שתף קטע נבחר

הקברים בגבעת אנדרומדה - של פגאנים וחזירים

רשות העתיקות הודיעה כי הממצאים האחרונים מאתר החפירות ביפו מוכיחים חד משמעית שהקברים במקום שייכים למאמינים פגאנים, שהוטמנו לצד פגרי חזירים. התגלית, כך הם מקווים, תשים קץ למחאת החרדים. עכשיו אפשר לבנות מלון

רשות העתיקות משחררת צפירת הרגעה לחרדים: הקברים שנחשפו באזור גבעת אנדרומדה ביפו שייכים למאמינים פגאניים, שהוטמנו לצד חזירים. כך מעידים הממצאים האחרונים בעבודות החפירות המתבצעות במתחם מלון עדן הסמוך. בשנה האחרונה היה המקום מוקד להפגנות רבות של חרדים, שמחו על חילול הקברים היהודיים לטענתם.


חרדים מפגינים ביפו. איימו על בכירי הרשות (צילום ארכיון: ירון ברנר)

 

המחאה הידרדרה לא פעם לאלימות פיזית ומילולית, במהלכה נפצעו שוטרים מיידוי אבנים, ומפגינים שהתעמתו עם כוחות הביטחון, נעצרו. באתר החפירות אף נרשמו מספר מקרי ונדליזם, וחלק מבכירי הרשות קיבלו איומים אנונימיים. ברשות העתיקות כבר ציינו בעבר כי סביר להניח שלא מדובר בקברי יהודים - כשטענותיהם

זוכות להתעלמות מצד המפגינים - אולם כעת הם יכולים להתבסס גם על ממצאים המעידים "באופן חד-משמעי על אוכלוסייה פגאנית שחיה באזור".

 

בכך הסתיימו החפירות הארכיאולוגיות במתחם, וכעת יימשכו עבודות ההקמה של המלון. ברשות העתיקות ציינו כי עוד בשנת 1993 נחשף במקום בית הקברות המיוחס לתקופה הפרסית עד הביזאנטית, כשמרבית הקברים נחצבו בסלע כורכר. לדברי גורמים ברשות העתיקות, בסלע זוהו כ-30 קברים. "בחפירה בשנה שעברה נתגלו קבורות מטיפוסים שונים ביניהם קבורות קנקן, קבורות מהמורה, קברי שוחה חצובים וככל הנראה מערת קבורה שתקרתה התמוטטה", סיפר מנהל מרחב דן ברשות העתיקות, הארכיאולוג יוסי לוי, שתיארך את רוב הממצאים למאה הרביעית לפני הספירה.

 

חשיפת הקברים עוררה מחאה רבה בקרב גורמים דתיים, שמחו על הפגיעה בכבוד המת: "עצמות אדם לצד גולגלות מתגלגלות כדומן על פני השדה, ואין פוצה ואין מצפצף", כתבו חברי סיעת יהדות התורה במכתב ששלחו אשתקד לשר הדתות, יעקב מרגי, בדרישה כי יורה על הפסקת העבודות. 

 

עם זאת, הממצאים האחרונים נדמה כי מפריכים את הטענה שמדובר בקברי יהודים. לדברי לוי, בין השרידים בלטה השכיחות הגבוהה של עצמות חזיר. "מדובר בשרידים של חזירים מבויתים, שהונחו לכבודם של הנקברים. מנהגי קבורה עם מנחות של חזירי בית צעירים הוא מנהג נפוץ בקרב אוכלוסיות פגאניות במספר רב של אתרים בישראל הקדומה", הסביר.

 

עתה, עם סיוע החפירות, הועברו השרידים לנציג מוסמך של משרד הדתות, שהיה נוכח בשטח במהלך החפירות, והם יועברו לקבורה חלופית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבעת אנדרומדה. בקרוב יוקם מלון בסמוך
צילום: יריב כץ
ההפגנות הסתיימו בפצועים ועצורים (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
אתר החפירות. 30 קברים מסוגים שונים
צילום: באדיבות רשות העתיקות
מומלצים