שתף קטע נבחר

פצוע בפיצוץ גראד בבאר שבע; הלימודים בוטלו

אזעקה נשמעה לפנות בוקר באזור באר שבע ומיד לאחר מכן התפוצצה רקטת גראד בשכונה בה אין מרחבים מוגנים. פצוע קל ושלושה נפגעי הלם. העירייה ביטלה את הלימודים במערכת החינוך. רעיית הפצוע: "יצא לחלון כדי לראות מה קרה ונפגע"

שיא נוסף בהסלמה בדרום: לאחר שאמש נורתה לראשונה מאז "עופרת יצוקה" רקטת גראד לעבר אשדוד, נשמעה אזעקה סמוך לשעה 5:30 בבוקר (יום ד') באזור באר שבע. זמן קצר לאחר מכן התפוצצה רקטת גראד בבירת הנגב. בפיצוץ הרקטה נפצע קל תושב העיר ושלושה לקו בחרדה. בשכונה בה התפוצצה הרקטה לא היו מרחבים מוגנים, וראש העיר ראובן דנילוביץ' החליט לבטל את הלימודים במערכת החינוך.

 

 

מאות אימיילים אדומים הגיעו למערכת ynet תוך דקות ספורות, כולם דיווחו על פיצוץ שנשמע בלב העיר. רקטת הגראד שהתפוצצה היתה בקוטר 122 מ"מ. תושב העיר, בן 56, נפצע באורח קל מרסיסי זכוכית שהתנפצה. רעייתו של הפצוע סיפרה: "שמענו אזעקה, הערתי את כולם ואמרתי להם לצאת לחדר המדרגות. שמענו בום ובעלי יצא לחלון כדי לראות מה קרה. אז הוא קיבל את הרסיס ואמר שיש לו לחצים בחזה ושאקרא לאמבולנס. החל לרדת המון דם".


פינוי שלד הרקטה שהתפוצצה הבוקר (צילום: הרצל יוסף)

 

בשכונה בה התפוצצה רקטת הגראד, אשר גרמה נזק לתשתיות, כולל נזק לבניין מגורים - אין מרחבים מוגנים. הבנייה של הבתים היא ישנה והתושבים זועמים על כך שעם הישמע האזעקה הם יצאו למקלטים וגילו כי הם סגורים.

 "אנשים חיכו בחוץ עם הילדים הקטנים", סיפרה נרקיס ששון ל-ynet. "אנחנו מופקרים לגורלנו". לבית החולים סורוקה בעיר הגיעו גם שני פצועים קל מחבלות, שמעדו ונפגעו כשרצו בדרך למרחב המוגן.

 

"עכשיו זה פגע בכביש ומחר זה יפגע במישהו. אין הגנה ציבורית, המקלטים סגורים ואין לנו ממ"דים", סיפרה תושבת השכונה, ברי שליט. "זו הבעיה הגדולה ביותר. שכונה שלמה מופקרת". חבלני המשטרה הוציאו את רקטת הגראד מהמקום בו נפלה, ומרחיקים מהאזור אזרחים וסקרנים.


"כשירדתי למקלט, גילתי שהוא סגור" (צילום: הרצל יוסף) 

  

יוגב, תושב דימונה במקור שעבר לבאר שבע, חווה אף הוא את הפיצוץ העז. "אין לנו ממ"ד. אמרתי לחברתי שתרוץ לפינת החדר. ידענו שזה קרוב כשנשמע פיצוץ אדיר. הייתי ביחידת חילוץ והצלה של פיקוד העורף ואני יודע איפה לעמוד. אחרי האירוע. כשירדתי למקלט, גילתי שהוא סגור. אין לאן לברוח".

 

ראש העיר באר שבע, ראובן דנילוביץ', הגיע לחדר המצב העירוני וסיפר כי "אנחנו נבצע הערכת מצב ונקבל החלטות לגבי היום. אמרתי לראש הממשלה לפני שלושה שבועות שאסור להשלים עם מצב של טפטופי ירי, ולא רק בבאר שבע. איננו ששים אלי קרב ולא מחרחרי מלחמה, אך אם יש טפטופי ירי, אנחנו חושבים שהממשלה צריכה לעשות מעשה ולהחזיר את השקט לדרום, גם במחיר של מבצע נוסף. בחישוב גס - בכל כמה שבועות נורה טיל". בעקבות ירי הרקטה לעבר העיר, הודיעה עיריית באר שבע כי הלימודים בכל מערכת החינוך מבוטלים היום.

 

ראש העיר התייחס גם לסוגיית המקלטים הסגורים בפני התושבים

ואמר, כי העירייה נשמעת להוראות פיקוד העורף, ובעתות שגרה המקלטים נותרים סגורים כדי למנוע ונדליזם. כאשר תתקבל הוראה לפתוח את המקלטים, הדבר ייעשה. "החשש הגדול שלנו היה שאנשים שירוצו למקלטים ייפגעו מנפילת הרקטה. על התושבים להישמע להנחיות פיקוד העורף, וגם חדר מדרגות הוא מקום מוגן", אמר.

 

בניגוד למערכת החינוך בעיר, הלימודים באוניברסיטת בן גוריון יתקיימו כסדרם. נשיאת אוניברסיטת בן גוריון רבקה כרמי אמרה כי "אנו נשמעים להוראות ולהנחיות של פיקוד העורף. יש המלצה חד משמעית להמשיך בשגרת הלימודים. הסטודנטים שלנו בטוחים וגם נחושים לא לתת לדברים להפריע להם בשגרת החיים".

 

פלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, לקחה אחריות לירי רקטת הגראד לבאר שבע. "זו תגובה ראשונית לפשעי הציונות נגד עמנו בעזה", נמסר בהצהרה של הארגון. מוקדם יותר הודיע הארגון כי הוא אחראי גם לירי הגראד לאשדוד. 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הנפילה, הבוקר
צילום: הרצל יוסף
פינוי הרקטה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים