שתף קטע נבחר

קריאה בסוריה: בואו להפגנות "יום שישי של כבוד"

כמו במדינות ערב רבות, נקראו התושבים בסוריה לצאת לרחובות - דרך מסרים ברשתות החברתיות. במקביל, אמרו גורמים ערבים כי הם אלו ששלחו את המסרונים ולא ישראל מבסיס "תל השומר"

אמנם בשקט יחסי ועם מעט משתתפים, הגיעו השבוע ההפגנות גם לסוריה . ככל הידוע, בהפגנות השבוע אמנם נעצרו כמה עשרות בני אדם, אולם לא ידוע על מחאה משמעותית בשלב זה במדינה. ובכל זאת, היום (ה') כבר יצאה קריאה, שעשתה כנפיים דרך הרשתות החברתיות השונות, לצאת מחר להפגנות "יום שישי של כבוד" בסוריה נגד משטרו של הנשיא, בשאר אסד. "בואו נצא כולנו, גברים ונשים, להפגנות לא אלימות ב'יום שישי של הכבוד' לאחר תפילות הצהריים. בואו ונדרוש את זכויותינו האנושיות", נאמר בהודעה.

 

כיצד יגיב אסד? מדברים על זה בפייסבוק של ynet

 

במקביל, ממשיכים להתקבל סממנים של מתח ועצבנות מסויימת מצד מנגנוני הביטחון הסוריים. הפגנה נוספת שהתקיימה היום מול שגרירות סוריה בקהיר פוזרה

 בכוח מסויים מצד מאבטחי השגרירות. ננוסף, הועלה לרשת סרטון המתעד, כך על פי פרטיו, תקרית בבירה הסורית ובה אנשי כוחות ביטחון בלבוש אזרחי התנפלו באמצע הרחוב על מפגין והיכו אותו.

 

השבוע האשים היומון הסורי "אל-ווטן" את ישראל כי היא זו המעורבת בארגון ההפגנות. על פי הפרסום, אזרחים סוריים קיבלו הודעות טקסט לטלפון הסלולרי שלהם הקוראות להם לצאת ולהפגין, כאשר מ"בדיקה מדוקדקת של טכנאים סוריים התברר כי הן נשלחו מבסיס צבאי בתל השומר".

 

אלא שגורם ערבי המצוי בפרטים סיפר ל-ynet פרטים אחרים. "אני ואחרים מעורבים בשליחת המסרונים ולא ישראל", הוא אמר. "ההודעות נשלחו מחוץ לסוריה, שכן אם תנסה לעשות זאת בתוך המדינה - תיעצר. אולם בניגוד לפרסום, ישראל כלל לא מעורבת. מרבית השולחים כלל אינם מחובביה של ישראל. מדובר בשורה של גורמים המתנגדים למשטר הסורי. 

 

לדבריו, בניגוד לנאמר ההודעות לא נשלחו באמצעות לוויינים. "לא צריך לוויין בשביל זה. ההודעות קראו לאנשים לצאת לרחוב ולומר 'לא' לנשיא אסד. המשטר הסורי, מנגד, מנסה לשרבב את ישראל אך זה לא תמיד הולך לו. האנשים טוענים כלפי

 המשטר הסורי: 'אתם אומרים שהישראלים משתמשים באלימות נגד הפלסטינים אולם אלה שני עמים שנמצאים במלחמה ביניהם. כאן אתם משתמשים באלימות נגד העם שלכם'".

 

על התחושה בסוריה, סיפר הגורם: "מנגנוני הביטחון ומשמר הנשיאות נמצאים בכוננות עליונה. הם מסתובבים עם לבוש אזרחי אך מתחתיו עם רובי קלאצ'ניקוב, כדי להפחיד את העם הסורי. גם הניסיון לקשור את האירועים לישראל נועד להפחיד את העם. אפילו האירוע בשגרירות בקהיר מעיד על כך. הסורים טענו אחר כך שהסיבה ליד התקיפה של המאבטחים היא בשל העובדה שאשתו של השגריר הסורי בקהיר היא אחייניתו של הנשיא אסד. על כל פנים, מזה 20 שנה לא היו הפגנות שכאלה, ועוד בדמשק, נגד המשטר הסורי. המשטר הסורי היום חלש יותר".

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד המשטר בדמשק, לפני כמה שבועות
צילום: AP
מומלצים