שתף קטע נבחר

לא על התאילנדי לבדו: איך שרד גור שועל נטוש?

משפחה של שועלים מצויים הקימה לה ממלכת מחילות בלול נטוש במושב בשרון. אחד מהגורים שנבהל מהכלים החקלאיים הרועשים, איבד את אימו ונאסף ע"י פועל תאילנדי מקומי, שהביא את החיה למעסיקיו. במירוץ נגד הזמן הצליחו אנשי ביה"ח לחיות בר להשיבו למשפחה בסיוע ריחני של גללי סוסים

גור שועל מצוי בן כחמישה שבועות שנאסף בשוגג על ידי פועל תאילנדי באזור השרון, שהבחין בו מסתובב בשטח ללא הורים, הגיע לטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן בשבוע שעבר.

 

יעל, תושבת באחד המושבים בשרון, המתפרנסת מחקלאות, מספרת כי בחלקה שלה ישנו לול נטוש שאינו פעיל, שהפך במרוצת השנים לממלכה של משפחת שועלים. "הם הקימו שם מדינה שלמה של מחילות מסועפות מתחת לאדמה. אני כל הזמן רואה את ההורים בשטח ולעיתים גם גורים חדשים שמציצים החוצה", היא מספרת ל-ynet. "אני אוהבת שועלים, למרות שהם גורמים לי נזקים לתוצרת החקלאית".

 

אחד מהפועלים התאילנדים המועסקים אצל יעל ונחשב לחובב חיות, אסף בשבוע שעבר אל ביתו גור שועל מצוי נטוש, שהסתובב בגפו בשטח וניסה להעניק לו מזון. "הוא סיפר לי שיש אצלו כלב קטן שהגיע בלילה ומסרב לאכול", היא אומרת. "הוא מאוד אוהב חיות ומנסה לעזור להן, אך אני מעריכה שהוא רצה לגדל את השועל כחיית מחמד. הסברתי לו שאסור בישראל לגדל חיות בר ללא אישור".

 

השועל הקטן נלקח מהעובד אל ביתה של יעל, בזמן שהיא ניסתה למצוא גורם שיטפל בחיה הנטושה. "פחדתי להחזיר אותו לשטח ובלי ההורים הוא ימות מרעב או יהיה בסכנת טריפה", היא מספרת.

 

  

 

 

לבסוף, הצליחה להגיע אל מטפל בחיות בפינת החי בספארי ברמת-גן המתגורר במושב הסמוך וביקשה את עזרתו. "לא רציתי שהוא ישאר לחיות בשבי בגיל כה צעיר", היא סיפרה והשועל הועבר בסופו של דבר לבדיקה במרפאת בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, בתקווה כי יושב לטבע בקרוב.

 

עינת מטלון, מטפלת בגורים וגוזלים בבית החולים בדקה את השועל הקטן במרפאה. "הוא הגיע במצב גופני טוב, אם כי כל המגע עם בני האדם רק מזיק להם", היא מסבירה.

 

מטלון מציינת כי מהרגע שהשועל הגיע לידיה, התנהל מירוץ נגד הזמן כדי להשיבו מהר ככל האפשר אל אימו במחילות באזור המושב. "הטרקטורים שעברו ליד המחילות כנראה הבהילו מאוד את הגורים והאם ודרכם התפצלה", היא מעריכה. "לעיתים נקבות השועל מעבירות את הגורים מאזורים של סכנה למקומות בטוחים יותר וכנראה שהוא היה הראשון שהועבר, הסתובב לבד ולא מצא את דרכו חזרה, עד שנתקל בפועל התאילנדי".

 

מטלון הגיעה לשטח יחד עם המטפל בחיות ובחנו את השטח. "היה ברור לי כי אם לא נשיב אותו תוך זמן קצר למשפחה שלו, הוא עלול לבלות את המשך חייו בשבי וחבל. הוא זכר נמרץ וסקרן", היא מגלה. השועל שהובל בתוך ארגז נשיאה קטן הוצא ממנו לקראת השיחרור המחודש לטבע.

 

גללים של סוסים הובאו כדי להעניק לו ריח ניטרלי, עקב המגע המרובה עם בני האדם בימים האחרונים. מטלון, חמושה בכפפות, מרחה את פרוותו של השועל הקטן בגללים. "מבחינת החיות זה ריח שאופייני לסביבה כאן ולא נחשב למאיים. הגללים של הסוסים עוזרים לנו לטשטש את שאריות הריח שהותירו האנשים על השועל, אחרת האם לא תקבל אותו בחזרה", היא מבהירה.

 

לאחר עיסוי ומריחה הגונה, היא הניחה את הגור בעדינות בסמוך לאחת המחילות. השועל זינק, הריח את הנעשה סביבו ומיהר להיכנס אל תוך אחד הפתחים הקרובים ונעלם בתוכם. בימים האחרונים נצפתה משפחת הגורים שוב באזור והמטפלים מקווים כי הם יוכלו לשרוד ביחד בשלום.

 


 

רוצים עוד סיפורי חיות? בואו לבקר בבלוג "בית החולים לחיות בר 

 

מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* רוצים להתנדב למען החיות? צרו קשר בדוא"ל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חזר למשפחה במחילות
צילום: עינת מטלון
קיבל מזון והועבר לטיפול בביה"ח לחיות בר
צילום: עינת מטלון
מומלצים