שתף קטע נבחר
צילום: AP, Getty Images imagebank

מנרדפים לשליטים בכוח הזרוע. העלווים בסוריה

חבריה מהווים 11 אחוזים בלבד מאוכלוסיית המדינה ובסוריה שונאים אותה יותר מאשר את ישראל. אז איך בכל זאת הצליחה הדת העלווית להפוך לכת השלטת בסוריה? ד"ר ירון פרידמן, מומחה לתחום השיעה וכתות באיסלאם מהטכניון, נותן הצצה לדת שעשויה לספוג מכה קשה אם שלטונו של בשאר אסד ייפול

מה יודע הציבור הישראלי על העלווים? אם נערוך סקר, קרוב לוודאי שנגלה כי רוב הישראלים אינם יודעים דבר על הכת השלטת בסוריה, מלבד העובדה שמשפחת אסד משתייכת לכת זו. העובדה הזו אינה מפתיעה כלל, אם לוקחים בחשבון שהדת העלווית סודית כדתם של הדרוזים.

 

הסלמה באלימות בסוריה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

חוקרים רבים סברו כי בני הכת העלווים הם כופרים באיסלאם ואפילו עובדי אלילים. אולם לאמיתו של דבר, העלווים נקראים בשמם על מנת להעיד על עצמם שהם מעריצים את עלי, בן דודו של הנביא מוחמד - כלומר, שהם שיעים לכל דבר.  


לא זכו ללגיטימציה והטילו מרותם באמצעות דיכוי. תומכי אסד (צילום: רויטרס)

 

גם עיון בכתבי הדת של העלווים שנחשפו לאחרונה, מלמד כי הם אכן כת שיעית שנדחקה לשוליים בשל תפיסותיה המיסטיות והתפלגותה במאה ה-10 מהזרם המרכזי בשיעה.

 

מעולם לא זכתה מפלגת הבעת' ללגיטימציה

שליטתם של העלווים בסוריה, המהווים כ-11 אחוזים מהאוכלוסייה (פחות משלושה מיליון בני אדם), היתה מראשיתה בעייתית ולא מקובלת על הרוב הסוני במדינה.

מפלגת הבעת' הנשלטת על ידי בני הכת לא זכתה מעולם ללגיטימציה והטילה את מרותה באמצעות הדיכוי והפחד, זמן רב לפני פרוץ המהומות האחרונות של "אביב העמים הערבי" גרסת 2011.

 

על כן, הבעייתיות של המשטר בסוריה רבה יותר מאשר בכל מדינות האזור, ובני הכת יתקשו להמשיך ולשלוט במדינה אחרי שבירת מחסום הפחד, עליו עמל כל כך אביו של הנשיא הנוכחי, חאפז אל-אסד המנוח. 


דואג לשמר את ההגמוניה של העלווים בפוליטיקה ובצבא. אסד (צילום: AFP)

 

בקרב ארגון "האחים המוסלמים", שהשפעתו רבה בעולם הערבי הסוני, העלווים מהווים מוקד לשנאה אף יותר משנאתם לישראל. בני הכת נחשבים בעיניהם לכופרים ומזוהים היסטורית כמשתפי פעולה עם אויביהם השיעים באיראן.

 

עליית העלווים לשלטון - בזכות המנדט הצרפתי

ב-1982 הביא חאפז אסד לחיסול מרד "האחים המוסלמים" לאחר שביצע בהם טבח מזעזע במעוזם בעיר חמאת. המשך תמיכתה של איראן במשטר הבעת' בסוריה ושתיקתה נוכח הטבח זעזעה בזמנו את הסונים בעולם הערבי.

