שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

בשאר אסד נכנע ללחץ? ממשלת סוריה התפטרה

הממשלה הגישה את התפטרותה בעקבות שבוע הדמים הקשה במדינה, בו נהרגו לפחות 61 מפגינים מתנגדי משטר. הנשיא אסד צפוי להציג בקרוב חבילת הטבות לבני עמו. ומי יעמוד בראש ממשלת המעבר? נאג'י אל-עטרי, ראש הממשלה שהתפטרה

האם המשטר בדמשק נכנע ללחץ המחאה העממית נגדו? ממשלת סוריה הגישה היום (יום ג') את התפטרותה בפני נשיא המדינה בשאר אסד. הנשיא הסורי קיבל את התפטרות ממשלתו של מוחמד נאג'י אל-עטרי ועל פי סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה, מי שמונה לעמוד בראש ממשלת המעבר הוא לא אחר מאשר אל-עטרי.

 

הסלמה באלימות בסוריה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

  

ההודעה על התפטרות הממשלה הסורית, לאחר יותר משבוע של אלימות קשה בה נהרגו לפחות 61 מפגינים, איננה מפתיעה לאור הדיווחים האחרונים שפורסמו על כוונתה להתפטר ועל רצונו של אסד להציג בקרוב "חבילת הטבות גדולה" בפני בני עמו.


"נקריב את חיינו למען אסד", צעקו ההמונים בדמשק, היום (צילום: AFP)

 

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה מסרה כי אסד קיבל את התפטרותם של 32 חברי הקבינט, בראשות אל-עטרי, שמכהן בתפקיד מאז 23 בספטמבר. הקבינט הסורי ימשיך לנהל את ענייני המדינה עד אשר תקום ממשלה חדשה.

 

הפגנות המונים בדמשק ובחלב - למען אסד

אסד צפוי לשאת נאום בפני האומה הסורית ב-24 השעות הקרובות.

בנאומו צפוי הנשיא הסורי להכריז על הסרת חוקי החירום במדינה ועל כוונת משטרו להסיר מגבלות נוקשות רבות על החירויות האזרחיות והפוליטיות.

 

ההודעה על התפטרות הממשלה הסורית באה כמה שעות לאחר שמאות אלפי בני אדם יצאו להפגנת תמיכה בנשיא הסורי בכיכר המרכזית של דמשק, במה שהם כינו "הפגנת נאמנות לאומה". המוני המפגינים נשאו בהפגנה את דגלי המדינה ואת תמונותיו של הנשיא הסורי. הפגנה דומה נערכה במקביל בעיר חלב. 


"הקונספירציה המלוכלכת נגד אסד לא תאריך ימים", אמר תומכו (צילום: AP)

 

"בדמנו, בנפשנו, נקריב את עצמו בשביל בשאר", שרו המפגינים שהגיעו לכיכר המרכזית של דמשק ברגל ובאוטובוסים. "אלוהים, סוריה, בשאר וזה הכל. אחד, אחד, אחד, יש רק עם סורי אחד".

 

רבים מהמפגינים בדמשק הדגישו את מה שהם רואים כאחדות לאומית במדינה הערבית. "הסורים הם עם אחד. אין מקום למחלוקות דתיות בינינו", סיפרה לסוכנות הידיעות AP ג'ינאן אדרה, סורית בת 36 שהגיעה מסעודיה - מלווה בשני ילדיה בני 3 ו-5 - כדי להפגין את תמיכתה באסד.

 

מוחמד עלי, סורי בן 40, סיפר ל-AP כי אסד נמצא בקשר עם העם הסורי ומודע לצורך שלו ברפורמות. "הקונספירציה המלוכלכת הזו לא תאריך חיים, כולנו מאחוריו", סיפר עלי שנשא תמונה של אסד והצמיד אותה לחזה שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יציג רפורמה? אסד
צילום: AFP
"אני אוהבת את סוריה". תומכת אסד בדמשק
צילום: AP
מומלצים