שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בגלל האינפלציה והנדל"ן: הריבית מזנקת ל-3%

  בנק ישראל הפתיע והעלה את הריבית ב-0.5%. בין הגורמים: מדדי המחירים בחודשים האחרונים שהיו גבוהים מהתחזית, והמשך עליית מחירי הדירות שהתייקרו ב-12 החודשים האחרונים ב-16.3%. התעשיינים: פגיעה בייצוא; העצמאים: צעד שערורייתי

  נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, "הלך על כל הקופה" והעלה הערב (ב') את הריבית בשיעור חריג ויוצא דופן של 0.5%, לרמה של 3%. העלאת הריבית לחודש אפריל היא ההעלאה התשיעית שמבצע נגיד בנק ישראל מאז שינה את מדיניות הריבית המרחיבה שלו, בחודש ספטמבר 2009. במהלך תקופה זו הועלתה הריבית במשק בשיעור מצטבר של 2.5%.


   

  • הסיבה העיקרית להעלאה החריגה בשיעור הריבית היא המשך העלייה המהירה באינפלציה הצפויה ובאינפלציה בפועל. האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הבאים שמחשב בנק ישראל על פי נתוני שוק ההון מסתכמת כעת ב-3.8%, שהיא הרמה הגבוהה ביותר מאז החליטה הממשלה על יעד האינפלציה הנוכחי (1%-3%), בתחילת שנת 2003.

   

  שיעור האינפלציה שחוזים האנליסטים השונים במשק לשנה הקרובה חרג לאחרונה מעבר לגבולו העליון של תחום היעד הממשלתי, והוא מסתכם כעת ב-3.1% - הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יולי 2008, ערב המשבר הכלכלי הגלובלי. גם האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד פברואר 2011 לעומת מדד פברואר 2010) מסתכמת כעת ב- 4.2% וחורגת לכן בהרבה מיעד האינפלציה. מגמת האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים גבוהה אף הרבה יותר ומסתכמת ב- 6.7%.

   

  • גורם נוסף להעלאת הריבית הגדולה הוא אוסף הנתונים שפורסמו לאחרונה, המעידים על ההאצה בפעילות הכלכלית במשק. על פי אומדנים מעודכנים שפרסמה הלמ"ס לפני שבועיים, הסתכמה הצמיחה במשק בשנת 2010 בשיעור גדול יחסית של 4.6%, לעומת צמיחה של 0.8% בשנת 2009. התוצר של הסקטור העסקי גדל בשנה החולפת אף בשיעור חד יותר, של 5.3%, לעומת עלייה של 0.1% בלבד בשנה הקודמת.

   

  • מחירי הדירות המשיכו לעלות גם החודש וב-12 החודשים האחרונים עלו ב-16.3%. לא ניכרת התמתנות בהיקף המשכנתאות החדשות.

   

  בנק ישראל מציין בהודעתו, כי ריביות הבנקים המרכזיים במשקים המפותחים המובילים עדיין נמצאות ברמות נמוכות. יחד עם זאת, לאחרונה העיתוי הצפוי להעלאת הריבית על ידי הבנק הפדרלי המרכזי הוקדם, ובקרוב צפוי הבנק המרכזי האירופי להעלות ריבית. בנוסף, על רקע האצת האינפלציה במשקים המתפתחים, מספר רב יחסית של בנקים מרכזיים העלו החודש את הריבית.

   

  "פגיעה נוספת בייצוא הישראלי"

  אברהם נובוגרוצקי, יו"ר ועדת כלכלה בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות, מסר בתגובה: "השחיקה בכושר התחרות של הייצוא הישראלי הינה הגורם המאיים ביותר על המשך הצמיחה. מתחילת פברואר התחזק שערו של השקל מול הדולר ביותר מ-4%, וגרם לשחיקה נוספת ברווחיות היצוא ולפגיעה בפוטנציאל הצמיחה של המשק.

   

  "כל העלאת ריבית מחזקת עוד יותר את מגמת הייסוף, ומביאה לפגיעה נוספת בפוטנציאל הצמיחה של הייצוא הישראלי. את נזקי הייסוף ניתן כבר לראות בנתוני הייצוא התעשייתי למחצית השנייה של 2010, המצביעים על נסיגה, אולם להערכתנו עיקר הפגיעה עוד לפנינו".

   

  נשיא להב, יהודה טלמון אמר: "עליית הריבית ב-0.5% - צעד שערורייתי שמראה על אטימות ביחס למתרחש במשק ובשווקים הבינלאומיים. עליית מחירי חומרי הגלם, העלייה התלולה במחירי הדלק, והמשברים ברחבי העולם כולם מסמנים כי אסור היה להעלות את הריבית בעת הזו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים