שתף קטע נבחר

עוד הפגנות בסוריה: "הרוגים ו-60 פצועים מירי"

לפי דיווחי האופוזיציה, הנשיא אסד שלח טנקים בפיקוד אחיו לעיר הדרומית דרעא, אך גם ניחום האבלים וההבטחה לשחרר 15 נערים שנעצרו שלשום - לא מנעו מאלפים להפגין שוב

בשאר אסד מרגיש את הלחץ עולה - והסורים ששברו את מחסום הפחד משלמים את המחיר: אלפי בני אדם יצאו היום (א') להפגין בעיר דרעא בדרום סוריה זה היום השלישי ברציפות, ובעימותים שפרצו עם כוחות הביטחון נפצעו לפי הדיווחים לפחות 60 איש. בחלק מהדיווחים דובר אף על ארבעה הרוגים. לפי מקצת הטענות באתרי האופוזיציה, רבבות מפגינים יצאו לרחובות.

 

האלפים יצאו להפגין במקביל להגעתה לדרעא של משלחת ממשלתית, שבאה לנחם את המשפחות האבלות על מות יקיריהן

בהתנגשויות שלשום עם כוחות הביטחון הסוריים בעיר. המשלחת ניסתה לשכך את הזעם והבטיחה לשחרר 15 נערים שהפגינו ונעצרו, אולם על פי הדיווחים נראה כי דבר זה לא עזר. שוטרים ירו אש חיה וגז מדמיע, ולטענת ארגוני זכויות אדם 60 נפצעו. בדיווחים אחרים דובר על 4 הרוגים בהפגנות. רשת אל-ג'זירה דיווחה על הרוג אחד.

 

על פי דיווח אחר, המפגינים התגודדו סביב מסגד "אל-עומרי" בעיר וברחובות הסמוכים לו. לא ידוע על מוקדים נוספים להפגנות, אך גורמי האופוזיציה יצאו אתמול בקריאה להמונים לצאת להפגנות בכל הערים המרכזיות. עוד קראו למיעוט הכורדי המציין את חג ה"נורוז" - ראש השנה - להצטרף להפגנות.  


נכשלו נסיונות הפשרה עם המפגינים בדרעא. בשאר אסד (צילום: רויטרס)

 

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, אלפי המפגינים שמחו היום דרשו גם לשים קץ ל-48 השנים שבהן חלים בסוריה חוקי חירום. "לא, לא לחוקי החירום. אנחנו אנשי חופש", הם קראו.

 

במקביל, רשת "אל-ערביה" דיווחה כי ניסיונות ההידברות והפשרה בין המשטר הסורי לבין תושבי דרעא כשלו. על פי הדיווח, ניסיונות ההידברות בעיר, אותם הוביל סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, נכשלו וכי המצב החל לצאת משליטה לאחר שהמפגינים החלו לרגום את כוחות הביטחון באבנים ואלה השיבו בירי מסיבי של גז מדמיע.

 

"אסד הכניס טנקים לדרעא"

גורמי אופוזיציה סורים אישרו ל-ynet דיווחים על כך ששלשום הכניסו כוחות השלטון גם טנקים לעיר דרעא. לדבריהם, מדובר בטנקים מדיביזיה 4 של צבא סוריה בפיקודו של מאהר אסד, אחיו של הנשיא, השייכת ל"משמר הרפובליקה".

 לפי הטענות, חלק מכוחות הדיביזיה אמורים להישלח היום לאזור מזרח סוריה כדי לסייע גם שם באכיפת הסדר. לדברים אין אישור רשמי.

 

למרות זאת, אין פלא שכבר מתעוררות הקבלות בין האירועים בדרעא בסוף השבוע לטבח שביצע המשטר הסורי נגד אנשי "האחים המוסלמים" בעיר הסורית "חמאת" בשנת 1982, ובו נהרגו כ-30 אלף איש. סרטון ברוח זו, המקביל בין שני האירועים והקובע כי "ההיסטוריה חוזרת על עצמה", כבר עלה בסוף השבוע ליוטיוב.

 

אמש דווח כי ראשי השבטים באזור דרעא פרסמו קריאת איום שלפיה אם הצבא הסורי לא יסיג את כוחותיו מהאזור - הם יעלו באש תחנות משטרה ומודיעין. "על המשטר לסגת מהעיר, להסיג ממנה את הטנקים ולהפסיק את הגיחות האוויריות (של מסוקים - ר.נ). אנו דורשים עוד לשחרר את כל העצורים", נכתב בהודעה שפורסמה גם בפייסבוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים