שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יורם קניוק זכה בפרס ספיר

  קניוק יקבל מענק על סך 150 אלף שקלים על ספרו "תש"ח" שעוסק בחוויותיו ממלחמה עקובה מדם. הפרס הוענק לו על ידי מפעל הפיס. "הגיל ניצח את היופי", אמר קניוק שהופתע מהזכיה

  יורם קניוק הוא זוכה פרס מפעל הפיס לספרות ע"ש ספיר לשנת 2010 על ספרו "תש"ח", שראה אור בהוצאת ידיעות ספרים. קניוק  יקבל ממפעל הפיס מענק כספי בסך 150 אלף שקלים, וספרו יתורגם וייצא לאור בערבית לצד שפה זרה נוספת על פי בחירתו. הפרס הוענק לו בטקס חגיגי שנערך היום (ד') במתחם רידינג שבנמל תל אביב בהנחייתו של טל ברמן.


  יורם קניוק עם הפרס. "הרגשה נפלאה" (צילומים: עופר עמרם)

   

  ארבעת המועמדים האחרים,  לאה איני בעבור ספרה "ורד הלבנון", ניר ברעם על ספרו "אנשים טובים", סייד קשוע על ספרו "גוף שני יחיד", ואסף ענברי על ספרו "הביתה", יקבלו מענק כספי על סך 25 אלף שקלים. כל חמשת המועמדים נבחרו השנה מתוך רשימה מורחבת שכללה 12 כותרים נבחרים שראו אור בשנה החולפת. במסגרת הפרס רוכש מפעל הפייס כ-500 כותרים של הספר הזוכה ומעניק אותו לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.


  "תש"ח", עטיפת הספר. "מופלא, חריף ומערער"

   

  "זו הרגשה נפלאה ומפתיעה", אמר קניוק בתגובה ראשונה ל-ynet, "המתמודדים השנה היו באמת ראויים וכשזכיתי בירכו אותי מכל הלב ולא מן השפה ולחוץ. אני חושב שהכוח הטמון בספר הוא לא רק בגלל הכישרון שלי שאני מקווה שעודנו נמצא שם, אלא בגלל סיפור המלחמה שטרם סופר והקולות האמיתיים מחיילים הלומי קרב שעוד לא ידעו מה משמעו של ביטוי זה. מהמלחמה שלחמתי בה נולד ספר אבל החשיבות הגדולה היא שנולדה המדינה שלנו".


  קניוק עם אשתו בטקס. "הבאתי רק את אשתי"

   

  ועדת השופטים שנחשפה בעת הטקס בראשות פרופסור זאב צחור, כללה את השופטים בלהה בן אליהו, פרופסור תמר אלאור, פרופסור ניצה בן דב, דוקטור עמרי הרצוג, עמנואל הלפרין וזוהר אבידן, שבחרו את הכותרים הנבחרים מתוך 70 שהוגשו לוועדת הפרס על ידי ההוצאות השונות. ועדת השיפוט כינתה את הרומן של קניוק "מופלא, חריף ומערער".

   

  "הגיל ניצח את היופי, ובאמת שלא ציפיתי לזכות", סיפר קניוק. "לא הבאתי את בנותיי אפילו כי חשבתי שאצא מפה בבושת פנים. הבאתי רק את אשתי, וחבר טוב רופא לב שיוכל לטפל בי במידה ואצטרך. לא הכנתי אפילו נאום", אילתר קניוק בהומור מול הקהל. "אני כותב כדי לדעת וכתבתי את הספר הזה על דור שלם שיצא לקרבות בלי לדעת אם ישוב מהם. הפלמ"ח היה יהודי בצורה בלתי רגילה. לא היה לנו נשק ואוכל ונאלצנו לתכסס את צעדינו. הרבה שנים הדחקתי את המלחמה ולא רציתי לזכור. אבל בסופו של דבר קמה מדינה". 

   

  הספר האישי ביותר

  קניוק החל את דרכו האמנותית כצייר, ובהמשך חבר למלאכת הכתיבה שב-1963 פרסם את ספרו הראשון קובץ הסיפורים "היורד למעלה" מבין ספריו הנודעים: "חימו מלך ירושלים" (1966) - אדם בן כלב (1968) ו"סוסעץ" (1974). "תש"ח", הוא אולי ספרו האישי ביותר, העוסק בזכרונותיו מקופת מלחמת השחרור, מהחלטת האו"ם להכרזת המדינה ולמלחמה שאחריה, שבה לקח חלק.


  ענת עינהר. הזוכה בפרס על ספר ביכורים

   

  פרס על ספר ביכורים הוענק השנה לסופרת ענת עינהר בעבור ספרה, "טורפים של קיץ" שראה אור בהוצאת "עם עובד". מנימוקי השופטים: "ארבע הנובלות בספרה של עינהר מנכיחות את צידו האפל של הקיום הישראלי וכתובות מעמדה של חמלה וחסד, שיש בהם מהמקומי והאוניברסלי כאחד".

   

  פרס מפעל הפיס לספרות על שם ספיר הוענק לראשונה בשנת 2000, והוקם בהשראת פרס "בוקר" הבריטי. אלה הם הזוכים עד עתה:

   

  2000 - חיים סבתו על ספרו "תיאום כוונות".

  2001 - דוד גרוסמן על ספרו "מישהו לרוץ איתו".

  2002 - גייל הר אבן על ספרה "שאהבה נפשי".

  2003 - אמיר גוטפרוינד על ספרו "אחוזות החוף".

  2004 - דן צלקה על ספרו "ספר האלף בית".

  2005 - אלונה פרנקל על ספרה "ילדה".

  2006 - רון לשם על ספרו "אם יש גן עדן".

  2007 - שרה שילה על ספרה "שום גמדים לא יבואו".

  2008 - צבי ינאי על ספרו "שלך סנדרו".

  2009 - ביטול הפרס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרופ' זאב צחור. יו"ר ועדת השופטים
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים