שתף קטע נבחר

ייעוץ פנסיוני בעבודה: האוצר נכנע לדרישת הבנקים

המפקח על שוק ההון מציע תיקון לחוק, על פיו, בהתאם לאישורו, יתאפשר לבנקים לפנות אל מעסיקים ולהציע לעובדיהם ייעוץ פנסיוני, מהלך שעד כה נאסר. הנפגעים: סוכנויות הביטוח הגדולות - מנהלי ההסדרים הפנסיונים

הממלכה של סוכני הביטוח עומדת להיכבש על ידי הבנקים? בטויטה שפרסם אתמול (א') המפקח על שוק ההון ביטוח וחיסכון, עודד שריג, הוא מציע תיקון לחוק, לפיו יוכלו הבנקים לפנות למעסיקים וארגונים ולהציע לעובדים ייעוץ פנסיוני. עד כה נאסר על הבנקים לפנות ישירות למעסיק. כיום, עיקר הפעילות בתחום הפנסיוני מול המעסיקים נעשית בעיקר על ידי סוכניות הביטוח הגדולות - מנהלי ההסדרים הפנסיונים.

 

"בהתאם לסעיף 20 לחוק נאסר על יועץ פנסיוני שהוא תאגיד בנקאי, להתקשר עם מעביד או עם ארגון מעבידים לעניין מתן ייעוץ פנסיוני לעובד של אותו מעביד או לעובד של מי שהוא חבר בארגון המעבידים. מוצע לתקן את הסעיף ולקבוע כי בסמכות הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר לקבוע קריטריונים למתן אישור להתקשרות כאמור על ידי יועץ פנסיוני שהוא תאגיד בנקאי", נכתב בתזכיר החוק.

 

כיום, רשאים הבנקים לתת ייעוץ פנסיוני רק בסניפים. כבר מאז החל הייעוץ הפנסיוני בבנקים, לפני כ-5 שנים, חזרו ונשנו דרישותיהם לאפשר להם גישה אל מקומות העבודה, אך עד כה האוצר מנע מהלך זה. כעת, באגוד הבנקים הביעו שביעות רצון מהודעת האוצר.

 

ההצעה החדשה משתלבת עם טיוטת הוראה נוספת של המפקח, לפיה, לא יוכל מעסיק לחייב את העובד להתנהל, בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני שלו, אל מול סוכן הביטוח המתפעל עבור המעסיק את המערך הפנסיוני.

 

כיום, מרבית העובדים מופנים על ידי המעסיק באופן אוטומטי, אל סוכן הביטוח של המעסיק. "בהתאם למצב הקיים מעבידים רבים מוכנים לבצע פעולות בעבור לקוח במוצר פנסיוני אך ורק באמצעות בעל רישיון מסוים וזאת מאחר שבעל הרישיון מבצע בעבור המעביד את סליקת כספי העובדים", נכתב בטיוטה.

 

"מוצע לקבוע כי מעסיק לא יוכל להתנות ביצוע עסקה במוצר פנסיוני בביצועו על ידי בעל רישיון מסוים, ובכלל זה בעל רישיון המספק למעביד שירותי תפעול. כן, המעביד לא יוכל להתנות כי כל שירות אחר אשר עליו לספק לעובד ובכלל זה שירותי התפעול עצמם, או מתן הטבה לעובד, יותנו בביצוע העסקה כאמור".


פורסם לראשונה 27/03/2011 19:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יועץ. הבנק בדרך למקום העבודה?
צילום: ג'ון ווטרמן
מומלצים