שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תווי שי לפסח: 100 שקל ששווים רק 90
  תווי שי של כ-900 מיליון שקל יחולקו לעובדים בפסח - אבל הערך שלהם נמוך הרבה יותר. ברשתות רבות הם שווים פחות, אין כפל מבצעים או הנחות ויש תאריך תפוגה. ככה זה כשהמעסיקים קונים בכ-18% הנחה. עובדת: "זה מעצבן"

   

  כ-35% מהסכום אותו יתנו החברות והוועדים הגדולים כשי לפסח לעובדים הוא בתלושי קנייה, כך עולה מנתוני חברת ועדים המרכזת את המידע על הפעילות הכלכלית של הוועדים במשק. מדובר ב-900 מיליון שקל - אבל אם קוראים את האותיות הקטנות על התווים מגלים שהם שווים הרבה פחות לעובדים - וגם עולים הרבה פחות למעסיקים (ראו טבלה למטה). עובדים רבים תופסים זאת כזלזול בהם ובכספם; אחרים ניצלו את "מכסת העצבים" שלהם בשנים קודמת והתרגלו לכך.

   

  "אם אתה עסק שרוצה את השם שלך כפרסומת על התווים - תתן את השווי המלא שלהם. זה ממש מעצבן אותי ולא מכבד אותי כלקוחה כל הההגבלות האלו ובטח זה שהתלוש שווה פחות מאשר הערך הנקוב שלו", אומרת מיכל העובדת במשרד פרסום. מיכל אומרת שלא תקנה במקומות הנותנים לה פחות מהסכום המצויין על התווים - גם אם זה אומר שתקנה במקום בו המחירים יקרים יותר. "אני אדיר את רגליי מהם במשך כל השנה, לא רק בפסח", היא מבהירה.

   

  "אם אני אתעצבן זה ישנה משהו?"

  אך מתברר שלא לכולם מפריעות האותיות הקטנות. "רק בשבוע שעבר קניתי בבאג בתלושים, ושילמתי 20 שקל יותר ממה שהייתי צריכה לפי הסכום שאמור להקנות לי התלוש. לא התרגשתי. הרי זה מה שכולם עושים ולא מהיום - אני כבר אדישה. ככה זה עובד עם התווים האלו", אומרת שלי, העובדת בחברה בתחום התקשורת. "אם אני אתעצבן זה ישנה משהו?", היא ספק שואלת, ספק אומרת.

   

  שלי יודעת על מה היא מדברת. מנכ"ל חברת ועדים, יעקב אלוש, מציין שהניסיונות עד כה לחייב את החברות לכבד את התלושים לפי ערכם הנקוב וללא הגבלות - כשם היו כסף מזומן נפלו שוב ושוב במליאת הכנסת.

   

  את גודל החוצפה של החברות המנפיקות ממחיש אלוש בצל מקרה קריסת חברת קלאבמקרט. "למרות שבתווי השי של קלאבמרקט היו שותפות רשתות שיווק כהום סנטר, סקאל, סטימצקי, ארקיע, קסטרו, ניופארם, פוקס, כיתן, פולגת ואחרים, הן לא הסכימו שהתלושים (בסך כולל של 50 מיליון שקל) ימומשו אצלן".

   

  מנתוני ועדים עולה שדווקא התווים עם עודף ההגבלות - כגון תו הזהב (שופרסל) ורב תו (ריבוע כחול) -  זוכים בנתח שוק גדול. כך לדוגמה שופרסל זוכה בנתח של 27% מעוגת תווי הקנייה וב-18% מחזיקה רשת הריבוע הכחול. השאר מתחלקים בין מספר רשתות וחברות כחברות כרטיסי האשראי, חצי חינם, סופר-פארם, רמי לוי, פוקס ואחרים; ב-3 האחרונים, נציין, מספר ההגבלות נמוך יותר ושווי התו כערכו הנקוב.

   

  המעסיקים חוסכים - ומתהדרים בסכומים גבוהים

  מדוע המעסיקים מעדיפים לרכוש תלושים עם הגבלות? כי החברות המנפיקות מציעות להם "הנחות" גבוהות יותר. כך יכול המעסיק להתהדר שרכש תווי קנייה של שופרסל או ריבוע כחול בסכום (נניח) של 300 שקל לעובד - אבל הוא שילם עליהם פחות מ-250 שקל.

   

  בעת הקנייה עובדיו של המעסיק יזכו במקרים רבים לקבל רק כ-270 שקל עבור התלושים, וגם זה לא בסניפים הזולים, וללא הנחות או מבצעים.  כך נוצר הרושם שהמעסיק היטיב עם עובדיו יותר מאשר היטיב בפועל. עם זאת, ישנם מעסיקים אשר לא מביטים על זה כך.

   

  "אני חושב שעדיף לעובד לקבל תווי שי על סכום של 100 שקל מאשר לקבל ממני 85 שקלים במזומן. נכון שכשמורידים 10% מהערך בבתי עסק מסויימים ומונעים כפל מבצעים אז הכדאיות יורדת. אבל לא תמיד קונים מבצעים ויש לא מעט מקומות שמכבדים את הערך הנקוב על תווי השי", אומר ש', בעל משרד רואי חשבון.

   

  גם מיכל לא מפנה אצבע מאשימה למעסיק. "אין לי בעיה עם זה שהמעסיק נותן תלושים, אני מעדיפה תלושים על מתנות, כי זה נותן לי חופש בחירה. למעט זה שהוא מתקמצן עלינו ונותן רק 200 שקל בתלושים. שייתן יותר. אלו סכומים מצחיקים שלא ממש מבטאים הערכה. הבעיה שלי היא עם הרשתות שאתה לא פעם מרגיש שאתה שבוי שלהן", היא אומרת.

