שתף קטע נבחר

חברי הקהילה של גולדסטון: דרכו לכפרה ארוכה

יהודי דרום אפריקה, שהפעילו לחץ כבד על השופט בעקבות הדו"ח שהאשים את ישראל בפשעי מלחמה בעזה, מרוצים מהשינוי בעמדתו. "הנזק שהוא גרם לישראל וליהודים גדול מאוד", אמרו והבטיחו לשנות גישה: "אנחנו לא נקמנים"

החברים מברכים - אבל דורשים עוד. הרבה ישראלים ויהודים ברחבי העולם זעמו על ריצ'רד גולסטון בעקבות הדו"ח שפרסם על מבצע "עופרת יצוקה", אבל את הלחץ הרב ביותר הוא הרגיש במולדתו - דרום אפריקה. הקהילה היהודית יצאה להפגנות מחאה, החרימה אותו וכמעט אף מנעה ממנו להשתתף בבר המצווה של נכדו. כעת, אחרי שפרסם מאמר שבו הכה על חטא, אמרו ל-ynet חבריו: הדרך לכפרה עוד ארוכה.

 

 

יו"ר הפדרציה הציונית של דרום אפריקה, אברום קרנגל, סיפר בשיחה

עם ynet כי לא הופתע מהתפכחותו של גולדסטון: "מנקודת המבט שלנו, הצעד הזה מאוד אמיץ. אך הוא כבר גרם המון נזק - וזו רק אמירה אחת". לדבריו, מבחינת יהודי דרום אפריקה, המחילה עוד רחוקה. "יש לו דרך ארוכה לעשות, הנזק שהוא גרם לישראל וליהודים גדול מאוד. הוא צריך עוד לומר ולעשות הרבה בשביל לכפר על מה שעשה".

 

לדבריו, ללובי היהודי בדרום אפריקה יד בווידוי המפתיע של גולדסטון. "פגשנו אותו לפני כשנה, ובפגישה הוא עמד על שלו ועל העמדות שלו. אנחנו מנגד, אמרנו לו למה אנחנו כועסים עליו. שאלנו איפה ועדות החקירה נגד כל אותן מדינות שמבצעות פשעי מלחמה שאין עליהם עוררין, ואיפה האו"ם בעניינן, ומדוע הוא יוצא רק נגד ישראל שמגנה על עצמה. הוא טען שישראל הינה ראשונה מיני רבים, מה שלא קרה כמובן".

 

קרנגל הוסיף, כי "גולדסטון היה שקט חודשים ארוכים מאז.

אולי עשה חשבון נפש והבין כי מה שטענו נכון - שיש כאן מגמה נגד ישראל ולא מגמה לחקור את האמת - ואז התחיל לדבר ולתקן את עצמון". במבט לאחור, זוקף קרנגל לזכות היהודים בדרום אפריקה את המאבק נגד גולדסטון "הוא ספג הרבה, כולל בעיר שממנה הוא בא. לקחנו צד נגדו, ואנחנו מעודדים לדעת שהדרך שלנו עשתה את האפקט שלה מול הלחצים הבינלאומיים וגרמה לו להודות ולתקן את דבריו".

 

לבר המצווה של נכדו הגיע לבסוף גולדסטון בלוויית שומרי ראש רבים כשמסביבו אווירה עוינת. ההגעה התאפשרה לדברי קרנגל, רק לאחר שגולדסטון הסכים למפגש המדובר עם ראשי הפדרציה היהודית במדינה. למשמע השאלה האם לבר המצווה הבאה של נכדו יוכל גולדסטון להגיע ללא חשש, פורץ קרנגל בצחוק גדול. "הבהרנו את הנקודה שלנו, אנחנו לא נקמנים, ולא נפעל נגדנו עוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים