שתף קטע נבחר

המבקר: אבדוק גם טיסות שרים וסגניהם מ-2006

לינדנשטראוס נעתר לבקשה לבדוק לצד פרשת "ביביטורס" גם נסיעות של בכירים אחרים מלבד נתניהו. הוא יבדוק את נסיעות ראשי הממשלה, השרים וסגניהם בשתי הממשלות האחרונות, אך לא את אלה של חברי הכנסת. ייבדקו גם נסיעות נתניהו לפני 2006: "ננסה להגיע לתורמים"

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הודיע בצהריים (יום ג') כי החליט לבדוק את כל נסיעותיהם לחו"ל של ראשי הממשלה, השרים וסגני שרים בשתי הממשלות האחרונות, קרי - החל משנת 2006. הוא אמר את הדברים בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שעסקה בבקשה להרחיב את בדיקת המבקר סביב פרשת "ביביטורס" כך שתכלול גם נסיעות של בכירים אחרים בעשור האחרון. המבקר לא יבדוק את נסיעות חברי הכנסת, צעד שניסו לקדם אנשי ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

לפי הודעת המבקר, "הבדיקה תיסוב סביב כלל ההיבטים הנוגעים לעניין, לרבות הליכי הבקשה והאישור של נסיעותיהם של שרים וסגני שרים שכיהנו בממשלות האחרונות, ובסוגיית מימון נסיעות לחו"ל של שרים וסגני שרים ושהותם שם, על ידי גורמים פרטיים. זאת, בהתאם להוראות הדין החלות על נושאים אלה ובכללן הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים ודיני מימון בחירות".


לינדנשטראוס ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה חסון (צילום: אוהד צויגנברג) 

 

המבקר הדגיש כי במסגרת בדיקה זו יעסוק משרדו בין השאר בבדיקת מידע, כולל מסמכים, שנוגע לנסיעות נתניהו, ושפורסמו לאחרונה בתחקירי ערוץ 10. הוא אמר כי היקף הבדיקה ותוכנית העבודה ייקבעו על ידי מבקר המדינה לפי ההתפתחויות ועל פי המידע שיתקבל. הבהרה זו משאירה למבקר חופש פעולה להחליט אילו נושאים ייבדקו ומי האנשים שיתושאלו.

 

לינדנשטראוס הסביר מדוע לא ייענה לבקשתם של חברי כנסת מהקואליציה לחקור את דרכי המימון של נסיעותיהם של בכירים לאורך כל עשר השנים האחרונות, ואמר כי "יהיה קשה מאוד לבצע את הבדיקה הזו". עם זאת הבהיר: "השארתי את העניין פתוח, כשאני אומר שבשלב זה נתחיל מ-2006 ועד היום, בחמש השנים האחרונות".

 

החקירה תיקח כמה חודשים

הבדיקה של המבקר תכלול את נסיעות נתניהו גם לפני שנת 2006, וכל התלונות שהגיעו לגביו בפרשת "ביביטורס". "הבדיקה תיקח מספר חודשים. נבדוק את כל הנסיעות של נתניהו ואת כל עניין הקשר בין הנסיעות לפריימריז, על פי חוק הבחירות", הסביר המבקר. על דרכי העבודה, סיפר: "ננסה להגיע לתורמים בחו"ל. במקרה זה נפנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי מדובר בחיקורי דין, אבל עדיין לא קיבלנו החלטה בעניין. אם יוגשו עוד תלונות, נחקור כל אחת מהן".


ראש הממשלה נתניהו. הנסיעות מומנו שלא כדין? (צילום: AP)

 

בשבוע שעבר הודיע המבקר כי החליט לבדוק את הטענות שהועלו במסגרת פרשת "ביביטורס", לפיהן ראש הממשלה

נתניהו קיבל בשנים שקדמו לבחירתו השנייה לתפקיד מימון שלא כדין לנסיעות שלו ושל בני משפחתו לחו"ל מטעם גורמים פרטיים.

 

בימים האחרונים קראו חברי כנסת מהקואליציה להרחיב את בדיקת המבקר, כך שתכלול גם נסיעות של בכירים אחרים בעשר השנים האחרונות. הם ביקשו זאת בטענה שהאופן שבו התנהל נתניהו זהה לזה שבו התנהלו גם שרים וחברי כנסת אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבקר לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים