שתף קטע נבחר

למרות ההסכם: העיתונאי אורי בלאו יועמד לדין

העיתונאי שקיבל את המסמכים המסווגים מענת קם שב לישראל בעקבות הסכם עם הפרקליטות, אולם כעת טוענים אנשיה כי הוא "הפר באופן בוטה את ההסכם שנחתם עמו ומסר רק חלק מזערי מכלל החומר הצבאי הגנוב שהגיע לידיו"

הפרקליטות מבטלת את ההסכם עם העיתונאי אורי בלאו. פרקליטות מחוז תל-אביב הודיעה היום (ד') לעיתונאי אורי בלאו כי הוא צפוי לעמוד לדין בעבירה של החזקת ידיעות סודיות על-ידי מי שאינו מוסמך לכך. ההחלטה בעניינו תתקבל לאחר שימוע שיתקיים אצל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

לבלאו לא מיוחסת עבירת "ריגול" במשמעותה המקובלת, אלא מיוחסת לו כאמור עבירה שמהותה היא החזקת ידיעות סודיות על-ידי מי שאינו מוסמך לכך. לטענת הפרקליטות, בלאו - שמסר לשב"כ כ-50 מסמכים שהוציאה ענת קם בעת שירותה הצבאי - יצר מצג שווא כלפי הרשויות כאילו החזיר את כל המסמכים המסווגים שבידיו.

 

בפרקליטות אמרו כי לאחר שמחשבו הושמד כמוסכם, מילאה המדינה את התחייבותה והעבירה לידיו את הסכום שנדרש לרכישת מחשב חדש. לטענת הפרקליטות, "בלאו הפר באופן בוטה את ההסכם שנחתם עמו, כיזב לכאורה את החוקרים, ומסר רק חלק מזערי מכלל החומר הצבאי הגנוב שהגיע לידיו". 

 

בלאו, כתב "הארץ", שב לישראל אחרי תקופה ממושכת בחו"ל,

בעקבות הסכם עם הפרקליטות, אחרי שהעביר לידי המדינה כ-1,550 מסמכים מסווגים שקיבל מידי קם. לדבריו, מדובר בכל המסמכים שקיבל ממנה. מלבד זאת התחייב בלאו להעביר לשב"כ, למשטרה ולפרקליטות מסמכים סודיים שהגיעו אליו במהלך השנים שלא מידיה של ענת קם.

 

לפי ההסכם, הרשויות יגרסו את המסמכים מבלי לבדוק מיהו המקור שממנו הגיעו. הוא התחייב כי יתייצב לחקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל כפי שיידרש, והצהיר כי לא נותר בידיו אף לא מסמך אחד מאלה שהחזיק, בכל פורמט שהוא. כמו כן התחייב לעבור בדיקת פוליגרף אם יידרש לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי בלאו
צילום: ירון ברנר
מומלצים