שתף קטע נבחר

יו"ר סאמיט זוהר לוי הוא שיאן השכר עם 38 מיליון

יו"ר חברת הנדל"ן סאמיט הוא שיאן השכר בחברות הבורסאיות ב-2010. למקום השני הגיע יורם טורבוביץ' עם עלות שכר של 31.5 מיליון שקל, ודוד עזריאלי במקום השלישי עם 25 מיליון שקל במזומן - פי 245 מהשכר של המבקר הממוצע בקניון שלו. מי הפתיע, מי ירד, ומיהן 4 הנשים ברשימת 100 השיאנים?

הסתיימה עונת הדו"חות השנתיים של 2010 - וברגע האחרון נקבע שיאן שכר חדש בחברות הבורסאיות בישראל. עלות שכרו של זוהר לוי, יו"ר חברת הנדל"ן סאמיט, הסתכמה בלא פחות מ-38 מיליון שקל - 3.2 מיליון שקל בחודש אם תרצו.

 

 

לוי עקף באישון ליל חמישי את דוד עזריאלי ויורם טורבוביץ' הודות להסכם שכר נדיב שהעניק לו אופציות בשווי של כ-32 מיליון שקל. למעשה, מהדו"חות של סאמיט עולה כי לוי היה נדיב - וויתר על 6 מיליון שקל משכרו. אבל אל תדאגו לו - הסכום יועבר כדיבידנד למשקיעים, ובראשם לוי עצמו עם 43% ממניות החברה.

 

את הרף הבלתי נתפס של 30 מיליון שקל בשנה חצו ב-2010 שניים: לוי ויורם טורבוביץ' שבזכות תוכנית אופציות נדיבה בדלק אנרגיה ואזורים, הסתכמה עלות שכרו ב-31.5 מיליון שקל. טורבוביץ', שרוב שכרו באופציות, צפוי לעזוב את דלק אנרגיה ולצאת עם 9.1 מיליון שקל "בלבד", לא רע לתקופה בת שנה וחודשיים.

 

דוד עזריאלי נחת במקום השלישי עם עלות שכר של 24.9 מיליון שקל, אבל במקרה שלו - הכל במזומן. למעשה אפשר לומר שעזריאלי מרוויח בחודש פי 245 מהשכר של המבקר הממוצע בקניון שלו בתל אביב, שהרוויח, לפי נתוני הלמ"ס ב-2010 שכר ממוצע של 8,430 שקל בחודש. עזריאלי מסכם שנה מוצלחת במיוחד: אחרי שהנפיק את קבוצת עזריאלי לפי שווי של 9 מיליארד שקל, עלה השווי ל-12.5 מיליארד שקל.

 

במקום הרביעי מדורג אלי אלרואי, יו"ר דירקטוריון GTC פולין (חברה בת של קרדן אן.וי), עם 23.7 מיליון שקל בשנה.

 

בשנה שעברה אף בכיר בחברה ציבורית לא הרוויח מעבר ל-20 מיליון שקל, אבל השנה לא פחות משישה בכירים נהנו מסכומים כאלה. במקום החמישי מדורג מנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעד, עם 23.5 מיליון שקל ובמקום השישי מנכ"ל החברה הבת כיל, עקיבא מוזס, עם 21 מיליון שקל. אמנם מרכיב גדול הוא באופציות, אבל מוזס הוכיח שהאופציות הופכות להרבה מאוד כסף כאשר בעשור האחרון לקח למעלה מרבע מיליארד שקל.

 

מפתיע ברשימה מנכ"ל אל על הנכנס, אליעזר שקדי, שהצמיחה בענף התעופה הטיסה את שווי האופציות שקיבל ודרגה אותו במקום השביעי - כך שעלות שכרו הסתכמה ב-16.8 מיליון שקל.

 

השיאן של השנה שעברה, דוד אבנר, ירד ב-2010 למקום השמיני עם עלות שכר של 16.4 מיליון שקל, שכללו פיצויי פרישה מניהול פרטנר. בשנה שעברה עלות שכרו של אבנר עמדה על 19.8 מיליון שקל. מנכ"ל דש ני"ע היוצא, קובי לוינסון, גרף 15.4 מיליון שקל ונכנס למקום התשיעי.  

 

עוד בעל שליטה חובב מזומנים הוא יו"ר סאני ובעל השליטה בפרטנר, אילן בן דב. עלות שכרו כיו"ר סאני הסתכמה ב-15.2 מיליון שקל, והכל במזומן. עם שכר זה סגר בן דב את העשירייה הראשונה.

 

האיש הנמצא במוקד המאבק בשכר בחברות הציבוריות, מנכ"ל מזרחי טפחות, אלי יונס, ירד מהמקום השני למקום ה-12 עם עלות שכר של 14.3 מיליון שקל. למרות זאת, יונס עדיין מחזיק בתואר הבנקאי המתוגמל ביותר; אחריו נמצאים יו"ר הפועלים, יאיר סרוסי, והמנכ"ל, ציון קינן, עם 12.9 מיליון שקל ו-11.4 מיליון שקל.

 

את היצוג הנשי ברשימה אפשר לסכם במלה אחת: עלוב. רק ארבע נשים נמצאות בין 100 מקבלי השכר הגבוה ביותר. השכר הגבוה ביותר מקרב הנשים הוא של יו"ר שיכון ובינוי, רוית ברניב - 8.9 מיליון שקל. אחריה ברשימה נמצאות מנכ"לית בנק לאומי, גליה מאור - 8.5 מיליון שקל, מנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק - 6.3 מיליון שקל, ויו"ר דש אייפקס היוצאת, גבי רביד עם 5.7 מיליון שקל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו שי סלינס, מישל אודי ויעל חלק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוהר לוי
דוד עזריאלי
צילום: עופר עמרם
יורם טורבוביץ'
צילום: שאול גולן
מומלצים