 

כיצד הפכו העלווים מכת נרדפת לקבוצה שלטת בסוריה? התשובה לכך מורכבת, אך הגורם העיקרי לשינוי שחל בקרב בני הכת הוא המנדט הצרפתי במדינה אחרי מלחמת העולם הראשונה, שסלל את דרכם של העלווים לשירות צבאי ולקצונה, לקידום החינוך וההשתלבות הפוליטית ולשיפור המצב החומרי. במיוחד קסמה לעלווים צעירים חילוניים כחאפז אסד האידיאולוגיה של מפלגת הבעת', המציעה לאחד את העולם הערבי על בסיס של שוויון ללא הבדלי דת.

 

סוריה של שנות הארבעים עד שנות השישים היתה המובילה בעולם הערבי במספר ההפיכות, החיסולים והטיהורים הפוליטיים. שפיכות הדמים, שהיתה נפוצה בעיקר בין מנהיגים סונים, הועילה לקידום הקצינים העלווים שחשו סולידריות עדתית.

 

אסד האב - יציבות שלטונית במחיר של דיכוי אכזרי

משנת 1970 שולטת משפחת אסד בראש הפירמידה השלטונית של הבעת', הדואגת לשמר את ההגמוניה של העלווים בפוליטיקה ובצבא. אסד האב היה מנהיג אכזר שהביא יציבות לסוריה - אך במחיר דמים. ירושת השלטון של הנשיא הסורי השתבשה אחרי מותו המפתיע של בנו באסל. בשל כך נאלץ אסד להעביר את השלטון לבנו בשאר, הנטול כריזמה וכשרון מנהיגות.

 

מנהיגות בשאר (בערבית: "מבשר טובות") החלה בהבטחת כלכלית וחברתית ובנישואין עם יפהפייה סונית מכובדת, אך המשיכה בשורת כישלונות צורבים בכל תחומי החיים: כלכלה מקרטעת, קיפאון מדיני ובידוד פוליטי, נסיגה מבישה מלבנון בעקבות חשד ברצח ראש הממשלה רפיק אל-חרירי, הפצצת ישראל (על פי דיווחים זרים) את הכור הגרעיני ללא תגובה, חיסול המגה-טרוריסט השיעי עימאד מורנייה בסוריה ועוד.  


התקפת הכור הגרעיני - כישלון צורב לנשיא אסד (צילום: AP)

 

ניתן לשער כי משטרו של בשאר, בדומה למשטרם של מועמר קדאפי בלוב, עלי עבדאללה סאלח בתימן וחוסני מובארק במצרים, יסתיים בכישלון דיכוי המהומות וימית אסון על בני הכת העלווית שמימדיו לא ברורים.

 

שלטון הסונים ישנה היחס לישראל?

במידה ואכן ייכשל בשאר אסד, והשלטון בסוריה ישוב לידי הסונים, אין לצפות לשינוי חיובי ביחס לישראל. סוריה בדגם הסוני אמנם תתמוך פחות בגרורותיה של איראן באזור, חיזבאללה והג'יהאד האיסלאמי. אך היא תאפשר את שובם של "האחים המוסלמים" לסוריה ותעצים את תמיכתה ב"אחים המוסלמים" בעזה, כלומר בחמאס.

 

אשר ל"אפקט הדומינו", ערעור הבעת' הסורי עשוי לערער את היציבות בלבנון ולעורר מחדש את המהומות באיראן, בה נראו ניצניהן בשנה שעברה.

 

ד"ר ירון פרידמן, בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מלמד ערבית ומרצה על האיסלאם בטכניון במחלקה ללימודים הומניסטיים ובמכללת הגליל. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות", יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האידיאולוגיה של הבעת' קסמה לעלווים צעירים חילוניים
צילום: רויטרס
כלכלה מקרטעת, קיפאון מדיני ובידוד פוליטי. בשאר אסד
צילום: AFP
אבי מחסום הפחד הסורי. חאפז אסד
צילום: איי פי
המועמד המוביל לרשת את אביו נהרג בתאונת דרכים. באסל אסד
רוצים שינוי. מפגינים בדמשק
צילום: AP
מומלצים