שתף קטע נבחר

הפלסטינים: גולדסטון לא עמד בלחץ של ישראל

ברשות הפלסטינית ובחמאס זועמים על השופט הדרום אפריקני ששינה את עמדתו בנוגע למבצע עופרת יצוקה: "לא משנה את העובדה שישראל הרגה יותר מ-1,500 אזרחים"

בעוד שבישראל מרוצים מסיבוב הפרסה שעשה ריצ'רד גולדסטון , ברשות הפלסטינית זועמים על השופט הדרום אפריקני. בהודעה לעיתונות שפרסם היום (א') אמר נביל אבו-רודיינה, דוברו של הנשיא אבו-מאזן, כי שינוי עמדתו של גולדסטון לא משנה את העובדה שישראל ביצעה טבח ופשעי מלחמה בעזה בעת מבצע "עופרת יצוקה" והרגה יותר מ-1,500 אזרחים פלסטינים.

 

 

בהודעה מתח אבו-רודיינה ביקורת על המאמר שפרסם השופט ב"וושינגטון פוסט" והדגיש כי הרשות הפלסטינית תמשיך במאמציה כדי שישראל תישא באחריות לפשעי המלחמה שבוצעו בעזה.

 

בשיחה עם ynet האשים חבר הוועד המרכזי של פת"ח, תאופיק טיראווי, את ישראל בכך שהפעילה לחץ כבד על גולדסטון כדי שיודה בטעותו. "אם גולדסטון חזר בו, אז ככל הנראה הופעל עליו לחץ כבד מצד ישראל, אחרת הוא לא היה עושה זאת", אמר.

 

גם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, תקף את מאמרו של השופט היהודי בראיון לרדיו "קול פלסטין" ואת העובדה שחזר בו מהאשמותיו. הוא שב על העמדה הפלסטינית, לפיה ישראל ביצעה פשעי מלחמת בעזה.

 

בכיר פת"ח, נביל שעת', הוסיף כי למרות דבריו של גולדסטון, ישראל עדיין הנושאת היחידה באחריות להרג של אזרחים פלסטינים חפים מפשע. בראיון לעיתון הפלסטיני "אל-איאם" העריך שעת' כי גולדסטון נכנע ללחצים שהופעלו עליו, משום שאינו יכול היה לשאת בהם יותר.

 

"לדעתי הוא לא מתחרט" 

גם בחמאס זעמו על מאמרו של השופט. בארגון דרשו מהאו"ם ליישם את הדו"ח משום שמדובר בדו"ח של הארגון ולא בדו"ח אישי של גולדסטון. "הארגון התאכזב מעמדתו החדשה של גולדסטון אשר מקבלת את עמדת ישראל", נאמר בהודעה שפרסם דובר חמאס, סמי אבו-זוהרי. כמו כן, בחמאס טענו כי ישראל סירבה לשתף פעולה עם החקירה ולקבל את מסקנות הדו"ח,

לעומת הארגון שסיפק לצוות החוקרים את כל האמצעים הדרושים.

 

בשיחה עם ynet, מזכ"ל מפלגת היוזמה הלאומית הפלסטינית, מוסטפה ברגותי, אמר כי הוא בטוח עדיין שהשופט הדרום אפריקני עומד מאחורי מה שכתב בדו"ח. "שמעתי אותו מדבר הרבה פעמים בנושא ואני יודע שהוא בטוח במה שנכתב בדו"ח, לדעתי הוא לא מתחרט על מה שהוא כתב".

 

ברגותי הדגיש כי מאחורי הדו"ח עומדים אנשים נוספים מלבד גולדסטון. "היה לו את כל המידע שצריך ועובדה שישראל סירבה לקבל אותו. אני משוכנע שכל מה שנכתב שם הוא אמת". מזכ"ל המפלגה הודה כי גם חמאס ביצע פשעי מלחמה משום שירה רקטות לעבר יישובים מאוכלסים. מנגד, לטענתו, ישראל השיבה בכח לא פרופורציונלי. "זה נכון שגם בחמאס ירו אל עבר אזרחים אבל כמה ישראלים נהרגו וכמה פלסטינים נהרגו? תעשו את החשבון לבד".

 

הוא הוסיף: "זה לא משנה מה יאמר או יכתוב, אני הייתי בעזה אחרי המבצע וראיתי את מה שנעשה שם. מה שקרה בעזה זה פשע מלחמה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. שינה את דעתו
צילום: AFP
אבו-מאזן. "ישראל נושאת באחריות"
צילום: רויטרס
חמאס. "מאוכזבים"
צילום: AFP
מומלצים