שתף קטע נבחר

מי יציל את "אברבנאל"?

הכתבה שלפניכם לא נעימה לקריאה ולצפייה. ובכל זאת, אם אתם מגדירים את עצמכם הומניסטים, חובה להקדיש לה תשומת לב. במקום שבו המדינה כל כך כושלת, אולי נוכל אנחנו לתקן

דמיינו לעצמכם תרחיש אימה: יום אחד, החיים היציבים והמוכרים שלכם מקבלים תפנית חדה וכואבת. משהו ביכולת שלכם להבין את המציאות מתערער. הסביבה בוחנת אתכם במבט מוזר, הפכתם להיות בלתי-מובנים. גרוע מזה, העולם הפך להיות בלתי-מובן בעיניכם. כמו ספינה שנסחפת ללב ים, אתם הולכים ומתרחקים מחופיה היציבים של המציאות. איבדתם שליטה ואתם לא יודעים כיצד לחזור.

 

בנקודה השבירה הזו של חייכם, אתם זקוקים לעזרה מקצועית, וכך קורה שהגעתם לאשפוז במוסד לחולי נפש. בואו נעצור כאן לרגע.

 

הכתבה שלפניכם לא נעימה לקריאה, והתמונות שמופיעות בסרטון הוידיאו יעכירו את מצב הרוח של כל מי שמגדיר עצמו "הומניסט". תראו כאן את תנאי האשפוז במרכז הרפואי "אברבנאל", בו נמצאים כ-300 חולי נפש. הפיסקה הקצרה שאיתה פתחנו היא מציאות חייהם של האנשים הללו, במקרה הטוב. במקרה הרע – אלו אנשים שסובלים ממחלה כרונית ועבורם האשפוז אינו רק תקופת חיים קצרה שאפשר להחלים ממנה. "אברבנאל" הוא הבית שלהם לכל החיים.

  

ואלה החיים: ארבעה אנשים בחדר אחד. מיטות ברזל ישנות מחלידות. קירות חשופים ומצולקים. בלטות רצפה שחורות מטינופת. 3 מקלחות ל-30 מטופלים. אין שום פרטיות במקלחת מלבד פרגוד ירוק מבד. ולזה תוסיפו צחנה. אחת מהעובדות ב"אברבנאל" מספרת שפעם, כשביקר פה "כבוד השר", הוא נס על נפשו החוצה מהמחלקה כי "הריח פשוט בלתי נסבל".

 

המדינה כשלה, וכושלת עדיין בטיפול במצב. נותרנו אנו האזרחים עם חובתנו המוסרית – לא להפנות עורף לאותם חסרי מזל שחולשתם אינה מאפשרת להם להשמיע קול מחאה.

 

מי יציל את "אברבנאל"? אולי בידכם התשובה

"יום מעשים טובים" שיתקיים ב-5 לאפריל הוא הזדמנות לרכז כוחות ולנסות לתקן את המציאות. מרבית הפרויקטים שיתקיימו בתאריך הזה מבוססים על הרעיון הפשוט שכל אדם יכול לעשות טוב למען אדם אחר. במקרה של אברבנאל, דרושה התגייסות מסיבית יותר - גם של כסף וגם של כוח עבודה.

 

הכתבה הזו היא קול קורא למתנדבים, אבל גם ובעיקר, לחברות מסחריות שיהיו מוכנות לקחת חסות על הפרויקט ולהירתם לשיפוץ המקום בצורה יסודית.

 

נכון, מי שיתרום מכספו וממרצו לשיקום אברבנאל אולי לא יזכה באותה יוקרה השמורה לתורמי אגף במוזיאון או למקימי בניין אוניברסיטאי. אבל הוא יעשה חסד לא רק עם מאושפזי בית החולים אלא גם עם כבודו האבוד של הפתגם "ואהבת לרעך כמוך".
 
מעוניינים לעזור? אנא צרו קשר עם עמותת "רוח טובה" :
 
טלפון: 03-6955084
 
 
להתנדבות ב"יום מעשים טובים" - לחצו כאן
 
יום מעשים טובים בפייסבוק - לחצו כאן
 

אם אתם מעוניינים להירשם להתנדבות במשך כל השנה, בכל מסגרת שתבחרו, אתם מוזמנים לפנות לעמותת "רוח טובה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כאן חיים האנשים השקופים
צילום: אבי חי
זנוחים, רחוקים מלב התודעה הציבורית
צילום: אבי חי
צילום: קובי קואנקס
מרכז לחולי נפש "אברבנאל"
צילום: קובי קואנקס
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים