שתף קטע נבחר

דיווח: 100 הרוגים בסוריה, "מזכיר את לוב"

ההפגנות בדרעא שבסוריה נמשכות ופעילים מדווחים על 100 הרוגים סך הכל בעימותים עד כה. גורם בבית החולים בעיר אמר כי למקום הובאו 25 גופות ירויות. סרטון שפורסם ביוטיוב קורא: "הממשלה המושחתת הזו טובחת בנו, הצילו אותנו!"

מספרם העולה של המתים לא מרתיע את המפגינים בסוריה. בעיר דרעא השתתפו בצהרים (יום ה') כ-20 אלף בני אדם בהלוויות תשעה מפגינים שנהרגו מירי כוחות הביטחון בימים האחרונים. פעילי זכויות אדם ועדי ראיה אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי לפחות 100 בני אדם נהרגו אתמול בעיר דרעא בדרום סוריה בידי כוחות הביטחון הסוריים. בית החולים המרכזי בעיר הודיע מוקדם יותר כי לפחות 25 גופות של מפגינים הובאו למקום אתמול ולכולן פצעי ירי.

 

 

"דרעא זקוקה לשבוע כדי לקבור את מתיה", אמר פעיל זכויות אדם ואיש האופוזיציה, איימן אל-אסווד, "היום התגלה טבח חדש. מה שקרה מזכיר לנו לנו את א-זאוויה ומיסרטה בלוב", הוסיף כשהוא מתכוון לאזרחים שנהרגו מאש כוחות הביטחון בערי המורדים בלוב. דיווחים קודמים העמידו את מספר ההרוגים על 15. סרטון שפורסם ביוטיוב קורא לעזרה מתוך סוריה ומאשים את הממשלה בטבח בעיר דרעא.


גופות ברחובות דרעא (מתוך יוטיוב)

 

לדברי עדי ראייה, מאות חיילים חמושים מוצבים בעיר, לצד שוטרים חשאים ויחידות משטרה מיוחדות במדים שחורים, ומנסים למנוע התאספויות המוניות. עד כה, שיחק הצבא תפקיד משני בהתמודדות עם ההפגנות. עדי ראייה ופעילים דיווחו כי כ-20 אלף בני אדם משתתפים בהלוויות בעיר וקוראים: "בנשמתנו ובדמנו אנו מקריבים עצמנו למענכם, שאהידים", "אלוהים, סוריה, חירות, דם השאהידים לא נשפך לחינם".

 

סרטון קשה לצפייה שהועלה לאתר יוטיוב מראה הרוגים ופצועים מירי ברחובות דרעא. בסרטון ניתן לראות כי חלק מהנפגעים המדממים נפצעו בראשם. חבריהם נאבקים לפנות אותם.

 

"אסד משתמש באנשי חיזבאללה"

פעילי אופוזיציה האשימו את משטרו של הנשיא בשאר אסד, שהתנער אתמול מאחריות להרג המפגינים, כי הוא מפעיל אנשי חיזבאללה נגד המוחים. ד"ר עבד אל-ראזק עיד, אופוזיציונר סורי אמר בראיון ל-BBC בערבית כי אנשי חיזבאללה עוסקים לצד כוחות הביטחון הסוריים בדיכוי אנשי דרעא המפגינים. טענה זו מצטרפת לשורה ארוכה של טענות בתוך סוריה ומחוצה לה של גורמי אופוזיציה הטוענים כי אסד עושה שימוש באנשי חיזבאללה לדיכוי מתנגדיו.


פצועים ברחובות דרעא (מתוך יוטיוב)

 

הודעה שפורסמה היום בעמוד הפייסבוק "המהפכה הסורית 2011" האשים את הרשויות ואסד בראשן באלימות וקרא לאזרחי סוריה לערוך מחר הפגנות ברחבי המדינה במסגרת "יום שישי של כבוד".

 

ביוטיוב פורסם סרטון מצמרר שבו נשמע גולש זועק בבכי: "אני קורא לכל הערוצים הערביים והזרים: הצילו אותנו, יש טבח בדרעא! הצילו אותנו! אני פונה לסוריה, לעם הסורי, יש טבח בדרעא, הצילו אותנו, הממשלה המושחתת הזאת טובחת בנו,

יש כאן טנקים ומשוריינים, הצילו אותנו, דרעא קוראת לכם, דרעא מתה, אני מתחנן אליכם".

 

"דרעא מתה, הצילו אותנו"

 

המשטר הסורי המשיך היום במעצרים הנרחבים ומנסה להילחם בפעילות המקוונת נגדו. ארגון זכויות אדם עצמאי הפועל בסוריה גינה את המעצרים, בהם מעצרו של בלוגר בן 28. "מצפה זכויות האדם" דיווח כי חדיפה אחמד, סטודנט לתקשורת ובעל בלוג, נעצר היום בדמשק על-ידי המשטרה החשאית. חדיפה נעצר גם בחודש שעבר במשך שישה ימים ללא שהוגשו נגדו כתבי אישום.

 

לדברי הארגון, חדיפה נעצר בגלל "פעילותו בפייסבוק למען המחאה בדרעא". הארגון גינה את "המעצרים חסרי התקדים של פעילים אזרחיים על-ידי השירותים החשאיים". הארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" הכין רשימה של 93 פעילים שנעצרו החודש בערים שונות בסוריה, אך הודיע כי המספר האמיתי של העצורים כנראה גבוה בהרבה. על פי הארגון, העצורים הם בני 14-45, ובהם סטודנטים, אינטלקטואלים, עיתונאים ופעילים.  

 

משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד טען אתמול כי "כנופייה חמושה" היא שפתחה באש לעבר המפגינים ולא כוחות הביטחון. פעילי זכויות אדם במדינה טענו כי בדרעא נהרגו בימים שלישי ורביעי 15 בני אדם בשתי תקריות שונות - במסגד אל-עומרי, ובמתקפה על מנחמים בעיר הדרומית שליד הגבול עם ירדן.

 

"כוחות הביטחון ימשיכו לרדוף אחרי הכנופיות החמושות המטילות אימה על האזרחים ומבצעות פעולות הרג, גניבה והצתת מבני ציבור ובתים פרטיים בדרעא", הבהירה סוכנות הידיעות, שהאשימה את ה"כנופייה" בניסיון להטמין נשק ותחמושת במסגד המרכזי בעיר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות בדרעא
צילום: AP
פצועזועק לעזרה
מפגין בדרעא
צילום: AFP
חיילים בודקים אמבולנס שהותקף "על-ידי כנופיות"
צילום: AP
מומלצים