אותה מטרה. ההפגנות הללו הן סיומו של קמפיין שהחלה קואליציית ה-15 במרס בפייסבוק שזכה לתמיכה רחבה מצד הפלגים הפלסטינים ומראש הממשלה סלאם פיאד.

 

חברי אותו ארגון לקחו דוגמא מהמחאות העממיות שמתרחשות לאחרונה ברחבי העולם הערבי ובנו קמפיין דומה, של העברת המסרים בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. אולם בניגוד לאזרחים במדינות ערב, הפלסטינים בגדה ובעזה לא קראו להפלת השלטון. מארגני ההפגנות ציינו כי במקביל נערכו עצרות הזדהות בארצות הברית ובחלק ממדינות אירופה.

 

על-פי הסכמה שהושגה עוד קודם לכן בין מארגני ההפגנות, חל איסור מוחלט על הנפת דגלים או שלטים התומכים באחת התנועות, והדגל היחיד שמותר להניף של פלסטין. במהלך ההפגנות בעזה ברמאללה, הניפו המפגינים שלטים וקראו "רמאללה ועזה - מדינה אחת" ו"העם רוצה את סיום הפיצול".


"העם מביע את שאיפתו לסיים את הקרע הפנימי" (צילום: AP)

 

למרות ההסכמה, ברצועת עזה כמה פעילי חמאס לבושים במדים הניפו את דגלי התנועה הירוקים. הפלסטינים דיווחו שהם אף ירו צרורות באוויר על מנת להפחיד את המפגינים.

 

במסיבת עיתונאים שקיים ברמאללה עם נשיא קפריסין דמיטריס כריסטופיאס, הביע אבו-מאזן את תמיכתו ושאיפתו לסיום הסכסוך הפנים פלסטיני. "העם הפלסטיני מקיים היום הפגנות נרחבות כדי להביע את שאיפתו לסיים את הקרע הפנימי ואת הכיבוש - ואנו יחד איתו".

 

ממשלת הרשות בירכה אף היא את המפגינים, והביעה את תמיכתה בהם. היא גם ניצלה את ההזדמנות להצהיר שההפגנות הללו הן גם נגד "הכיבוש הישראלי" ובעד המאמצים להקמת המדינה הפלסטינית. יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס, קרא במהלך ההפגנות להנהגות להגיע להסכם פיוס עד תאריך 17 באפריל שבו יצוין "יום האסיר הפלסטיני".

 

אתמול נועד הנשיא הפלסטיני עם ראשי מנגנוני הביטחון בגדה המערבית והנחה אותם לאפשר למפגינים להביע את מחאתם וכן לדאוג לשמירת הביטחון והסדר הציבור. גם מנגנוני הביטחון של ממשלת חמאס הבטיחו כי יאפשרו לתושבי הרצועה להפגין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנייה. לסיים את הפילוג
צילום: רויטרס
אבו-מאזן. "אנחנו עם העם"
צילום: רויטרס
מומלצים