שתף קטע נבחר

תוכנית בת"א: להעביר את התחנה המרכזית

על-פי התוכנית שתובא הערב למועצת העיר יועברו מסופי התחבורה לצומת חולון ולמסוף ארלוזורוב

קיצה של התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב קרב? אחרי שנים של הזנחה - מועצת העיר צפויה לאשר הערב (יום ב') הצעה, לפיה יוקם צוות היגוי עירוני - שתפקידו יהיה להעתיק את מתחם התחנה ממקומו בדרום תל-אביב.

 

ראש העיר תל-אביב, רון חולדאי, נתן אור ירוק למהלך, שהציע המשנה לראש העיר ארנון גלעדי. מדובר בתוכנית עקרונית, שהליך התבשלותה הלכה למעשה ייקח כמה שנים, בעיקר לאור העובדה שבניין התחנה נמצא בבעלות פרטית. גלעדי אמר, כי

 גם על בעיה זו אפשר להתגבר. "ניתן לשכנע גם את היזמים שירוויחו מהמהלך, כי כרגע חלק מקומות המבנה הענק נטושות גם ככה ואיש לא מרוויח מהן", הוא אמר.

 

צוות ההיגוי צפוי להחליט על אופי ההצעה שהעירייה תעביר לבעלי התחנה, באופן שישתלב עם הרפורמה בקווי התחבורה המשותפת לעירייה, למשרד התחבורה ולחברות האוטובוסים. לפי הרפורמה, קווים רבים יבוטלו, אחרים יצטמצמו ובמקומם יופעלו קווי רוחב מהירים וארוכים יותר.

 

עד כה נמנעו בעיריית תל-אביב לקדם מהלך מעשי, שיוביל בסופו של דבר להפסקת השימוש במבנה התחנה החדשה - על-ידי חברות האוטובוסים. על-פי בדיקות, שערך בשנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה, הפך המבנה לאזור המזוהם ביותר בגוש דן, למרות שבסביבתו מתגוררים אזרחים רבים.

 

גלעדי הסביר מדוע יש להעביר את התחנה: "בתחנה עוברים מדי יום 80 אלף איש, והיא פרוסה על 44 אלף מ"ר, עם שטח בנוי כולל של 230 אלף מ"ר בשבעת המפלסים. מדי יום נכנסים לתחנה למעלה מ-3,000 אוטובוסים, 600 מוניות ומאות כלי רכב פרטיים. במרוצת השנים הפכה התחנה לכר פורה להתפתחות וצמיחה של בעיות חברתיות, כגון ריכוזי הומלסים, מהגרי עבודה ומסתננים, עסקים פיראטיים, זנות ועוד".

 

ל-ynet הוא אמר: "המטרה היא בראש ובראשונה לשלב את מתחם התחנה ולהגדירו מחדש

 בתוכנית המתאר העירונית ולשלב בתוכה חלקים משטח התחנה לייעוד של מגורים". הפתרון שמציע גלעדי הוא להעביר את מסופי התחבורה לצומת חולון ולמסוף ארלוזורוב. "זו החובה שלנו, כדי להוציא את אבן הריחיים הזו שיושבת על תושבי דרום תל-אביב ומכבידה על חייהם מכל הבחינות".

 

מלשכת ראש העיר תל-אביב נמסר: "ראש העיר הנחה לבצע עבודת תכנון אסטרטגית, על מנת לבחון את עתיד האזור והתחנה המרכזית החדשה לטווח הארוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התחנה המרכזית החדשה בת"א. ארכיון
צילום: יואב זיתון
ארנון גלעדי. יוזם ההצעה
צילום: עופר עמרם
מומלצים