שתף קטע נבחר

היועץ המשפטי: סימני שאלה לא מעטים על גביזון

לא יחסים עם נשים מנעו המינוי לנציב השב"ס, אלא האמינות: בחוות דעת כתב וינשטיין לשר אהרונוביץ' כי התגלו סתירות בתשובות גביזון על השאלה אם טיפל בתנאי כליאה של אסירים לבקשת מקורבים. טירקל חשש שעבריינים ינסו להגיע אליו

יו"ר הוועדה למינויי בכירים, יעקב טירקל, קבע כי יש סימני שאלה סביב האפשרות שגורמים עבריינים ינסו להגיע אל גונדר אלי גביזון או אל קרוביו בדרכים שלא כחוק. כך עולה מחוות דעת שהעביר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. אמש נודע כי מינויו של גביזון לנציב שירות בתי הסוהר בוטל, ובמקומו מונה ניצב אהרון פרנקו מהמשטרה.

 

 

בהודעת הבהרה שפרסם אחר הצהריים (יום ב') משרד המשפטים, נמסר כי השופט בדימוס טירקל כתב ליועץ המשפטי לממשלה כי לאחר עיון במסמכים והראיונות שקיימה הוועדה, נותרו לה סימני שאלה לגבי שני עניינים הקשורים לגביזון, וכי הם טעונים השלמת הבירורים שנערכו לגביהם: פרשיות היחסים האינטמיים שהיו לכאורה לגביזון עם קצינות בשירות בתי הסוהר, והחשש שגורמים עבריינים ינסו להגיע אליו או אל קרוביו "בדרכים שלא כחוק".

 

לדברי המשרד, בעקבות הפנייה התבצעה מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה, בתיאום עם המשרד לבטחון פנים, בדיקה משלימה בעניינו של גביזון, ואמש הועברה חוות הדעת מטעמו של היועץ המשפטי אל השר לביטחון הפנים, ובה ממצאי הבדיקה ועמדתו של היועץ.


היועץ המשפטי לממשלה. "ממצאים מטרידים" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"לאור מכלול הדברים דלעיל, עולה כי בנושא הראשון שבו התבקשה השלמת הבדיקה על ידי הוועדה, למעשה אין בפנינו כיום תשתית עובדתית לקבוע כי המועמד קיים מערכות יחסים אינטימיות עם קצינות או סוהרות בשב"ס שהיו כפופות לו", כתב היועץ המשפטי לממשלה. "לעומת זאת, בנושא השני שבו התבקשה השלמת בדיקה נותרו סימני שאלה לא מבוטלים".

 

טיפל בפניות מקורבים או לא?

היועץ המשפטי כתב בחוות הדעת: "גביזון הכחיש בפגישתו עמך ב-20.02.11 כי היו אליו פניות של קרובי משפחה או מקורבים בעניין תנאי כליאה של אסירים. במכתבו מיום 10.03.11 ליועץ המשפטי של המשרד לבטחון פנים, הוא ציין כי לא

פעל במסגרת תפקידו בעניין תנאי כליאה של אסירים בעקבות פניות של קרובי משפחה או חברים.

 

"לעומת זאת, בתשאול שלפני בדיקת הפוליגרף ציין כי טיפל בפניות מצד קרובים וחברים, אך הוסיף כי עשה כן רק בהתאם לנוהלי שב"ס, ולא זכור לו אף מקרה ספציפי. במכתב בא כוחו מיום 24.03.11 הסביר כי תשובתו לשר התייחסה רק לשאלה אם פניות טופלו על ידו בניגוד לנהלים".

 

היועץ המשפטי לממשלה כתב כי "הסברים שונים לשאלות פשוטות - האם קיבלת פניות בעניין תנאי כליאה מקרובים או מקורבים והאם טיפלת בנושא בעקבות פניות אלה - מצביעים לכאורה על סתירה עובדתית בין ההתייחסויות השונות של המועמד לסוגייה זו".

 

בחוות הדעת נכתב עוד: "בדיקת הפוליגרף שנערכה למועמד מטעם המשרד נועדה לסייע לו לנקות את אי הבהירות שתוארה לעיל, אך בסופו של יום לא סייעה לו. גם אם נתעלם מתוצאותיה כמבוקש על ידי המועמד - סימני השאלה בנוגע לטיפולו בענייני תנאי כליאה של אסירים על פי בקשות קרובי משפחה ומקורבים, נותרים בעינם".


"קושי בהתנהלות המועמד ותשובותיו". אהרונוביץ' (צילום: עופר עמרם)

 

היועץ המשפטי מסכם את ממצאיו: "מבדיקת הפוליגרף שנערכה עבור המשרד לבטחון פנים עלו שני ממצאים מטרידים, ולפיהם אובחנו תגובות לפיהן המועמד לא אמר אמת בשאלה אם טיפל באסיר כלשהו בניגוד לסמכותו או לנוהלי שב"ס וכן לגבי השאלה אם קיבל טובות הנאה בתמורה לשינוי תנאים של אסיר כלשהו. למועמד טענות כלפי הבדיקה, והוא הגיש בדיקות שערך בעצמו בעניין זה בהן יצא דובר אמת, אחת מהן לפני הבדיקה מטעם המשרד".

 

למה לא סיפר שהלך לפוליגרף לבד?

גם על טענות גביזון עצמו הייתה ליועץ המשפטי ביקורת: "ראוי היה שהמועמד ינקוט בגילוי מלא בפני בודק הפוליגרף מטעם

המשרד, ויחשוף בפניו שערך כבר בדיקת פוליגרף באותו נושא, אך המועמד בחר במודע שלא לעשות כן. גם התנהלות זו מטרידה לא מעט".

 

"לאור תשובותיו של בודק הפוליגרף מטעם המשרד לביטחון הפנים", כתב היועץ, "יש קושי לקבל את טענות המועמד ולהתעלם מן הממצאים שעלו בבדיקתו, אך יחד עם זאת אין כל הכרח להסתמך על ממצאי בדיקת הפוליגרף מטעם המשרד, שכן גם בהתעלם ממנה נותרים עדיין סימני שאלה בסוגייה האם קיבל המועמד פניות מצד קרובי משפחה ומקורבים בעניין תנאי כליאה של אסירים והאם טיפל בהן בעקבות פניות אלה". 

 

הוא חותם את דבריו: "הקושי נעוץ בהתנהלותו של המועמד ובתשובותיו לשאלות אשר נשאל בתהליך בדיקת מינויו על ידי

השר והוועדה ואי גילוי בדיקת הפוליגרף שעשה בעצמו לפני הבדיקה מטעם המשרד... לאור מכלול הדברים דלעיל, בא היועץ המשפטי לממשלה לכלל דעה, כי התנהלותו של המועמד מעוררת סימני שאלה לא מעטים, וצפוי קושי משפטי בהצעה למנותו לתפקיד נציב שב"ס.

 

"לפיכך החליט היועץ המשפטי לממשלה, כי בשלב זה, בעקבות השלמת הבדיקה שקוימה כאמור לעיל, הרי שככל שהשר לבטחון פנים יחליט כי ברצונו להמשיך בהליך המינוי, יש להעביר את הנושא לוועדה לבדיקת מינויים לתפקידים בכירים האמונה על בדיקת טוהר המידות על מנת שתאמר את דברה".

 

הבוקר פורסם ב-ynet כי בבדיקת הפוליגרף שנערכה לו הכחיש גביזון את הטענה לפיה סידר למקורב של אחיו להישאר בכלא מסוים, למרות כוונת השב"ס להעבירו לכלא אחר. גביזון טען כי מדובר בעלילה וכי התלונות שהתקבלו נגדו הן של יריביו ונועדו לפגוע בו ולהכשיל את מינויו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גונדר אלי גביזון. "הסברים שונים לשאלות פשוטות"
צילום: שאול גולן
השופט טירקל. "נותרו סימני שאלה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים