שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

לוב: 30 הרוגים במתקפת גראדים על המורדים

כוחותיו של קדאפי תקפו את העיר קטלר בעשרות טילי גראד. הפצועים מפחדים להתפנות לבתי החולים מחשש ל"נקמת השלטונות". במקביל פתחה נאט"ו בחקירת מתקפת הקואליציה בה נהרגו בטעות 13 מורדים שזוהו כחיילים בצבאו של קדאפי

יממה לאחר שנכשל הניסיון להגיע להפסקת אש, הקרבות בלוב נמשכים במלוא העוצמה: לפחות 30 בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו הערב (שבת) במתקפת טילי גראד של צבא לוב על מעוזי המורדים בעיר קטלר, דרומית-מערבית לטריפלי - כך דיווחו עדי ראייה במקום.

 

 

העיר, שנמצאת בשליטת בשליטת המורדים, ספגה ירי מתמשך במשך כל סוף השבוע. "כוחותיו של מועמר קדאפי ירו עשרות טילי גראד ללא הפסקה", אמר אחד מתושבי העיר. "כמה משפחות עזבו את העיר בגלל הירי, אבל יש לנו בעיה לפנות את הזקנים מהעיר".


מפחדים לפנות את הפצועים לבתי החולים. המורדים בלוב (צילום: AP)

 

עד ראייה אחר, תושב העיר, סיפר כי בעיר התבצעו "מעצרים נרחבים" וכי עשרות בני אדם נעדרים. "המשפחות מפחדות לקחת את הפצוים לבתי החולים מחשש לנקמת הרשויות", סיפר. תושבים נוספים בעיר דיווחו כי כוחותיו של קדאפי מפגיזים באזור כבר כמה ימים ברציפות.

 

מטוסי הקואליציה הרגו בשוגג מורדים

לפחות 13 מורדים לובים נהרגו אמש בשוגג בתקיפת מטוסי כוחות הקואליציה, בעיר ברגה שבמזרח המדינה. ארגון נאט"ו, המוביל כעת את המבצע הבינלאומי בלוב, הודיע כי יחקור את המקרה. ככל הנראה, הכוחות זיהו את המורדים וחשבו בטעות שמדובר בחלק מצבא הנאמנים של קדאפי. בנאט"ו הבהירו כי מטרת התקיפות היא להגן על אזרחי לוב.

 

אמש הודיעו גורמים רשמיים מטעמו של השליט, מועמר קדאפי, כי הם דוחים את הצעת האו"ם להפסקת אש במדינה, זאת לאחר שהמורדים הסכימו לדרישות להפסקת אש בתנאי שקדאפי יעניק להם חופש. במסיבת עיתונאים שנערכה במעוז המורדים שבעיר המזרחית בנגזי, דרש ראש המועצה הלאומית של המורדים, מוסטפה עבד אל-ג'ליל, שקדאפי יסיג את כוחותיו מערים בהן הוא עוד שולט.

 

"אין לנו התנגדות להפסקת אש, אבל בתנאי שבערים במערב לוב יינתן לאנשים חופש מלא להביע את עמדותיהם, והעולם יראה שהם בוחרים בחופש", אמר נציג המורדים. הוא התעקש: "לא ניסוג מעמדתנו שקדאפי ומשפחתו חייבים לעזוב את לוב".

 

ראש המועצה טען כי קדאפי משתמש ב"שכירי חרב", והזכיר לעולם המערבי כי אם כוחותיו של השליט לא יפסיקו לתקוף אזרחים, המורדים יזדקקו לסיוע בחימוש כוחותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מתקשים לפנות את הזקנים". הפצצה בלוב
צילום: רויטרס
המורדים זוהו בטעות כחייליו של קדאפי. מטוסי הקולאיציה
צילום: רויטרס
מומלצים