שתף קטע נבחר

שרים ביהודית

אודי דוידי מנסה להמשיך את הצלחת הסינגל הראשון, שלומי כהן נותן את כל הקרדיט לקדוש-ברוך-הוא, דורון ברדא אחראי על הסלסולים החדשים - ואמני "שמים" עושים חשק לסוף שבוע רגוע. מצעד הסינגלים נותן ברוחניות

מזרחי או רוחני, מן המקורות או מקורי - אבל כל הזמן יהודי. הז'אנר שלא נח לרגע ממשיך להנפיק יצירות ויוצרים מכל הסוגים ששרים ביהודית.

 

אודי דוידי, "כמו ציפור"

הסינגל השני מתוך האלבום שבדרך, מקווה להמשיך את הצלחת "בן אהוב" - הסינגל הראשון, שכבש את המקום הראשון במצעד ההשמעות השבועי של תחנות הרדיו בישראל במשך שבועיים רצופים.

 

"כמו ציפור הוא שיר מטאפורי, המדבר על הקשר בין האדם לאדמה, ועל תחושת סוף הגלות", כך דוידי. מילות השיר אומרות "את המקל הוא שוב יניח שם בצד, זרוק, מוזנח, יקווה שלא יפגוש בו לעולם ואת תיק הייסורים ששנות אלפיים נאסף, יסיר מעל גבו, יזרוק אל תוך הים".

 

הדיסק החדש, החמישי במספר, עתיד לצאת בקיץ הקרוב ולכלול 12 שירים. כמו את כל הטקסטים שלו, גם את "כמו ציפור" כתב והלחין עם רעייתו לילך. "אפילו שם לאלבום עוד אין לנו", דוידי מודה. "רק כששומעים את כל הקונספט, אפשר לתת שם לדיסק, ואחרי שזה קורה - זה הופך להיות מובן מאליו. גם על שמות הילדים החלטנו תמיד ממש בין הלידה לברית".

 

שלומי כהן, "דרך"

לא רבים היוצרים שנותנים את הקרדיט של יצירותיהם לקדוש-ברוך-הוא, אבל שלומי כהן החליט שהוא רק הצינור, השליח, והקרדיט שייך לאל בלבד. לא אהבתם? תגידו תהילים.

 

"יש עננה של ניגונים המיועדים לרדת לעולם - מילים, לחנים, ובסופו של דבר שירים. הקב"ה מוביל אותם לצינורות קיימים", אומר כהן. "אני לא מלחין. אני השליח של הקב"ה להוריד את הניגונים לעם ישראל ולעולם כולו".  

 

מלבד היותו מוזיקאי עובד (הוא גיטריסט, מורה לגיטרה ומנגן בלהקות שונות) - כהן (32), אב לארבעה, הוא חבר מן המניין בצוות המקצועי של המוסד "רטורנו", המטפל, בין היתר, בהתמכרויות ובעיות פסיכו-חינוכיות אחרות של בני נוער דתיים.

 

עשר שנים התגבש האלבום, ורק עכשיו מתחילים לראות את האור בקצה הגרמופון. "אני לא 'עובד' על האלבום", הוא מסביר. עשר שנים - זה הזמן שהחליט הקב"ה לשלוח אליי את כל השירים, כדי להוציא אותם לאור".

 

דורון ברדא, ״אתה לי האחד״

על הנישה המזרחית מופקד דורון ברדא (36), שמשחרר את הסינגל השלישי מתוך האלבום שעתיד לצאת בקיץ הקרוב.

 

ברדא (36) הטברייני גדל במשפחה מוזיקלית, והוא מתכנן קיץ לוהט גם מחוץ לטבריה, עם להיטים קצביים באווירה ים תיכונית.

 

פרויקט שירי שבת, "ידיד נפש"

אחרי "לכה דודי" ו"אשת חיל" - הגיע תורו של הפיוט הידוע "ידיד נפש" להצטרף לפרויקט שירי השבת של אתר מ.א.מ.י לאמנות ומוזיקה יהודית, מבית "שמים".  

 

"היה לנו ברור שהפיוט היפהפה הזה, שמושר בקבלת השבת ובסעודה שלישית, ייכלל בפרויקט", אומר עופר שכטמן, זמר בפני עצמו וצלם הפרויקט.

 

אתר מ.א.מ.י לאמנות ומוזיקה יהודית כינס אמנים - בעלי תשובה ברובם, מתוך כוונה לספק להם במה. "בשנים

האחרונות חוזרים יותר ויותר אמנים בעלי תשובה לעסוק במוזיקה שבאה ממקום של קדושה, בעקבות החזרה בתשובה", אומר רוני איילון, יוזם הפרויקט. "רק חלק קטן מהם מקבל מקום בתעשייה המוזיקה הישראלית".

 

כל המשתתפים בפרוייקט שירי השבת הייחודי, עושים זאת בהתנדבות מלאה, במטרה להנגיש את הניגונים העתיקים למאזינים בשנת 2011. "אנו מבקשים לייצר חיבור מחודש בין עם ישראל, לניגונים שליוו אותו במשך ההיסטוריה", אומר עופר שכטמן.

 

הצילומים נערכו - באותה רוח כלל-ישראלית - ברחבי הארץ, במשך כמה חודשים, כך שכל אמן הצטלם בסביבתו הטבעית, סמוך לביתו. הפרויקט המוגמר יופץ חינם אין כסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוף לגלות. אודי דוידי
צילום: רמי זרנגר
מצא את הדרך. שלומי כהן
צילום: אלי כהן
ידידי נפש - אמני פרויקט שירי שבת
צילום: עופר שכטמן
ברדא. קיץ לוהט
עטיפת הסינגל
מומלצים