שתף קטע נבחר

זה לא הסופרטאנקר: מטוסי כיבוי נקלטו בצה"ל

מטוסי ה"Air Tractor F-802" נרכשו על ידי חברת "אלביט מערכות" ויוטסו על ידי טייסי חברת "כימניר" בשנה הקרובה - עד שטייסי חיל האוויר יוכשרו

אמנם לא ה"סופרטאנקר", אבל אלו המטוסים שיסייעו בכיבוי שריפות: שלושה מטוסי כיבוי ראשונים נחתו היום (ה') בבסיס חיל-האוויר בשדה דב, במסגרת הקמת היחידה לכיבוי אש מהאוויר בחיל-האוויר. ארבעה מטוסים נוספים צפויים להגיע בשבועות הבאים.

 

 

המטוסים המריאו מספרד ונחתו הבוקר בישראל כשהם מוטסים בידי טייסים ספרדים. את כניסת המטוסים החדשים לשטח האווירי של ישראל ליוו זוג מטוסי תובלה וביון מסוג "צופית" של חיל-האוויר הישראלי.

 

מטוסי ה"Air Tractor F-802" נרכשו על ידי חברת "אלביט מערכות" ויוטסו על ידי טייסי חברת "כימניר" בשנה הקרובה, עד שיוכשרו טייסים של חיל האוויר. המטוסים יהיו תחת אחריות חיל האוויר ומפקד טייסת בדרגת סגן-אלוף.


מקווים שישמשו רק להדרכה. המטוסים בישראל (צילום: דובר צה"ל)

 

ראש מטה חיל-האוויר, תת-אלוף נמרוד שפר, אמר בטקס: "יחידת הכיבוי האווירית ומטוסי הכיבוי ישפרו משמעותית את כשירות מערך הכיבוי של מדינת ישראל ואת יכולתנו להתמודד עם מקרים דומים בעתיד. כולי תקווה שמטוסים אלה ימריאו למשימות אימון והדרכה בלבד, וכי לא נזדקק להם למשימות מבצעיות".

 

המטוס הינו חד מנועי, ביכולתו לטוס כשלוש שעות ללא תדלוק והוא מסוגל לשאת כ-3,000 ליטר מים. מילוי מיכלי המים יכול להתבצע על הקרקע ובחלק מהמטוסים גם באמצעות טיסה איטית מעל מקור מים.

 

כבאים על הקרקע

במקביל, בימים אלו משלימים בצה"ל רכישה של 12-15 כבאיות חדשות, שיוזנקו לשריפות ענק. כל חייל-כבאי צפוי לחזק את התחנות העירוניות לחמישה ימים בשנה


חיילים בפיקוד העורף (צילום: דובר צה"ל)

 

הנחת העבודה היא שלאירועים שוטפים, בעיקר בגזרות אורבניות, לכבאים האזרחיים תהיה יכולת מענה, ולכן החיילים-כבאים מיועדים להיות

 מוזנקים לשריפות ענק בשטחים פתוחים. בשריפה בכרמל השתתפו בפעולות הכיבוי כ-200 כבאים מפיקוד העורף, אך הם שויכו למערך המילואים. אותם כבאים נאלצו לקפוץ מביתם, "להתחייל" ולצאת לשטח.

 

"כמו שלוחם חי"ר יוצא לקו של תעסוקה מבצעית בשטחים, כך לוחמי פיקוד העורף ייצאו לתעסוקה בתחנות הכיבוי בערים השונות, וזה יקרה בטווח הזמן המיידי", הסביר ל-ynet ראש מחלקת תורה ופיתוח בפיקוד העורף, אלוף-משנה בן צבי אליאסי. "החיילים-כבאים יהיו למעשה חלק מהכוחות האורגנים של הכבאים האזרחיים ויופעלו תחת פקודתם. הכוונה שלנו היא להשלים את ההכשרה עד לסוף השנה הנוכחית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המטוסים. עשה עלייה
צילום: דובר צה"ל
הסופרטאנקר. לא ייקלט
צילום: AFP
מומלצים