שתף קטע נבחר

מנכ"ל העירייה בפריז - אבל ל-70 עובדים אין שכר

עיריית נהרייה פירקה את החברה שהפעילה את המתנ"ס העירוני והעבירה אותו לאחריותה, ומאז - במשך 4 חודשים - רוב העובדים במתנ"ס לא מקבלים שכר. מנכ"ל העירייה: "המתנ"ס לא היה יעיל והיה צריך לפרק אותו. כולם יקבלו שכר ב-5 לאפריל"

 

70 מ-130 עובדי המתנ"ס העירוני בנהריה לא קיבלו שכר מאז נובמבר שעבר. "אנחנו מגיעים מדי יום לעבודה ומבצעים את כל הפעילויות של המתנ"ס למען התושבים, אבל משכורת אין", אומרת מנהלת החשבונות של המתנ"ס, שרית מולכו, "אני חיה מהמשכורת של בעלי, מהלוואות ומהעזרה של ההורים. יש כאלה שהמשכורת היא ההכנסה היחידה שלהם ואין להם כסף ללכת למכולת. אנחנו מגיעים למנכ"ל העירייה ומתחננים שישלמו להם, אבל אין עם מי לדבר".

 

מתנ"ס נהריה הופעל עד נובמבר שעבר באמצעות חברה שנמצאה באחריות משותפת של הסוכנות היהודית שהקימה אותו, החברה למתנ"סים והעירייה, שנשאה בעיקר האחריות התקציבית. בעירייה טוענים שהחברה נוהלה בחוסר יעילות ובזבזה כספים, ושמרבית הכסף הגיע למשכורות ולא לפעילויות. מולכו, לעומת זאת, אומרת: "העירייה היא זאת שקיצצה בפעילויות ובמקום זאת, הפכה את המתנ"ס למרכז לסידור ג'ובים לעובדים ייעודיים מטעמה". כך או כך, בתחילת ינואר 2010 קיצצה העירייה את תקציב המתנ"ס ממיליון לחצי מיליון שקל. "מאז אין לנו כסף ובקושי הצלחנו לשלם שכר".

 

במהלך השנה שעברה ניסו העירייה והחברה למתנ"סים להוביל תוכניות הבראה שונות למתנ"ס, אך הן נכשלו כיוון שבחברה המפעילה את המתנ"ס התנגדו לדרישות לפטר עובדים. בנובמבר הכניסה העירייה את החברה לפירוק והעבירה את פעילות המתנ"ס לאחריותה - אבל לא לקחה אחריות על 70 העובדים שאינם עובדי עירייה, שנותרו בלא שכר. מולכו ומספר עובדים נוספים פתחו במאבק נגד העירייה, והגישו בשבוע שעבר תביעה נגד העירייה בבית הדין לעבודה בחיפה. "השאר מפחדים", טוענת סבג.

 

שכר לא, תלונה במשטרה נגד עובדת - כן

המאבק בין בכירי העירייה הגיע לפסים אישיים וראש העיר, ז'קי סבג, אף הגיש נגד מולכו תלונה במשטרה. סבג טוען שמולכו הגיעה למשרדי העירייה וצעקה לו "דיקטטור ו"חולה נפש". מולכו מכחישה: "הגענו למשרדי העירייה כדי להתחנן שישלמו לנו שכר", היא אומרת, "לא אמרתי לו שום דבר חריג, הוא פשוט מנסה לעשות לי את המוות כדי להתגונן מהטענות שלי".

 

בשבוע שעבר התמנה מנכ"ל העירייה, דני חמיאס, למנכ"ל המתנ"ס, לאחר מספר חודשים שבהם למתנ"ס לא היה מנכ"ל. חמיאס מבטיח לשלם בשבוע הבא את שכרם של כל העובדים. חמיאס, אגב, נמצא בפריז במסגרת ביקור גומלין שעורכים נציגי העירייה בצרפת עם העיר הצרפתית איסילמולנו, שכרתה עם נהרייה ברית ערים תאומות.

 

"התמניתי לתפקיד מנכ"ל המתנ"ס רק בשבוע שעבר, ועד אז לא הייתי בקיא בפרטים", אומר חמיאס ל-ynet, "זאת אחריות שלקחתי על עצמי כדי לדאוג למתנ"ס ולעובדיו, אף שלא הייתי חייב. אמרתי לעובדים שאני מתחייב לשלם לכולם את מלוא שכרם עד ה-5 לאפריל".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "החברה נמצאת בפירוק לאחר שהעירייה החליטה שהיא בזבזנית ולא יעילה. תהליכי פירוק לוקחים הרבה זמן ולקח זמן עד שקלטנו את העובדים בעירייה, מה שמאפשר לשלם את שכרם. קליטת העובדים הושלמה בימים האחרונים והם יקבלו את כל המגיע להם, כולל פיצויי הלנה. חבל שהעובדים נפגעו אבל לא הייתה ברירה.

 

"ביקורו של חמיאס בצרפת תוכנן לפני כמה חודשים ואין לו כל קשר למתנ"ס. חמיאס טיפל בתשלום שכרם של העובדים לפני שנסע ודאג שכולם יקבלו שכר. העירייה ממשיכה בפעילויותיה השוטפות ואינה יכולה להפסיק לתפקד בגלל הבעיות של המתנ"ס".

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנ"ס נהריה
צילום: דורון גולן
ראש עיריית נהריה, ג'קי סבג
צילום: דורון גולן
מומלצים