שתף קטע נבחר

"העוני במגזר החרדי והערבי גדל ביותר מ-50%"

במהלך דברים שנשא בוועידת ראש הממשלה לשילוב ערבים, הציג נגיד בנק ישראל פישר נתונים עגומים על מצבם הכלכלי של הערבים והחרדים. "אנחנו צריכים לעודד העסקת עובדים ערביים", אמר. "למשל, לנסות להקים מקומות עבודה איפה שהסקטור הערבי נמצא"

 

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הציג לפנות ערב (ג') בוועידת ראש הממשלה, שהתקיימה תחת הכותרת "שותפות וצמיחה", נתונים מהם עולה כי שיעור העוני במגזר החרדי והערבי גדל בעשור האחרון ביותר מ-50%, זאת בשעה שבכלל האוכלוסייה הוא לא גדל כלל ונשאר ברמה של כ-13%. "שיעור העוני עלה רק אצל הערבים והחרדים", אמר פישר.

 

לדברי פישר, אצל החרדים המצב נובע מכל מיני סיבות, כולל ריבוי טבעי גבוה ותעסוקה נמוכה של גברים. בעוד שאצל הערבים העוני נובע, לדבריו, מתעסוקה נמוכה מאוד של נשים ובגלל שהגברים עובדים במקצועות שאינם מרוויחים מהצמיחה במשק, בניגוד להיי טק ולענפי השירותים. הנגיד פישר הציג גם נתון לפיו שיעור עובדי התעשייה והבניין בין הגברים הערבים הוא כ-45%  לעומת 22% בלבד אצל היהודים.

 

"אין ספק שחלק מההבדל בין השכר של העובדים הערבים בשוק העבודה ואחרים נובע מאפליה", אמר פישר. "כאן יש עבודה אמפירית של בנק ישראל שמנסה למדוד, אי אפשר למדוד את זה, אבל לפחות להגיע לאמדן של השפעה של הגורמים שהם לא מה שנמצאים כאן, זאת אומרת - גיל, ארץ לידת אב, רמת ההשכלה ומצב משפחתי".

 

בוועידה השתתפו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר התמ"ת, שלום שמחון, שר התחבורה, ישראל כץ; שר השיכון, אריאל אטיאס; נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר; מנכ"ל משרד רה"מ, איל גבאי; בכירים מה-OECD ראשי ערים ומועצות, בכירים במשק, אנשי אקדמיה ונציגי חברה אזרחית.

 

במהלך הוועידה הוצגו בעיות וחסמים המעכבים את שילוב מגזרי המיעוטים בצמיחה הכלכלית הישראלית. בנוסף, הועלו פתרונות להסרת שלושת החסמים המרכזים: מימון בנקאי לפיתוח עסקי, השתלבות המגזר בהיי-טק, והעצמה כלכלית של רשויות המקומיות.  


פורסם לראשונה 22/03/2011 17:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: אסף שילה ישראל סאן
מומלצים