שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  51%: יום הזיכרון חשוב משבת
  דתיים וחילונים חלוקים בשאלה האם על מכבי להתעקש על הקדמת חצי גמר היורוליג, כך שלא יתקיים בשבת. כמחצית מהאכלוסייה היהודית בארץ סבורה שיום הזיכרון חשוב משבת, ו-65% לא ימשיכו לצפות בגמר, אם סופו ייערך לאחר כניסתו

  מכבי תל אביב הצליחה להקדים את גמר היורוליג בארבע שעות וחצי כדי להימנע מלשחק ביום הזיכרון, אבל לא לכולם זה מספיק: מסקר ynet ועמותת "גשר" עולה כי בדומה לרבנים שפנו ליו"ר מכבי שמעון מזרחי בעניין, גם רוב הציבור הדתי והחרדי ציפה מראשי הקבוצה להתעקש על כך שמשחק חצי הגמר לא יתקיים בשבת.

   

 1. הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  הסקר נערך על-ידי מכון המחקר "פאנלס" בקרב 514 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות דגימה מירבית: 4.4%).

   

  השאלה הראשונה בסקר הייתה "האם לדעתך מכבי תל אביב הייתה צריכה לדרוש להקדים גם את משחק חצי הגמר כדי לא לשחק בשבת כפי שעשתה לגבי המשחק ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל?" ועליה ענו בשלילה 59% מכלל הנשאלים. 34% השיב בחיוב (7% לא ענו).

   

  בין אלה הסבורים שלא היה צריך להתנגד לקיום המשחק בשעה שנקבעה, 38% הסבירו כי גם בישראל מתקיימים אירועי ספורט בשבת, ו-21% אמרו כי "אי אפשר לדרוש  התחשבות מוחלטת בכל מדינה ואילוציה השונים".

   

  לעומתם, 21% מאלו שטענו כי יש לדחות את המשחק סברו ש"לא ראוי שקבוצה שמייצגת את המדינה תשחק ביום זה".13% מתוכם ציפו ממכבי לפעול להקדמת המשחק בעיקר לשם התחשבות עם צופיה שומרי השבת.

   

  מפילוח להגדרות דתיות התברר כי לדעת מבחינת החרדים (89%) והדתיים (84%) מכבי תל-אביב הייתה צריכה להתעקש שלא לחלל שבת. החילונים (76%) סבורים שעל הקבוצה להשלים עם המועד שנקבע למשחק, והמסורתיים חצויים בשאלה זו (43% ו-47% בהתאמה).

    

  הלכה למעשה - על השאלה "אם משחק הגמר יתארך, וסופו ייערך בזמן יום הזיכרון עצמו, האם אתה מתכוון להמשיך לצפות בו?" השיבו 65% השיבו בשלילה, 19% בחיוב ו-16% לא החליטו. בכל אחד מהמגזרים נמצא רוב נגד המשך הצפייה (79% מהחרדים, 84% מהדתיים, 70% מהמסורתיים ו-58% מהחילונים).

   

  שבת או יום הזיכרון?

  עוד עלה מן הסקר כי עבור 51% מהאכולוסייה היהודית, חשוב לשמור את יום הזיכרון יותר מאשר את השבת. 15% מבכרים את

  השבת ו-32% סבורים שחשוב לשמור את שניהם באותה מידה. החרדים (90%) והדתיים (51%) מעדיפים את השבת, החילונים (67%) את יום הזיכרון, והמסורתיים (54%) את שניהם באותה מידה.

   

  מנכ"ל גשר, אילן גאל-דור: "הסקר מוכיח שתושבי מדינת ישראל רואים באור שונה סמלים דתיים וסמלים לאומיים. גשר שואפת שלמדינת ישראל יהיה אופי יהודי-ציוני: מצד אחד יום השבת יהיה יום מנוחה לאומי וכולם יהיו שותפים בעקרונותיו, ומצד שני, כל האוכלוסיה, כולל חרדים, יראו ביום הזיכרון יום 'קדוש' כללי".


 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מה יקרה אם המשחק יימשך?
  צילום: אלי אלגרט
  גאלדור. מחפשים אופי יהודי-ציוני
  מומלצים