שתף קטע נבחר

ראש השב"כ הבא: "מלך האינתיפאדה השנייה"

יורם כהן היה אחראי על מבצעים מיוחדים וסיכולים ממוקדים, כחלק מחיסול תשתית חמאס בגדה. "הוא איש שקט", אמרו גורמים המעורבים במינוי, שלא צופים טלטלה. איתן כבל למד איתו: "לא טיפוס שמשתולל". השכנים: "אדם מדהים וצנוע"

אחרי כמעט שש שנים של עידן יובל דיסקין בראשות השב"כ, ב-15 במאי ייכנס לנעליו הגדולות יורם כהן. אמש (יום ב') הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו על המינוי. בזמן שהטרור מעזה מתגבר והשקט היחסי בגדה המערבית נראה שברירי במיוחד, הראש הבא מכונה בשב"כ "מלך האינתיפאדה" (השנייה). כהן היה אחראי על המבצעים המיוחדים והסיכולים הממוקדים בתחילת העשור שעבר, והוביל את חיסול תשתית חמאס ביהודה ושומרון.

 

ראש חדש לשב"כ - כל הדיווחים ב-ynet:

עדכונים שוטפים גם בפייסבוק של ynet

 

כהן, בן 51, חובש הכיפה הראשון שיעמוד בראש השב"כ, שירת בצבא בסיירת גולני. אחרי שטיפס במעלה הדרגות בשב"כ, כשהיה במטה עסק רבות בטרור בינלאומי. בצמרת הביטחונית הוא מקורב יחסית לרמטכ"ל הטרי, רב-אלוף בני גנץ, וכחלק מעבודתו גם הכיר מקרוב את ההנהגה ברשות הפלסטינית. בשלוש השנים הראשונות של דיסקין, כהן היה סגנו.

 

גורמים שהיו מעורבים במינוי מגדירים אותו "איש שקט", ומעריכים שהצעד לא יגרור גל עזיבות בארגון. בהקשר זה ציין המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון,

 כי "הייתה התמודדות לתפקיד בין שני מועמדים רציניים מאוד, יורם כהן וי', שניהם סגני ראש השירות ועתירי ניסיון. כל בחירה במקרה הזה היא טובה, ואני מקווה שי' יישאר בשירות למרות שלא זכה בתפקיד".

 

יעלון אמר שעבד עם יורם כהן עוד כשהיה רמטכ"ל "בזמן מלחמת הטרור הפלסטינית, ושם הוא הוכיח, כראש מרחב, יכולות מודיעיניות, מבצעיות ופיקודיות גבוהות מאוד ויצירתיות מרשימה".

 

המדרשייה שהצמיחה קודקודים

במדרשיית נעם בכפר סבא התרגשו הערב מאוד עם קבלת הידיעה על בחירתו של בוגר הישיבה. כהן למד במדרשייה במיקומה ההיסטורי בפרדס חנה. ח"כ איתן כבל סיפר ל-ynet שכהן היה מחזור מעליו. "אני זוכר אותו, הוא היה בחור מאוד פעלתן. רוב זמנו בילה ליד מכשירי הכושר, מכשירי המתח. הוא התכונן לצבא בכל מאודו, היה מוביל ושאפתן. הוא הגיע לפסגה מאוד מרשימה".

 

כבל גם שמע את סקירותיו כשהיה שר בממשלה. "הוא איש רציני מאוד מאוד. לא טיפוס משתולל. השב"כ ועם ישראל התברכו באיש מהטובים ביותר שיש, ואני מאחל לו הצלחה. שמחה גדולה בלבי על המינוי".


"הגיע לפסגה מאוד מרשימה". כהן (צילום: באדיבות תקשורת שב"כ)

 

לפני כחמש שנים נסגרה המדרשייה בפרדס חנה, שנוסדה ב-1945, ואוחדה עם חטיבת הביניים בכפר סבא. לפני כשבועיים שלחו אנשי המוסד לכהן הזמנה לערב הצדעה לבוגרים, וכמו שזה נראה כרגע, הוא לא יהיה ה"קודקוד" היחיד באירוע. הזמנות נשלחו גם לבוגרים נוספים - ממפקד השייטת ומח"ט גולני אלוף-משנה אופק בוכריס (שניהם, אגב, מונו אף הם בחודשים האחרונים), דרך שר המשפטים יעקב נאמן, כבל, ועד לחניך המצטיין בקורס הטיס האחרון.

 

"כולנו מאושרים ושמחים, למרות שאף אחד מאלו שהכיר את יורם לא היה מופתע", סיפר ל-ynet מנכ"ל המדרשייה, שמואל בר-לבב, "אני הגעתי למדרשייה איך שהוא עזב, וחברים סיפרו לי שהוא היה תלמיד חבר'מן, אהוב על כל החבר'ה, והתגלה כמנהיג עוד בנעוריו. כמובן שעם השנים שמרנו כולם על קשר, ונפגשנו בשבתות. בחירתו של כהן היא גאווה גדולה לכולנו".

 

"נעים הליכות, אדם מדהים"

ברחוב הירושלמי השקט והקטן שבו מתגורר ראש השב"כ החדש, התושבים התרגשו למשמע המינוי. גלילה, שמתגוררת בבית ממול, אמרה ל-ynet: "היינו מאוד גאים לשמוע על השכן שלנו, אנחנו מאחלים לו הרבה בהצלחה ומזל טוב, הוא איש טוב ונעים הליכות, ומאוד צנוע. הם אנשים שקטים, המשפחה כולה נחמדה".

 

אברהם כהן - אין קשר משפחתי - סיפר על "אחד השכנים הכי טובים שלנו. אנחנו בקשרי ידידות, בפורים העברנו משלוחי מנות ולפעמים הוא מתפלל איתנו בבית הכנסת. ההודעה של נתניהו היא הפתעה משמחת, יורם הוא בן אדם מדהים ויוצא דופן. אני מאחל לו שיצליח עבור כולנו".

 

שכן אחר אמר על כהן שהוא "איש שקט שמדבר איתך תמיד בגובה העיניים, אנחנו מאחלים לו הרבה הצלחה, אחרי הכל מעכשיו הוא אחראי על הביטחון שלנו".

 

אגב, גם באיראן מכירים את שמו של כהן לא מאתמול. שמו המלא נחשף בידיעה שפורסמה באתר האינטרנט של רשת "Press TV" בנובמבר 2008, בה נכתב כי "מאמר שפורסם באתר אמריקני חשף את שמו של סגן ראש השין-בית, ומי שעלול להיות ראש הארגון הבא".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, עומרי אפרים ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם כהן. מכיר מקרוב את ההנהגה הפלסטינית
צילום: באדיבות תקשורת שב"כ
"יצירתיות מרשימה". השר יעלון
צילום: אורי פורת
צילום: גבי מנשה
כבל. "מוביל ושאפתן"
צילום: גבי מנשה
מומלצים