שתף קטע נבחר

צה"ל: שני מחבלים נורו למוות בצפון הרצועה

השניים זוהו כשהתקרבו לגדר המערכת ליד קיבוץ עלומים. בעקבות ירי עשרות הפצמ"רים, במערכת הביטחון מעריכים כי אחרי שנתיים - האפקט של "עופרת יצוקה" הולך ומתפוגג. לפי ההערכה, בתוך זמן מה יהיה צורך במבצע בנוסח דומה

עוד הסלמה בגבול עזה: כוח שריון, שסייר באזור צפון רצועת עזה, הרג הערב (שבת) שני מחבלים, שהתקרבו לגדר המערכת ליד קיבוץ עלומים. בצה"ל ממשיכים לבדוק את נסיבות האירוע, ולפי הערכות - השניים הגיעו להניח מטען סמוך לגדר. אין נפגעים לכוחות צה"ל.

 

גורמים פלסטינים ברצועת עזה דיווחו על ירי טנקים במרכז רצועת עזה ועל שדות חקלאיים מזרחית לעיר עזה סמוך לגבול עם ישראל. על פי הדיווחים הירי כוון לעבר אזור "'חג'ר אל-דיק", ממזרח למחנה הפליטים אל בורייג'. הפלסטינים דיווחו כי מסוקי קרב חגו בשמי הרצועה, והביעו חשש כי זו רק יריית הפתיחה לתקיפה נרחבת יותר.

  

עדכונים שוטפים גם בפייסבוק של ynet

 

אחרי שבסוף השבוע נורו לשטח ישראל יותר מ-50 פצצות רגמה, במערכת הביטחון מתחזקת הערב (שבת) ההערכה כי ההרתעה שהושגה במבצע "עופרת יצוקה" הולכת ומתכרסמת, לפחות בכל הנוגע לזרוע הצבאית של החמאס בעזה, "גדודי עז א-דין אל-קסאם".

 

לממשל האזרחי של חמאס בעזה ולהנהגה בדמשק עדיין יש כנראה אינטרס חזק לשמור על הרגיעה כדי לשקם את הרצועה ולמנוע מצוקה מהתושבים, אבל לזרוע הצבאית בהנהגת אחמד אל-ג'עברי יש סדר עדיפויות שונה. זו כנראה הסיבה למתקפת המרגמות היום על יישובי עוטף עזה. חמאס נטל אחריות לפחות לחלק מפצצות המרגמה. הירי החל בשעה 08:30 בבוקר בחסות ערפל כבד ששרר באזור.


מקום נפילת פצמ"ר, היום (צילום: רונית מינקר, המועצה האזורית אשכול)

  

הירי היום של הזרוע הצבאית של חמאס בא בתגובה על פגיעת צה"ל בפעילי חמאס ברצועה בשבוע שעבר. שני פעילי חמאס נהרגו בתקיפה אווירית על מוצב של הארגון ברצועה, שבוצעה בתגובה ישראלית על ירי של רקטת קסאם לעבר יישוב ישראלי. המעגל הזה של תגובות ותגובות-נגד הוא שיצר את ההסלמה שחמאס, בניגוד למדיניות שנקט בשנתיים האחרונות, לוקח בה חלק ישיר.

 

בצה"ל ובמערכת הביטחון ישתדלו לעשות הכול כדי שההסלמה לא תוביל להידרדרות של ממש. עם זאת, יש בממסד הביטחוני בישראל הערכה שבעוד זמן מה יהיה צורך להיכנס לרצועה במבצע צבאי נרחב בנוסח "עופרת יצוקה". בינתיים מגביר צה"ל את כוננותו בימים שבהם ערפל מכסה את הרצועה ונותן מחסה מפני זיהוי ופגיעה מן האוויר למחבלים המציבים מרגמות או משגרי רקטות, ויורים אותן לשטח ישראל.

 

הנ"ט החטיא, הזעם נפרק בפצמ"רים

צה"ל גם גיבש שיטת תגובה שמאפשרת לו לפגוע במתקנים חיוניים לחמאס, גם בתנאים של ערפל קיצוני שבו פעולה מהאוויר היא קשה או בלתי אפשרית. הפגיעה במתקני חמאס נעשית מפני שישראל כמדיניות רואה בחמאס אחראי לירי מהרצועה גם אם הוא מתבצע על ידי ארגונים סוררים, היורים לשטח ישראל בניגוד לרצון החמאס. המטרה היא להביא לכך שחמאס יאכוף את איסור הירי לעבר שטח ישראל.


אחרי תקיפת צה"ל בעזה, היום בצהריים (צילום: AP)

 

ההסלמה התחילה למעשה כבר ביום שישי, כשחמאס ניסה לירות טיל נ"ט מדגם פאגוט לעבר רכב צבאי ישראלי שנע בשטחנו. הטיל החטיא את מטרתו. טילי פאגוט נחשבים לטילים מסוכנים ומהירים מאוד, ובשעתו, כשצה"ל היה ברצועת

הביטחון, הם הסבו נזקים גדולים לטנקים ונגמ"שים של צה"ל שעשה בהם שימוש.

 

במערכת הביטחון אמרו היום כי עשרות פצצות המרגמה שנורו הן הפעולה החריפה ביותר בהיקפה נגד ישראל מאז תום "עופרת יצוקה". בצה"ל ציינו הערב כי לא יעברו על המטח הכבד לסדר היום, וכי התגובה של צה"ל היא בגדר "הכדורים הראשונים בלבד".

 

ההערכה היא שבחמאס החליטו להמטיר את פצצות המרגמה לאחר שטילי הנ"ט ששיגרו לעבר כוחות צה"ל החטיאו את מטרותיהם. בצה"ל לא פוסלים את האפשרות להשתמש בפרק ההסלמה הנוכחי בכל הכלים האפשריים, כולל פגיעה ישירה בבכירי הזרוע הצבאית של חמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נזקי הפצמ"רים בסוף השבוע. תגובת צה"ל ראשונית בלבד"
צילום: רועי עידן
אתר נפילת פצמ"ר במועצת אשכול
צילום: רונית מינקר, המועצה האזורית אשכול
מומלצים