שתף קטע נבחר

הירקון חוזר לחיים, חולדאי מוכן לקפוץ לשחות

ראש העיר תל אביב-יפו הציג במסיבת עיתונאים את פרויקט שיקום הנחל שנפתח לשיט. למרות שמשרד הבריאות לא אישר זאת, הוא עצמו מוכן להשתכשך

"הירקון חוזר לחיים והחיים חוזרים לירקון". כך הכריז היום (ב') בחגיגיות ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, במסיבת עיתונאים שבה הוצג פרויקט שיקום מי הנחל.

 

 

במשך שנים היווה הירקון סמל לזיהום, שנחקק בתודעה בעיקר לאחר אסון המכבייה. על פי הנתונים שבידי רשות נחל הירקון, למעלה משני מיליון תושבים באזור גוש דן מתגוררים במרחק של כחצי שעת נסיעה מהנחל וסביבתו.


חולדאי בפארק. "מוכן לקפוץ למים" (צילום: באדיבות עיריית תל אביב)

 

במסיבת העיתונאים הוצג פרויקט השיקום "גאולת הירקון", שייעשה על-ידי מערכת האגנים הירוקים שאמורה לטהר את מימי הנחל באמצעות חיידקים. כעת, ברשות נחל הירקון מקווים שבעקבות הצהרתו של חולדאי, ציבור גדול יותר ייהנה מהנחל וסביבתו.

 

"למעלה מעשור אנחנו פועלים לשיקום נחל הירקון, ולאחר תהליך ארוך ומייגע, בו התחלפו ממשלות ושמונה שרי איכות סביבה, אנחנו סוף סוף יכולים להכריז כי מפעל 'גאולת הירקון' הוכתר בהצלחה", אמר ראש עיריית תל אביב, "איכות המים הזורמת בנחל טובה, אפשר לשוט בביטחון במימיו ולאורכו הוקמו פינות חמד לתיירות ולפנאי, שבילי אופניים ומתקני ספורט".


מקורות נחל הירקון. "אפשר לשוט, לא לרחוץ" (צילום: יעל דראל) 

 

במהלך מסיבת העיתונאים שב חולדאי והדגיש: "המים כיום באיכות טובה מאוד וניתן לקיים בהם כל פעילות, פרט לרחצה ושתייה". הוא הוסיף: "אני באופן אישי מוכן לקפוץ לשחות במים, אבל צריך שמשרד הבריאות יתיר זאת".

 

פרויקט "גאולת הירקון" עוסק בקטע שבין מקורות הנחל בראש העין ועד לשפכו, סמוך לנמל תל אביב. שלושת האגנים הירוקים שבאמצעותם נעשה הטיהור, משתרעים על פני 12 דונם בהוד השרון. הם קולטים מי הקולחין שזורמים ממכוני טיהור השפכים בכפר סבא ובהוד השרון, ועל-ידי כך ובאמצעות חיידקים מיוחדים, מנקים את המים.

 

מבחינה סביבתית, יש לאגנים הירוקים תרומה נוספת. ברשות הנחל מציינים כי בעבר היה אזור הירקון מלא בשטחי ביצות, שנחשבו לחלק בלתי נפרד מהמערכת האקולוגית. העובדה כי במשך השנים ירד מפלס מי התהום והמעיינות התייבשו, לצד פעולות ניקוז רבות שבוצעו, הביאה להיעלמותם של שטחים אלו. כעת, ינסו האגנים הירוקים להשיב למערכת את "החוליה החסרה" שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערכת האגנים הירוקים
צילום: באדיבות דוברות עריית ת"א
מומלצים