שתף קטע נבחר

עזר מציון: מרפאת צה"ל ביפן מתחילה לעבוד

מרפאת המומחים שהקימה המשלחת הישראלית תנסה לעזור לתושבים בחבל מיאגי, שהוכה קשות ברעש האדמה והצונאמי

חברי המשלחת הישראלית ביפן קיימו הבוקר (יום ב') הערכת מצב ראשונית בעיר מינמיסרינקו שבחבל מיאגי, כ-160 קילומטרים מצפון לטוקיו. מדובר באזור שהוכה קשות ברעש האדמה ובצונאמי שפקדו את צפון-מזרח יפן לפני כשבועיים וחצי.

 

המשלחת, בראשות תא"ל שלום בן-אריה, ביצעה את הערכת המצב מול קצינים בכירים בישראל, בהם אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, וקצין הרפואה הראשי, תא"ל ד"ר נחמן אש. הם החלו להקים את המרפאה שלהם, שכוללת בין היתר מחלקות לאורתופדיה, כירורגיה, נשים, אף אוזן גרון וטיפול נמרץ, וכן חדר לידה ובית מרקחת. היא צפויה להתחיל לעבוד בשעות הקרובות.


מחליפים נתונים ראשונים. 7 מתורגמנים יסייעו (צילום: דובר צה"ל)

 

המרפאה של צה"ל במקום היא מרפאת מומחים, שאמורה להעניק סיוע רפואי לאורך כל שעות היום ולפעול כמה שבועות,

שבמהלכם יתחלפו חבריה. מרבית חברי המשלחת, המונה כ-60 איש, הם אנשי חיל הרפואה, רופאים ואחיות. הבוקר כבר ביקרו אנשי רפואה מקומיים במקום.

 

המשלחת של צה"ל ביפן כוללת 50 רופאים, 62 טון ציוד רפואי, ועוד 18 טון ציוד סיוע, הכולל כ-10,000 מעילים, 6,000 שמיכות, 8,000 זוגות כפפות ו-150 יחידות של שירותים ניידים. למשלחת צה"ל הצטרפו היום שבעה מתנדבים יפנים דוברי

עברית, המשמשים מתורגמנים. כחלק מיצירת הקשר עם האוכלוסייה המקומית, נערך מפקד מקדים של נציגי המשלחת עם נציגי המרפאה האזורית. מחר צפוי להתקיים תדרוך עם ראשי הערים באזור המחוז.


משלחת צה"ל בפעולה. גם 10,000 מעילים הגיעו (צילום: AP)

 

חברי המשלחת הגיעו ליפן במטוס בואינג, ואחרי פריקת הציוד ייצא המטוס חזרה ארצה. משימת ההטסה ליפן הייתה אתגר

לא פשוט, משום שכבר שנים רבות לא בוצעו טיסות למזרח הרחוק, והדבר הצריך לימוד נתיבי טיסה חדשים ולא מוכרים.

 

"כולם מאוד מאופקים"

תת-אלוף שלום בן אריה סיפר בשיחה עם ynet כי חברי המשלחת סיימו להקים את בית החולים המיוחד ולאחר מנוחה, צפויים להפעילו כבר ממחר. "היתה כאן עבודה רצינית של כל חברי המשלחת, יש לנו תחושת שליחות גדולה. סיימנו להקים את המרפאה מוקדם מהתכנון ואנו מקווים שנוכל לסייע לכמה שיותר נפגעים", אמר.

 

בן אריה, מפקד יחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף, שראה בימיו לא מעט אזורים מוכי אסון, סיפר כי ההרס הכבד נראה בכל פינה: "יש פה אסון כבד, אנשים שאיבדו הכל, גם את בני המשפחה. כולם מאוד מאופקים, לא מראים את אשר עברו, אבל ללא ספק ניתן להבין איזה אירוע קשה חוו".

 

עם צאת המשלחת מהארץ שלשום בערב, אמר אלוף גולן כי "התכלית המרכזית של המשלחת הזאת היא הגשת סיוע הומניטרי, להקל במעט על הסבל האינסופי הכרוך בחזרת החיים לשגרתם". גולן הוסיף כי אם תיווצר תחושה שהמשך המשימה אינו בטוח - צה"ל יעצור אותה. "דרך צלחה, עשו עבודה טובה והגישו סיוע ככל אשר תוכלו", הפציר באנשי המשלחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משלחת צה"ל ביפן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים