שתף קטע נבחר

הסלמה בסוריה: "כוחות הביטחון הרגו 6 מפגינים"

לפי דיווחים מדרעא, שבה נרשמות הפגנות נגד אסד כבר שישה ימים, כוחות הביטחון הסוריים הרגו שישה אנשים כשתקפו מסגד בעיר. בכך עלה לעשרה מספר ההרוגים מתחילת המהומות

הסלמה חריפה במהומות בסוריה: תושבים בעיר הדרומית דרעא, שבה נרשמו החל מסוף השבוע האחרון הפגנות נרחבות נגד משטרו של הנשיא, בשאר אסד, דיווחו הלילה (יום ד') כי כוחות הביטחון הסוריים הרגו לפחות שישה בני אדם בהתקפה על מסגד בעיר.

 

לפי הדיווחים, בהרוגים גם עלי רסב אל-מחמיד, רופא ממשפחה ידועה בדרעא, שחש למסגד עומרי ברובע העתיק של העיר

כדי לסייע לקורבנות ההתקפה, שאירעה אחרי חצות. לפני ההתקפה, זרם החשמל באזור נותק, וגם שירותי הטלפון נקטעו. קריאות "אללהו אכבר" עלו משכונותיה של דרעא כשהירי החל. לפי שעה לא ברור אם המפגינים נשאו נשק כלשהו.

 

עדי ראייה סיפרו לרשת "אל-ערבייה" כי מלבד ששת ההרוגים, עוד עשרות נפצעו, כשכוחות הביטחון פתחו לעברם באש חיה. "זה היה ירי חי ללא הבחנה לעבר בתים. גם אמבולנס נפגע. כוחות הביטחון והצבא סגרו את כל הדרכים המובילות למסגד", העידו.

 

בכך עלה לעשרה מספר האזרחים שנהרגו בידי כוחות הביטחון של סוריה מאז תחילת ההפגנות לפני שישה ימים. פעילי המחאה בדרום קוראים לחופש פוליטי ולחיסול השחיתות במדינה, שבה חיים כ-20 מיליון בני אדם. מפלגת הבעת' השולטת בסוריה אסרה את פעילותן של מפלגות אופוזיציה, מתוקף חוקי החירום שנמצאים בתוקף מאז שנת 1963.

  

המפגינים נגד הדיכוי של בן הדוד של בשאר

לפי שעה לא התקבלה תגובה מממשלתו של אסד, הניצבת בפני האתגר הגדול ביותר לשלטונו של הנשיא מאז שירש את אביו, חאפז אסד, בשנת 2000. בשבועות עברו נראה כי סוריה מצליחה להישאר אי של יציבות בעולם הערבי העובר טלטלה, אך בימים האחרונים החלו קולות המחאה - שהביאו להפיכות בתוניסיה ומצרים, ולזעזועים בלוב, תימן ובחריין - להישמע גם בסוריה.

 

"ד"ר מחמיד נורה בידי צלף. רשתות הטלפון שובשו, והצלחנו ליצור קשר עם אנשים ליד המסגד בעזרת קווי טלפון ירדניים", סיפר תושב דרעא, השוכנת בגבול עם הממלכה ההאשמית. פעיל פוליטי, שביקש להישאר בעילום שם, אמר: "הרובע הישן נמצא בעלטה מוחלטת, ועדיין קשה להבין מה בדיוק קרה".

 

התקיפה באה יום אחד לאחר שמשרד האו"ם לענייני זכויות אדם קרא לרשויות בסוריה "לשים מיד קץ לשימוש הנרחב בכוח נגד אזרחים שקטים, ובמיוחד לשימוש בתחמושת". התושבים, שהקימו אוהלים באזור המסגד, אמרו מוקדם יותר כי

בכוונתם להישאר במקום עד שייענו דרישותיהם. מפגינים התאספו אתמול גם בעיירה נאווה, הסמוכה לדרעא.

 

המטיף במסגד, אחמד סיסנה, אמר אתמול לרשת "אל-ערבייה" כי המחאה במסגד נעשית בדרכי שלום. אמש דיווחה רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה כי סגן נשיא סוריה אמר, פארוק א-שארע, אמר שאסד מחויב "להמשיך בדרך הרפורמה והמודרניזציה בסוריה". אחת הדרישות העיקריות של המפגינים בדרעה היא הפסקת ה"דיכוי" כלשונם מצד המשטרה החשאית, שאותה מוביל במחוז דרעא בן דודו של הנשיא אסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומות בדרעא בסוף השבוע. אתגר גדול לאסד
צילום: MCT
מפגינים בשבת. "הרובע הישן בעלטה מוחלטת"
מומלצים