שתף קטע נבחר

סופו של מדד התל-טק: ירד 12% בעשור

ב-10 שנות קיומו של מדד תל-טק הוא "הניב" תשואה נומינלית שלילית של 11.8% ותשואה ריאלית נמוכה בהרבה. מדד בלו טק, הכולל את 50 חברות ההיי טק והביו-מד עם שווי השוק הגבוה ביותר, החליף את המדד המאכזב - וסיים את יום המסחר בעלייה

מדד תל-טק, אשר איגד את 15 מניות חברות הטכנולוגיה המובילות בבורסה חדל מלהתקיים. במהלך העשור האחרון הוא נסק לגבהים וצלל לתהומות – ובסופו של דבר "הניב" למשקיעים בעלי אורך הרוח ששמו בו את מבטחם לאורך שנות קיומו תשואה נומינלית שלילית של 11.8%. לשם השוואה - מדד ת"א 25 עלה באותה תקופה בכ-190%.

 

 

התשואה הריאלית (בהתחשב באובדן ערך הכסף בעשור האחרון) גרועה הרבה יותר - ירידה של כ-30% בערך ההשקעה המקורי. בכ-10 השנים בהן התפרסם המדד הוא ידע עליות ומורדות. ביולי 2001 הוא הונפק בערך של 267 נקודות, והצליח לשמור את ראשו מעל 200 נקודות במשך כשנה - אז כבר היכה בו בחוזקה משבר ההיי טק שפוצץ את הערכות השווי המופרכות של חברות היי טק חסרות רווחים שגדשו את השוק.

 

 


תשואת מדד תל-טק על ציר הזמן.

 

ברבעון השלישי של 2003 הצליח המדד לחזור לרמה בה הושק, כשבתחילת 2004 הוא טיפס ב-80% מעל רמה זו. רמה זו לא נשמרה זמן רב, אך במרבית השנה הוא נותר מעל רמת ה-400 נקודות. מ-2005 עד 2007 המדד שיחק בעיקר בין 350 ל-430 נקודות ומ-2008,

 בחסות המשבר הכלכלי העולמי, הידרדר המדד ונסגר באותה שנה ברמה של כ-130 נקודות בלבד. מ-2009 המדד היה במגמת עלייה - אך כאמור לא הדביק את רמת הפתיחה שלו לפני כעשור.

 

התחלה חיובית למדד הבלו-טק

החל מאתמול (א') תופס את מקומו של המדד המאכזב, מדד הבלו טק הכולל את 50 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין המניות הכלולות במדד ת"א-טכנולוגיה ובמדד ת"א-ביומד. המדד עלה אתמול, היום הראשון לפרסומו, ב-0.34%.

 

המדד כולל חברות IT מתחום המחשבים והאלקטרוניקה וחברות קלינטק, אשר חלקן לא נכללו במדד תל טק. השקת מדד הבלו טק אינו רק סממן להתרחבות תעשייה זו, אלא גם לשאיפות למשיכת משקיעים זרים שישימו כספם היותר מ-15 החברות שנכללו במדד תל-טק".

 

את ההודעה על השקת המדד בפברואר השנה, ליווה ציטוט מפי מנכ"ל הבורסה אסתר לבנון לפיו

"יצירת המדדים החדשים עונה על צרכי השוק ועל הביקוש לנכסי בסיס נוספים לתעודות סל, כמו גם מאפשרת לחברות קטנות יותר הזדמנות לחשיפה ויצירת סחירות למניותיהן".

 

עוד הוסיפה לבנון כי "אנו מקווים כי השקת מדדי הטכנולוגיה החדשים תעודד חברות ישראליות להנפיק בבורסה בת"א ותביא משקיעים זרים להשקיע בחברות אלו".

 

ונסיים בברכת תקווה שבעוד עשור יפגין המדד ביצועים הדומים יותר לשל ת"א 25, ופחות לשל קודמו.


פורסם לראשונה 03/04/2011 18:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים