שתף קטע נבחר

פעילי ימין קיצוני על יורם כהן: "נסיון מר עם דתיים"

"התחושה היא שראש השב"כ יהיה גרוע יותר מכל קודמיו", אמרו ל-ynet גורמים בימין הקיצוני, בעקבות מינוי כהן. מאיר ברטלר מנוער הגבעות אמר: "בדרך כלל כשיש חובש כיפה בתפקיד כזה זה רק מזיק לנו, כי הם צריכים להראות שהם לא תופסים צד"

ביום שאחרי מינויו של יורם כהן לראש השב"כ, חובש הכיפה הראשון בתפקיד, הימין לא חוגג: גורמים בימין הקיצוני הביעו הבוקר (יום ג') חשש כי כהן דווקא ינקוט יד קשה מולם. "התחושה היא שהוא יהיה גרוע יותר מכל קודמיו, נוכח המתקפה התקשורתית עליו, שהוא כביכול שליח של הימין. הוא ינסה הכל להוכיח שהוא לא כזה".

 

בשיחה עם ynet הוסיפו הגורמים, כי דווקא הדתיים בשב"כ פעלו בצורה קשה יותר נגד פעילי הימין הקיצוני. "היה לנו כבר ניסיון מר עם חובשי כיפות, בדרגים

 בכירים, שחלק גדול מהפעולות שלהם הושקעו בלהוכיח שהם לא מהימין. אנו כבר מכינים את השלטים נגדו".

 

פעילי הימין הקיצוני סבורים כך, בין היתר, בשל דברים שאמר לדבריהם ראש השב"כ היוצא, יובל דיסקין, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת לפני כמה חודשים. לטענתם, הוא דיבר על הסכנות הצפויות לישראל ולתדהמת חברי כנסת מהימין - העלה דיסקין את נושא "תג המחיר". אחד מחברי הכנסת, שהיה בדיון, אמר: "הוא הראה מצגת מבהילה ובה תמונות גרפיות של מסגדים עולים אש, כדי להראות כמה המצב חמור וליצור סוג של דמוניזציה".

 

ח"כ מיכאל בן ארי, שהשתתף גם הוא באותו דיון, אמר: "כששאלתי אותו אילו משאבים השב"כ משקיע בענת קם ובאנרכיסטים, הוא ענה לי שהם משקיעים 'בטרוריסטים הכהניסטים'. מה שקרה הוא שיובל דיסקין רצה למנות את בן דמותו ולהמשיך להיות בשב"כ, גם אחרי שהוא הולך. היו לחצים כאלה גם מצד השב"כ. מצד שני אני יודע שבמשרד ראש הממשלה גררו רגלים הרבה מאוד זמן בנושא הזה".

 

בן ארי תקף את ראש השב"כ היוצא: "הוא שכח שאני הריבון והוא הפקיד". על ראש השב"כ הבא, אמר: "היתה התנגדות בקרב הימין למינוי של ראש המחלקה היהודית. אבל אף אחד לא יודע מי זה יורם כהן וכיצד הוא ינהג".

 

גורם בימין התייחס לאותו דיון בוועדות חוץ וביטחון: "התחושה היא ששירות הביטחון הכללי מבזבז את הזמן שלו על שטויות והדבר מתווסף לשורה של אירועים מאוד קשים בין השב"כ ליישוב היהודי בשנים האחרונות. היה ריח של התנכלות, של רדיפה שבראש האירועים הללו עומדת פרשת פרלמן, שהיתה שיא של שפל ביחסים בין הימין לבין השב"כ. היום אין כמעט איש גבעות שלא עבר שיחת אזהרה. עשרות ניסיונות גיוס וניסיונות להפחיד אנשים, מעצרים מינהליים ושלילות נשק כאמצעי לחץ. כל הדברים יחד גרמו לכך שהיתה התנגדות מאוד גדולה למינוי של י' שהיה במחלקה היהודית הרבה מאוד שנים".

 

"שיסגרו את המחלקה היהודית"

ויש כאלה שלא כל כך מתרגשים ממינוי ראש השב"כ החדש. מאיר ברטלר, מראשי נוער הגבעות, הוא אחד מהם: "לנו זה לא משנה מי מונה. אין לנו אמון בשירות הביטחון הכללי והמינוי הזה זה לא מה שישקם את זה. אם

 הם רוצים לשקם את האמון, שיסגרו את המחלקה היהודית. ברוך ה', פה זה לא רפובליקת בננות והממשלה היא זו שממנה את השב"כ ומפעילה אותו".

 

הוא גם התייחס לכך שכהן חובש כיפה. "למועמד הנוכחי יש גם כן פוטנציאל להיות בעל שם רע כקודמו. כבר היום חובשי כיפה מחזיקים בעמדות בכירות במדינה - ממפקדי יחידות מובחרות, דרך סגן הרמטכ"ל ועכשיו גם ראש השב"כ. בדרך כלל זה רק מזיק לנו, משום שהם צריכים להראות שהם לא תופסים צד. הם גם מכירים אותנו הכי טוב ויודעים היכן להכות".

 

פעיל הימין, חיים פרלמן, שהשב"כ יחס לו חשדות לרצח ארבעה ערבים, שמח כי ראש המחלקה היהודית לא מונה לתפקיד.  "אני לא יודע מה החלק שלו בכל הסיפור שלי, אם הוא היה מודע למה שעשו לי או אף היה חלק מזה. את יורם כהן אני לא מכיר, אז קשה לי לחוות דעה. מה שהיה איתי זה שהם ניסו להדיח אותי לרצח, בכדי להצדיק את קיומם".

 

בקרב פעילי הימין נשמו לרווחה כשסגנו השני של דיסקין, י', לא קיבל את התפקיד. פעיל הימין נעם פדרמן, שנחקר לא פעם בשב"כ, הביע שמחה מכך. "לרוב, מי שפיקד על המחלקה היהודית, ללא

 יוצא מהכלל, הוא לא מאוהבנו. הוא לא אוהב מתיישבים, דתיים וימניים. ההיכרות האישית עם המועמד השני לא טובה בלשון המעטה. הוא ידוע כשונא מתיישבים והוא בלט בעניין הזה".

 

פדרמן גם אמר מה היה קורה אם המועמד השני היה מתמנה לתפקיד. "גם כאשר מגיע אחד שכאילו מתיישב, כמו ראש המחלקה היהודית כיום, כדי להוכיח שאין לו אחות הוא מתנהג בדרכים שאחרים אפילו לא חשבו עליהם. את תקופתו של י' כאן אנו מסכמים כמאוד לא סימפטית, ולצערנו לרוב זה ממשיך כאשר האדם מתמנה לראשות השב"כ. כך היה גם בתקופת כהונת כרמי גילון, שגדל במחלקה היהודית וצמח שם. תשומת הלב הופנתה אלינו והופנו פחות משאבים לעניין הערבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. הדתי הראשון בתפקיד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ בן ארי. לא יודעים מי זה כהן
צילום: גיל יוחנן
ברטלר. יכול להזיק לנו
צילום: גיל יוחנן
פדרמן. י' ידוע כשונא מתיישבים
צילום: גיא אסיאג
מומלצים