שתף קטע נבחר

העובדים הסוציאליים חוזרים לעבוד: יקבלו פחות

אחרי שכבר דחו את הסיכום הראשוני עם האוצר, בעקבות איום בית הדין הארצי לעבודה הושג הסכם: התוספת לשכר תרד, אך לא יתווספו שעות עבודה. עו"סית המתנגדת להסכם: "לו הייתי יודעת שכך תיגמר השביתה, לא הייתי יוצאת אליה"

במשך 23 ימים הם שבתו ויצאו למאבק שהוגדר על עתיד הרווחה בישראל - והערב (יום ב') הוא נגמר. העובדים הסוציאליים יחזרו מחר בבוקר לעבודה סדירה, אחרי שהגיעו להסכם עם משרד האוצר על תנאי העסקה חדשים ותוספות לשכר, אך ממש לא כולם מרוצים.

 

 

אחרי דיון בבית הדין לעבודה, שאיים להוציא לבקשת המדינה צווי מניעה,

 התכנסו הצדדים למשא ומתן מזורז על פרטים אחרונים בהסכם, שעיקריו גובשו עוד בשבוע שעבר.

 

בסופו של דבר נקבע כי למעשה תוספת השכר הממוצעת לכלל העובדים תרד מ-25% ל-22.5%. התוספת תהיה בשיעור של 7.25 אחוזים, בנוסף למרכיב לא-דיפרנציאלי בסך 1,000 שקלים, במקום 1,100. בתמורה, לא יידרשו העובדים הסוציאליים להגדיל את שבוע העבודה שלהם בשעה וחצי, וימשיכו לעבוד 39 שעות.

 

התשלום עבור ביגוד לא ישופר, ההצמדה למדד תיעשה מדצמבר 2011 ולא מהיום. נציגי האיגוד והאוצר לא הצליחו להגיע להסכמה על ועדה לשינוי טבלת השכר כפי שדרש איגוד העובדים הסוציאליים. כמו כן, הפעימות של תוספת השכר יישארו במועדן - אך בתקצוב שונה. ימי ההבראה השנתיים יהיו 13 במקום 11.

 

"המאבק על מדינת הרווחה לא נגמר"

למרות ההסכם, לא כולם מרוצים. "זהו יום עצוב לעבודה הסוציאלית", אמרה ל-ynet פזית כוכבי, עובדת סוציאלית קלינית. "לו הייתי יודעת שכך תיגמר השביתה סביר להניח שכלל לא הייתי יוצאת אליה. תוספת שקלית בלבד למשכורת אינה שינוי טבלת השכר, תשלום על כונניות, שעות נוספות, ותשלום על אחזקת רכב".

 

גם עמיתתה, שירה שכטמן, חשה שהמדינה החליטה להפקיר את עובדי הרווחה. "ההסכם הזה מבזה, ולא מכבד אותנו כעובדים או אזרחי מדינת ישראל", היא ציינה, "האוצר הוא מדינת ישראל מבחינתנו ונראה שמדינת ישראל החליטה להמשיך להפקיר את האוכלוסיות המוחלשות, את העובדים ואת מעמד הביניים כולו".

לדבריה, המאבק "עוד לא נגמר, מכיוון שהוא אינו רק על המשכורת והכבוד המקצועי שלנו, אלא גם על עתיד מדינת הרווחה".

 

משרד האוצר: 12 ימי שביתה מיותרת

ההסכם שהושג התקבל לאחר שהעו"סים דחו את הסיכום הראשוני עם האוצר והמדינה פנתה לבית הדין לעבודה. מאיגוד העובדים הסוציאליים נמסר בתגובה כי "זה המקסימום שיכולנו להשיג עבור העובדים הסוציאליים. אם היינו מסרבים לסיכומים אלה, לא מן הנמנע שהיינו חוזרים לנקודת ההתחלה ולא היינו זוכים לתוספת זו, שאולי אינה מספיקה, אבל היא משמעותית".

 

ממשרד האוצר נמסר כי הם מביעים צער על 12 ימי שביתה מיותרת. "הסכם המסגרת נותר כשהיה. העובדים הסוציאלים ויתרו על תוספות שכר בתמורה להשארת שבוע עבודה של 39 שעות, הסכם שנסגר כבר לפני 12 יום".

 

גם בהסתדרות סבורים שניתן היה להגיע להסכם עוד קודם. "כבר לפני שבוע ניתן היה לסיים את השביתה", אמר גורם בהסתדרות. "השגנו הסכם שלטענתנו הוא טוב.חבל שצריך היה להמשיך את השביתה עוד שבוע".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה מחוץ לדיון בבית הדין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים