שתף קטע נבחר

צילום: צפריר אביוב

"אם חמאס ינצור אש, צה"ל לא יסלים את המצב"

יותר מ-120 רקטות ופצצות מרגמה נורו אל הדרום בסוף השבוע, אבל בצה"ל מזהים סימנים לכך שסבב האש הזה נמצא על סף סיום. במאזן האימה החדש, בולטת לטובה "כיפת ברזל". קצין בכיר: "במציאות שכזו, קל יותר להאריך את משך הלחימה"

ציפייה דרוכה ברצועת עזה: מעט אחרי השעה 23:30 (שבת) נורתה רקטה אל שטח פתוח באזור אשכול, ובסך הכל נורו יותר מ-120 רקטות ופצצות מרגמה בסוף השבוע אל הנגב המערבי. שעות הלילה והבוקר (יום א') יקבעו האם סבב ההסלמה הנוכחי בגזרה הדרומית עומד להסתיים או יימשך ואף יידרדר. בצה"ל מתנים את הפסקת התקיפות בכך שכל ארגוני הטרור ינצרו את נשקם, כולל הג'יהאד האיסלאמי וארגונים אחרים, המשתתפים בירי.

 

הסלמה בדרום - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

"ברגע שחמאס יקבל את ההחלטה להפסיק לירות, הוא חייב לכפות זאת על כל הארגונים, חמאס עשה זאת בעבר, וצפוי שכך יקרה", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר, לאחר סדרת דיונים והערכות מצב. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, וקצינים בכירים אחרים העבירו בסוף השבוע שעות רבות בדרום עם המפקדים שלא יצאו לחופשת השבת. 

 

 

בצה"ל מזהים סיכוי גדול לכך שסבב האש הנוכחי נמצא בשלביו האחרונים. הכל כמובן תלוי במהלכים שינקטו חוליות הטרור. למרות הירי המאסיבי מהרצועה, נראה כי חמאס מנסה לשמור על גובה הלהבות, תוך ירי שרובו לעבר האזורים הקרובים לרצועה ומיעוטו לערים גדולות ומרחוקות: למעלה מ-90% מהרקטות שנורו נפלו בשטחים פתוחים ולא מאוכלסים, כלומר חמאס לא עושה שימוש באמצעי הלחימה הרחוקים והמדויקים שלו. בצה"ל עסקו בעיקר בתקיפת חוליות טרור ולא בתקיפת יעדים מ"בנק המטרות", כדי לא להסלים עוד יותר. "אכן נראה כי אנו נמצאים בסופו של האירוע, אבל צריך לזכור שזו גזרה נפיצה ודי בניצוץ אחד שישנה את התמונה", אמר גורם ביטחוני.

 

"השאלה אינה אם חמאס יירה את פצצת המרגמה האחרונה, אלא הסתכלות רחבה יותר", הבהיר הגורם הצבאי, "גבינו מחיר כבד מחמאס מאז יום חמישי, עם פגיעה במספר יעדים, וחיסול מפקדים בכירים". לפחות בקול רם, לא משתמשים בצה"ל במשוואה של "שקט תמורת שקט", אך בדיונים סגורים שהתקיימו במוצאי שבת, התגבשה ההחלטה לא להסלים את המצב, אם חמאס ינצור את האש.


חיילים תופסים מחסה ליד סוללת "כיפת ברזל" (צילום: רויטרס)

 

לפי שעה, הדרג המדיני של חמאס דוחף להרגעה ואילו הזרוע הצבאית טרם אמרה את המילה האחרונה. "אנו נבחן את הפעילות שלנו לא על פי הצהרות אלא על מעשים בשטח, ונדע לפעול בתקיפות ובעוצמה", אמר הגורם הבכיר. לצד הרצון להוביל את סבב הסלמה הנוכחי לסופו, מודים בצה"ל שכל אירוע עם נפגעים בנפש בצד הישראלי, עשוי לשנות את התמונה מהקצה אל הקצה. "אנחנו לא עומדים עם סטופר, ואפשר גם להרחיב את המתקפה".

 

אין לימודים במעונות היום בדרום

במאזן האימה בין צה"ל לחמאס בלטו בסוף השבוע הישגיה של מערכת "כיפת ברזל" ביירוט רקטות, ולדברי הקצין הבכיר, "במציאות שבה יש גם מערכת הגנה כמו 'כיפת ברזל' - קל יותר להאריך את משך הלחימה". 


"כיפת ברזל" מאפשרת לצה"ל עוד מרחב תמרון (צילום: AFP)

 

עם זאת, בפיקוד העורף רעננו את ההנחיות והדגישו כי מערכת כיפת ברזל, אינה מספקת "מענה הגנתי מלא לירי", ולכן יש לפעול בהתאם לכללים הנהוגים בחירום. כמו כן, ממליץ פיקוד העורף לא לקיים התקהלויות והתכנסויות מעל 500 איש במקומות ללא מיגון כלל.

 

למרות הציפייה לרגיעה, החיים אינם שבים לשגרה. הלימודים במעונות היום לא יתקיימו בבאר שבע, אשקלון, אשדוד, קריית גת, שדרות ונתיבות. באשקלון ייפתחו צהרונים רק במקלטים. מערכת החינוך לגיל הרך במועצה האזורית שער-הנגב תפעל כסדרה, כמו גם גני הילדים ומעונות היום. גם במועצת אשכול ובשער הנגב יפעלו מערכות החינוך כרגיל.

 

באשדוד הוחלט כי הצהרונים והגנים לא יופעלו. ראש העיר, יחיאל לסרי, קיים הערכת מצב ובסופה הוחלט כי גם מערכת החינוך החרדי, שהיתה אמורה לקיים לימודים, לא תפעל. כמו כן בוטלו כל האירועים הנמצאים באחריות העירייה. לימודי תגבור והכנה לבגרויות יתקיימו כסדרם, רק במבנים מוגנים. ממשרד החינוך נמסר כי הלימודים לקראת בגרויות ייעשו בקבוצות קטנות בלבד ובמקומות ממוגנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רקטה משוגרת מצפון רצועת עזה
צילום: AP
כיפת ברזל בדרך לעוד יירוט מוצלח
צילום: AFP
מומלצים