שתף קטע נבחר

גם מי שקרא לקדאפי "מלך המלכים" באו"ם - ערק

אחרי עריקתו של שר החוץ, עוד מכה לקדאפי: רק לפני שנה וחצי הלל ושיבח עלי טראקי את שליט לוב בעצרת האו"ם, אך היום הוא פרסם הודעה לפיה יסרב לכהן בכל תפקיד לובי. מוסא קוסא, שברח ללונדון, עשוי להיחקר על הפיגוע בלוקרבי

בספטמבר 2009 הציג עלי טראקי את מועמר קדאפי כ"מלך המלכים " - היום (ה') הוא הפנה לו עורף: שר החוץ הלובי לשעבר ומי שהיה נציג המדינה באו"ם, עלי טראקי, אמר כי הוא מסרב לכהן בתפקיד רשמי מטעם לוב. הוא גם גינה את שפיכות הדמים במדינה.

 

טראקי העביר את הדברים לסוכנות הידיעות רויטרס, דרך אחיינו סופיאן, דיפלומט לובי בליגה הערבית בקהיר. הוא אמר כי דודו נמצא גם כן בבירת מצרים. "החלטתי

 לא המשיך בעבודתי או לקבל כל תפקיד", אמר שר החוץ לשעבר בהצהרה. "אני מתפלל לאלוהים שיעזור לי להציל את אומנתו היקרה". הוא קרא גם לדיאלוג בינלאומי, כדי לדון בשאיפות של הלובים.

 

במקביל, שר החוץ הלובי לשעבר, מוסא קוסא, שערק מארצו וביקש מקלט מדיני בבריטניה, עלול לעמוד בפני חקירה על חלקו בפיצוץ מטוס פאן אם מעל העיירה לוקרבי בדצמבר 1988. התביעה בסקוטלנד הודיעה כי ביקשה ממשרד החוץ הבריטי להיפגש עם הבכיר הלובי ולחקור אותו. 

 

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, אמר כי התפטרותו של קוסא, מוכיחה כי המשטר  הלובי "מתמוטט, מפורק ולחוץ". הוא הדגיש כי לא ניתנה לשר הלובי כל חסינות משפטית.  

 

ג'ים סווייר, שבתו פלורה נהרגה במתקפת הטרור שגבתה את חייהם של 270 בני אדם, אמר ל"גרדיאן" הבריטי כי קוסא, ששימש בעבר כראש המודיעין הלובי, עשוי לשפוך אור על האירוע. סווייר יחד עם פרופ' רוברט בלק - שהיה בצוות התביעה של הנאשם הלובי שנעצר בעבר - סיפרו כי שוחחו בעבר פעמים רבות עם קוסא ותיארו אותו כאיש המפחיד ביותר שפגשו אי פעם. לדבריהם, השר הלובי דבק תמיד בעמדה הרשמית שלפיה לוב לא היתה אחראית לפיגוע.

 

בלק, פרופסור למשפטים, עמד מאחורי משפטם של מרגי ואל-אמין חליפה פהימה בהולנד ב-2001. עם זאת, הוא וסווייר מאמינים כי אל-מרגי חף

 מפשע. סווייר טען כי הראיות מובילות לסוריה ולא ללוב. לדבריו, "בתוך הממשל הלובי, חוץ מקדאפי עצמו, קוסא הוא האדם בעמדה הטובה ביותר להגיד לנו מה הממשל יודע או עשה. הוא יהיה מקור מידע שאין שני לו". 

 

בלוב מיהרו להכחיש אתמול כי קוסא ערק וטענו כי הוא בשליחות דיפלומטית. אולם בממשלת בריטניה אישרו כי השר הלובי המריא ללונדון "מרצונו החופשי", ומסרו כי אמר להם שהוא עזב את משרתו. עזיבתו של קוסא מהווה מכה קשה לקדאפי. למעשה הוא הבכיר ביותר בממשל שנוטש את שליט לוב, לאחר ששר המשפטים מוסטפא עבד אל-ג'ליל עשה זאת בתחילת המערכה, והפך לאחד ממנהיגי האופוזיציה במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי באו"ם, בספטמבר 2009
צילום: AFP
מוסא קוסא. יישפט בבריטניה
צילום: AP
צילום: רויטרס
270 הרוגים. אסון לוקרבי
צילום: רויטרס
מומלצים