שתף קטע נבחר

ראש השב"כ הבא: יורם כהן - לראשונה חובש כיפה

מי שהיה במשך שלוש שנים סגנו של יובל דיסקין, יהיה ראש השב"כ ה-12. "הוא איש שטח שהיה בחוד החנית של השב"כ, במיוחד בשנים האחרונות", אמר עליו ראש הממשלה נתניהו. דיסקין: הוא יאפשר לשב"כ לממש את ייעודו על הצד הטוב ביותר

ראש חדש לשירות הביטחון הכללי: יורם כהן. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב (יום ב') על מינויו של כהן, שהיה סגנו של ראש השב"כ המכהן יובל דיסקין. נתניהו בחר לעשות זאת לראשונה בנאום בשידור חי, בכנס קק"ל.

  

לדברי נתניהו, "יורם הצטרף לשב"כ לפני כ-30 שנה, הוא עשה מגוון רחב מאוד של תפקידי פיקוד מטה. הוא הגיע לתפקיד סגן ראש השב"כ, כיהן בו שלוש שנים. יורם היה בחוד החנית של העשיה של השב"כ במשך השנים הללו, בייחוד בשנים האחרונות".

 

"הוא איש שטח. הוא צמח מן השטח, הוא מכיר את השטח, השטח מכיר אותו", הוסיף נתניהו. "אני משוכנע שהוא מכיר גם את כל האתגרים שעומדים לפנינו. אני גם משוכנע שהוא יביא את היכולות,
את המנהיגות ואת הניסיון כדי לענות על האתגרים הללו. אני בטוח שבזה כולכם מצטרפים אליי כשאנחנו מאחלים ליורם הצלחה בתפקידו החדש כי הצלחתו – הצלחתנו. ברכות ליורם כהן".
 
גם דיסקין בירך את כהן, ואיחל לו הצלחה רבה בתפקידו. בהודעה שפרסמה לשכתו ציין כי נסיונו העשיר, בשילוב יכולותיו האישיות והמקצועיות, יאפשרו לכהן להוביל את השירות בהצלחה אל מול אתגרי ההווה והעתיד. "מינויו של יורם, מועמד שצמח בשורות הארגון, יאפשר לשב"כ לממש את ייעודו - ביטחון מדינת ישראל על הצד הטוב ביותר", מסר דיסקין.


 

"ייאפשר לשב"כ לממש ייעודו על הצד הטוב ביותר" (באדיבות חדשות 10)

 

מ"חטיבת הסיכול" בשטחים לטרור האיראני

כהן יהיה ראש השירות הראשון שחובש כיפה. הוא בן 51, נשוי ואב לחמישה, ומתגורר בירושלים. אחרי שלמד בישיבה התיכונית "מדרשיית נעם" בפרדס חנה, את שירותו הצבאי עשה בסיירת גולני. לשב"כ התגייס ב-1982 ושימש כמאבטח. לאחר מכן היה רכז שטח בנפת בנימין ורמאללה, ובהמשך מונה לראש "חטיבת הסיכול" ביהודה. עם השנים התקדם בסולם התפקידים ומונה לראש האגף לסיכול טרור ערבי-איראני.


נתניהו מכריז על המינוי. לראשונה בשידור חי (צילום: נועם מושקוביץ)

 

ב-2003 מונה כהן לראש מרחב ירושלים ויהודה ושומרון. שנתיים לאחר מכן מונה לסגן ראש הארגון, תפקיד אותו מילא במשך כשלוש שנים. ב-2008 נסע לוושינגטון לשמש עמית מחקר במכון וושינגטון למדיניות ארה"ב במזרח הקרוב. בשנתיים האחרונות הוא עמד בראש צוותים שעסקו בגיבוש תפיסת ניהול השב"כ ובנושאים טכנולוגים לעשור הקרוב. לכהן תואר ראשון ושני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה.

 

דיסקין, שכיהן בתפקיד הביטחוני הרגיש בשש השנים האחרונות, יפרוש במאי. ההערכה היא כי לפני שקיבל את ההחלטה על מחליפו, האזין ראש הממשלה ברוב קשב להמלצתו של דיסקין.

 בצמרת הארגון היו לפחות שלושה מועמדים "טבעיים" וטובים שדיסקין יכול היה להמליץ עליהם - ומי שנחשב על-ידי רבים למועמד המוביל היה הסגן המכהן י'.

 

כהן, ראש השב"כ ה-12, ייכנס לתפקידו בתקופה רגישה, לאחר שורה של שינויים וטלטלות במזרח התיכון בכלל, ובזירה הפלסטינית בפרט. דיסקין התייחס לכך לאחרונה ואמר כי ישראל צריכה לשמור על עירנות נוכח ההתפתחויות האחרונות בעולם הערבי. "האירועים שהתרחשו באזור מהווים תמרור אזהרה, ומצביעים כי השקט הוא שברירי. אנו מודעים לעניין, מבינים את המשמעויות ונערכים לכל מה שיקרה".

 

Read this article in English

 

נאום ראש הממשלה הועבר בשידור חי. צילם: אבי פרץ


פורסם לראשונה 28/03/2011 19:53

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם כהן. ירושלמי, אב לחמישה
צילום: באדיבות תקשורת שב"כ
נתניהו, הערב. "מכיר את האתגרים"
צילום: נועם מושקוביץ
דיסקין. לשמור על עירנות
צילום: בן קלמר
מומלצים