   

   
  שי לפסח 1

  כמה באמת שווים התווים לעובדים ומעסיקים?
  שם התו והמנפיק רשתות בולטות המכבדות את התו שווי מימוש, הגבלות ותוקף

  כמה זה באמת עולה למעסיק
  רב תו. המנפיק: הריבוע הכחול רשת מגה, מגה בעיר, מגה בול, שפע שוק, הום סנטר, אייס - קנה ובנה, פוקס המשביר החדש לצרכן, כפר השעשועים, אוטו דיפו, אירוקה, ששת, פולגת, לוצ'י ליין, שוקי זיקרי גולף, הוניגמן, קסטרו, קרייזי ליין , אי.די.דיזיין, רשת אפריל, טולמנס שקם אלקטריק , ד"ר גב, ג'ק קובה, סטימצקי, מגה ספורט ואחרים במגה ומגה בעיר:

  ניתן למימוש ב-100% מערכו.

  ברשת שפע שוק ומגה בול:

  ניתן למימוש ב-90% מערכו.

  לא ניתן לקבל הנחת חיילים, גמלאים וחברי מועדון ואין צבירת ברכישה בתווים. עודף מוחזר בזיכוי

   

  ברשת סטימצקי לא ניתן לרכוש ספרים ומוצרים שבמבצע, עיתונים וסרטי DVD או ספרי לימוד.

  ברשת אייס קנה ובנה לא ניתן לממש את התווים ברכישת במרבית המוצרים שבמבצע או בקופות העסקיות.

  שאר הרשתות לא ניתן לקבל את ההנחות מזומן או להם זכאים חברי מועדונים, לא ניתן לרכוש מוצרי עודפים ואין צבירת נקודות בקניה באמצעותם

  מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 17.5% מסכום הקנייה.
  תו הזהב

  המנפיק: שופרסל

  שופרסל אקספרס, שופרסל שלי,

  שופרסל דיל, המשביר החדש לצרכן, קסטרו, גולף,קרוקר, אירוקה, ספורט ורטהיימר, פולגת, קרייזי ליין, ביתילי, גלי, אפריל, שטיחי כרמל, הום סנטר, סטימצקי, צומת ספרים, צליל, ורדינון, אופטיקנה, שקם אלקטריק, סנסור, אוטו דיפו, אייס, היפר רוזנפלד, ללין, סבון של פעם, ניין ווסט, נאוטיקה, נמרוד, לוצ'י גולברי מקס מורטי, קרוקס, מגה ספורט, ד"ר גב, נטוצי, פקטורי 54 ואחרים

  בשופרסל שלי ושופרסל אקספרס:

  ניתן למימוש ב-100% מערכו.

  ברשת שופרסל דיל:

  ניתן למימוש ב-90% מערכו.

  ברשת שופרסל ישיר ורשת יש:

  אינו מכובד כלל.

  אין צבירת נקודות ולא ניתן לקבל הנחת חברי מועדון שופר-סל, עודף ניתן בזיכוי בלבד

   

  ברשת סטימצקי לא ניתן לרכוש ספרים ומוצרים שבמבצע, עיתונים וסרטי DVD או ספרי לימוד.

  ברשת אייס קנה ובנה לא ניתן לממש את התווים ברכישת במרבית המוצרים שבמבצע או בקופות העסקיות.

  שאר הרשתות לא ניתן לקבל את ההנחות מזומן או הנחות להם זכאים חברי מועדונים, לא ניתן לרכוש מוצרי עודפים ואין צבירת נקודות בקניה באמצעותם

  מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 17.5% מסכום הקנייה.
  רמי לוי

  המנפיק: שווק שקמה

  רשת רמי לוי וחנויות "יפיז", בכל חניות הרשת:

  ניתן למימוש ב-100% מערכו.

  מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 6% מסכום הקנייה.
  Giftcard המנפיק:

  לאומי קארד

  הום סנטר, אייס - קנה ובנה, פוקס המשביר החדש לצרכן, כפר השעשועים, אוטו דיפו, אירוקה, ששת, פולגת, לוצ'י ליין, גוד נייט גולף, הוניגמן, קסטרו, קרייזי ליין , אי.די.דיזיין, רשת אפריל, טולמנס שקם אלקטריק , ד"ר גב, ג'ק קובה, סטימצקי, מגה ספורט ואחרים לא ניתן לקבל הנחות מבצעים, ההנחות מזומן או מבצעים להם זכאים חברי מועדונים, לא ניתן לרכוש מוצרי עודפים ואין צבירת נקודות בקניה באמצעותם מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 18% מסכום הקנייה.
  FOX

  המנפיק: רשת פוקס

  רשת החנויות FOX ופוקס הום אין הנחת מועדון. מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 20% מסכום הקנייה.
  ישראכרט תווי הקניה מיועדים לרכישת מוצרים ושירותים והם מכובדים באלפי בתי עסק שהצטרפו להסדר התווים ניתנים למימוש בכל רשתות וחנויות מזון - בערך המלא מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 1% מסכום הקנייה.
  סופר פארם תווי קניה למימוש ברשת סופר פארם בלבד התו תקף לשנה ללא הגבלות על רכישת מוצרי החנות, ומכובד גם במבצעים מעסיקים ורוכשי התווים זכאים להנחה עד לגובה 10% מסכום הקנייה.


  פורסם לראשונה 03/04/2011 16:33

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תווי שי לפסח. הגבלות רבות.
  "זה ממש מעצבן אותי ולא מכבד אותי כלקוחה"
  צילום: jupiter
  מומלצים